حتما براي شما هم پيش آمده است که مورد آزار و اذيت کسي در اينستاگرام قرار گرفته باشيد. کسي که عکس شخصي شما را در صفحه اش قرار بدهد، يک اکانت جعلي براي شما بسازد و يا يک پيام بي ادبانه برايتان بفرستد. چنانچه با اين مشکل روبرو شده ايد به هيچ عنوان ناراحت نباشيد و بدانيد که مملکت قانون دارد! خيلي ساده و بی دردسر با ريپورت کردن فرد مورد نظر او را به سزاي اعمالش برسانيد! من در اين مقاله به شما آموزش مي دهم که ؛
 • ريپورت چيست؟
 • چگونه يک کاربر را ريپورت کنيد.
 • چطور يک عکس يا ويدئو را ريپورت کنيد.
 • و چطور يک کامنت را گزارش دهيد.
فقط بايد توجه داشته باشيد که ريپورت کردن با بلاک کردن تفاوت دارد.

ريپورت اينستاگرام يعني چه و چه فرقي با بلاک دارد؟

ريپورت و بلاک دو آپشن اينستاگرام هستند و کاربران معمولا اين دو اصطلاح را بجاي يکديگر به کار مي برند. در صورتي که اين دو کاملا با هم متفاوت هستند. ريپورت يا Report به معني گزارش دادن است. يعني شما يک محتوا آزاردهنده و نامناسب در اينستاگرام مي بينيد و آن را به اين شبکه اجتماعي گزارش مي دهيد. ريپورت کردن شما باعث مي شود تا اينستاگرام از اين مسئله آگاه شده و به آن رسيدگي کند. اما داستان بلاک متفاوت است. گزينه بلاک براي مواقعي است که شما نمي خواهيد ديگر کسي را در اينستاگرام ببينيد و يا او صفحه شما را ببيند. در اين حالت شما فرد مورد نظر را بلاک مي کنيد. روش بلاک کردن کاملا با ريپورت متفاوت است.

چه کساني را ريپورت کنيم؟

هرکسي که فکر مي کنيد اعمال و رفتار او در اينستاگرام باعث آزار و آسيب رساندن به شما و ديگران مي شود. اينستاگرام در سايت رسمي خود قوانين مشخصي براي اين مسئه تعيين کرده است و اکيدا توصيه مي کند که در صورت مشاهده اين ۶ نفر، آنها را بلاک کنيد:  

۱) کسي که هويت شما را جعل مي کند

اگر کسي در اينستاگرام با نام شما يک صفحه ساخته است و عکس هاي شخصي شما را در آن قرار مي دهد، حتما او را ريپورت کنيد. شايد بگوييد سلبريتي ها هم اين همه صفحه دارند. بنابراين بايد همه را ريپورت کنند! خب اين مسئله با مسئله Fanpage و يا همان صفحه هواداران متفاوت است. سلبريتي ها و اشخاص مشهور هوادارن بسياري دارند که اقدام به ساخت صفحه طرفداران آن سلبريتي مي کنند. صفحه هواداران کاملا با صفحه شخصي يک نفر متفاوت است و معمولا نام Fanpage در بيوگرافي صفحه ديده مي شود. ولی چنانچه شخصي به نيت دزديدن هويت شما اقدام به ساختن يک صفحه با اطلاعات شما کرد، بي برو برگرد او را ريپورت کنيد.

۲) کسي که ادعا مي کند يک آدم مشهور است

کسي که پروفايل فيک براي يک شخص شناخته شده مانند يک بازيگر ساخته است و اتفاقا فالوورهاي بسياري هم دارد. اين فرد حتما بايد ريپورت شود زيرا ممکن است ديگران را به اشتباه بياندازد و يا از زبان آن بازيگر حرف هايي بزند که باعث مخدوش شدن چهره بازيگر مذکور شود.

۲) فردي که عکس هاي شما را کپي مي کند

اگر شما آرتيست، عکاس و نويسنده هستيد و يا کالايي براي ارائه داريد حتما با مسئله کپي شدن کارهايتان مواجه شده ايد. در جهان عده اي آدم بي خلاقيت وجود دارند که هيچ نظري از خودشان ندارند و براي رسيدن به موفقيت هرکاري مي کنند. از دزديدن از خانه مردم تا دزديدن عکس هاي ديگران. چنانچه شخصي کارهاي شما و کلا دارايي هاي معنوي و مادي شما را دزديد و در صفحه اش قرار داد، حتما او را ريپورت کنيد. اينطوري به اينستاگرام اطلاع مي دهيد و از ادامه کار او جلوگيري مي کنيد.

۳) آدم هايي که محتواي غيراخلاقي منتشر مي کنند

اشخاصي که محتواي غير اخلاقي مانند تصاوير مستهجن و ويدئوهاي نامناسب منتشر مي کنند را بدون حتي لحظه اي درنگ ريپورت کنيد. اين نوع ريپورت کردن شامل کامنت هاي غير اخلاقي هم مي شود. در نظر داشته باشيد که مسئوليت اين اتفاق بر عهده ما است. اين روزهاي کودکان و نوجوانان بسياري در اينستاگرام حضور دارند که ممکن است آگاهي لازم در اين زمينه را نداشته باشند. اين مسئوليت اجتماعي بر دوش تمام ما مي باشد که تا لحظه بالغ شدن، آنها را در مسيري امن و مطمئن همراهي کنيم.

۴) آنهايي که محتواي مخرب توليد مي کنند

کساني که تصاوير آسيب هاي جسمي مانند خودکشي، آزار به خود و آزار به حيوانات و کودکان را آپلود مي کنند. محتواي مخرب شامل موارد ديگر هم مي شود. از جمله معامله مواد مخدر، تهديد ديگران و فحاشي. با ريپورت کردن اين افراد در اينستاگرام به ساختن جهاني سالم تر کمک کنيم.

۵) کساني که تبليغات بي مورد انجام مي دهند

افراد بسياري در اينستاگرام حضور دارند که پشت سر هم کامنت هاي تکراري و تبليغاتي ارسال مي کنند. اين افراد آگاه نيستند که تبليغات در اينستاگرام اصول خودش را دارد و نبايد با تبليغات بي مورد باعث آزار کاربران ديگر شد. شما مي توانيد افرادي که کامنت هاي هرز و اسپم منتشر مي کنند را ريپورت کنيد.

چند نکته مهم درباره ريپورت کردن در اينستاگرام

 • ريپورت هاي بي مورد هيچ تاثيري ندارند و حتي چنانچه پيج ريپورت شده، غيرفعال هم بشود بعد از مدتي به حالت فعال برمي گردد.
 • شما نمي توانيد بفهميد چه کسي شما را ريپورت کرده است زيرا ريپورت شدن هيچ علامتي ندارد.
 • اگر نمي توانيد لايک کنيد يا کامنت بگذاريد به ريپورت شدن ارتباطي ندارد و احتمالا شما از سمت اينستاگرام بلاک شده ايد.

چطور يک عکس يا ويدئو را ريپورت کنيم؟

گاهي اوقات در اينستاگرام يک کاربر را مي بينيد که هيچ مشکلي ندارد و تمام پست هاي او موجه هستند ولی آن وسط يک پست نامناسب هم آپلود کرده است. در اين حالت شما مي توانيد خود فرد را ريپورت نکنيد بلکه فقط پست مورد نظر را گزارش دهيد. براي اين کار تنها کافيست مانند مراحل زير عمل کنيد:   زماني که گزينه Inappropriate يا همان نامناسب را انتخاب مي کنيد، به اينستاگرام گزارش مي دهيد که عکس يا ويدئوي مورد نظر شما بايد بررسي و در نهايت از اينستاگرام حذف شود. با انتخاب اين گزينه، اينستاگرام صفحه زير را براي شما باز مي کند و از شما مي خواهد دليل ريپورت کردن آن را انتخاب کنيد.   شما مي توانيد از بين گزينه هاي ارائه شده، دليل مورد نظر خود را انتخاب نماييد:
 • Self injury : تصوير يا ويدئويي که مربوط به خود آزاري و خودکشي است.
 • Harassment or bullying : آزار يا تهديد ديگران.
 • Sale or promotion of drugs : فروش يا تبليغ مواد مخدر
 • Sale or promotion of firearms : فروش يا تبليغ اسلحه
 • Nudity or pornography : تصوير يا ويدئوهاي برهنگي
 • Violence or harm : خشونت يا آزار ديگران
 • Hate speech or symbol : تصاوير نژادپرستي يا تشويق به خشونت
 • Intellectual property violation : نقض مالکيت معنوي مثل کپي رايت
 • I just don’t like it : در صورتي که دليلتان شخصي است اينستاگرام به شما توصيه مي کند اکانت مربوطه را بلاک نماييد .

چطور يک کامنت را گزارش دهيم؟

اگر کامنتي را ديديد که شمال فحاشي، بي احترامي، الفاظ رکيک و يا هر محتواي نامناسب ديگري بود آن را ريپورت کنيد. ريپورت کردن کامنت در اينستاگرام بسيار آسان است. کافيست دستتان را روي کامنت مورد نظر نگه داريد تا کامنت به حالت آبي دربيايد. روي گزينه علامت تعجب بزنيد و از گزينه ها، Abusive content را انتخاب نماييد.  

از يک نفر خوشم نمي آيد! چطور انتقام بگيرم؟!

حالا ديگر رسيديم به اصل مطلب ! شما تشخيص داده ايد که فعاليت هاي يک کاربر خلاف قوانين اينستاگرام است و تصميم گرفته ايد او را گزارش دهيد. براي اين کار مانند تصوير زير مرحله به مرحله پيش برويد : ۱) در مرحله اول  وارد صفحه کاربر مورد نظر شده و روي آيکون سه نقطه در بالاي صفحه ضربه بزنيد.   ۲) در مرحله دوم گزينه It’s inappropriate را انتخاب نماييد.   ۳) در مرحله سوم گزينه I believe this account violates Instagram community guidelines را انتخاب نماييد. چنانچه روي گزينه اولي بزنيد، تنها کاربر مورد نظر را بلاک خواهيد نمود و گزارشي اتفاق نمي افتد.   ۴) در مرحله چهارم گزينه Report account را انتخاب کنيد.   ۵) در مرحله پنجم از بين گزينه ها، دليل ريپورت کردن کاربر مورد نظرتان را انتخاب کنيد: Posting annoying content : اگر کاربر محتواي آزاردهنده منتشر مي کند. Posting spam : اگرکاربر اسپمر است. Posting inappropriate content : اگر کاربر محتواي نامناسب مانند تصاوير منتشر مي کند. This profile is pretending to be someone else : کاربر تظاهر مي کند که شخص ديگري است. Might be posting my intellectual property without authorization : اگر کاربر محتواي شما را بدون اجازه شما منتشر مي کند اين گزينه را انتخاب کنيد.   پس از اتمام مراحل ريپورت کردن در اينستاگرام، تصوير زير براي شما نمايش داده مي شود و اينستاگرام به شما اطلاع مي ‍دهد که عمليات ريپورت کاربر مورد نظر با موفقيت انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *