استفاده از اينستاگرام به عنوان يکي از پر مخاطب ترين شبکه هاي اجتماعي در ايران و جهان، تاثير زيادي روي کسب وکارهاي اينترنتي دارد. اينستاگرام براي کسب وکارها اهميت زيادي دارد و همين مسئله سبب تولد بخش جديدي از بازاريابي اينترنتي به نام اينستاگرام مارکتينگ شده است. يکي از ابزارهاي اينستاگرام، IGtv است که با استفاده از آن مي توانيد ويدئوهاي مربوط به کسب وکار خود را در هر زماني به کاربران نمايش دهيد. در اين مقاله قصد داريم به بررسي ۶ راه کار IGtv بپردازيم که به کمک آن مي توانيد کسب وکار خود را متحول کنيد.

تلوزيون اينستاگرام (IGtv) چيست؟

يکي از مشکلاتي که اينستاگرام براي برخي کاربران (کاربراني که قصد انتشار ويدئو دارند) ايجاد مي کند، محدوديت ۱ دقيقه اي براي ويدئوها است! در اصل هنگامي که کاربران بخواهند ويدئوهاي چند دقيقه اي منتشر کنند، بايد آن را به چند قسمت يک دقيقه اي تقسيم بندي کرده و سپس منتشر کنند. چند قسمتي شدن يک ويدئوي چند دقيقه اي سبب مي شود تا کاربران در هنگام ديدن ويدئو با مشکل مواجه شوند. اينستاگرام براي رفع اين مشکل يک قابليت جديد به نام IGtv ايجاد کرده است که با استفاده از آن مي توانيد ويدئوهاي طولاني تر منتشر کنيد. البته اين قابليت نيز محدوديت خاص خود را دارد ولی اين محدوديت براي ويدئوهاي بسياري از کسب وکارها مشکل ساز نمي شود؛ اکانت هاي معمولي قابليت انتشار ويدئوهاي ۱۰ دقيقه اي دارند و اکانت هاي رسمي (داراي تيک آبي) مي توانند ويدئوهاي ۶۰ دقيقه اي آپلود کنند. باتوجه به اينکه ويدئو هاي کسب وکارهاي مختلف کمتر از ۱۰ دقيقه است، اين ابزار محدوديت خاصي ايجاد نمي کند. در صورتي که قصد انتشار ويدئوهاي بالاي ۱۰ دقيقه داريد، کافي است ويدئوي خود را به چند قسمت تقسيم کنيد و چند قسمت از آن ويدئو منتشر کنيد. در اين مقاله نيز قصد داريم به بررسي ۶ راه کار استفاده از IGtv براي افزايش مخاطب و فروش کسب وکار بپردازيم.

استفاده از IGtv براي برندسازي کسب وکار اينترنتي

حتماً شما هم مي دانيد که استفاده از ابزارهاي مختلف اينستاگرام نظير پست، استوري، دايرکت و… تاثير زيادي بر روي کسب وکار شما و ارتباط با کاربران دارد! آيا از تاثير IGtv بر روي برندسازي کسب وکار و افزايش مخاطبان هم خبر داريد؟ معمولاً محتواي ويدئويي تاثير بيشتري بر روي مخاطبان دارد و به همين دليل است که قابليت IGtv اينستاگرام مي تواند کمک زيادي به کسب وکار اينترنتي شما کند. در اين بخش با بررسي ۶ ويژگي حرفه اي و کاربردي براي برندسازي کسب وکار اينترنتي با استفاده از IGtv همراه ما باشيد.  
  1. جذب مخاطب جديد با ويدئوهاي منتشر شده در گذشته

پست هاي اينستاگرام بنابراين از مدتي قديمي مي شوند و کاربران کمتري به آن دسترسي دارند؛ به عبارت ديگر پست هاي اينستاگرام تاريخ انقضا دارد و بنابراين از انتشار چند پست جديد، شانس ديده شدن پست هاي قديمي توسط کاربران نزديک به صفر است! استوري هاي اينستاگرام نيز بنابراين از ۲۴ ساعت ديگر قابل مشاهده نيستند؛ با وجود آن که استوري هاي اينستاگرام تاثير بسيار زيادي بر روي فالوورهاي اينستاگرام دارد ولی محدوديت زماني آن سبب مي شود تا کاربران جديد نتوانند استوري هاي منقضي شده را مشاهده کنند. با اين موارد کاربران چگونه مي توانند از بهترين محتواي صفحه اينستاگرام شما استفاده کنند؟ پاسخ IGtv اينستاگرام است! IGtv اينستاگرام ابزاري است که به شما کمک مي کند تا ويدئوهاي شما براي هميشه در بخش highlights در دسترس کاربران باشد. با استفاده از اين ابزار کاربران مي توانند از ويدئوهايي که در گذشته منتشر شده است نيز استفاده کنند. چنانچه براي کسب وکار خود يک کانال يوتيوب يا آپارات داريد و مي خواهيد دسترسي به اين ويدئوها براي کاربران اينستاگرام راحت تر باشد، کافي است ويدئوي خود را در IGtv آپلود کنيد. طبق گزارش ها و آمارهاي ارائه شده تاثير محتواي ويدئويي در شبکه هاي اجتماعي براي برندسازي کسب وکار بسيار بيشتر از عکس و متن است. هنگامي که کاربران ويدئوها را مشاهده مي کنند، حوصله بيشتري براي آن به خرج مي دهند و زمان بيشتري بر روي آن مي گذارند . همين مسئله به برندسازي کسب وکار شما کمک زيادي مي کند و مي توانيد داستان هاي بيشتري براي کاربران تعريف کنيد! البته بايد توجه داشته باشيد که ويدئوهاي اينستاگرام عمودي بوده ولی اکثر ويدئوهاي ضبط شده به صورت افقي هستند. چنانچه قصد انتشار ويدئو در IGtv داريد، با استفاده از نرم افزارهاي ويرايش، ويدئوي خود را به ويدئوي عمودي تبديل کنيد تا بتوانيد آن را به درستي در IGtv به کاربران نمايش دهيد.
  1. جذب مخاطبان هدفمند با ويدئوهاي منحصر به فرد

يکي از مشکلاتي که در کسب وکارها ديده مي شود، مشکل نداشتن محتواي منحصر به فرد است! اکثر سايت ها محتوايي دارند که در سايت هاي ديگر منتشر شده است؛ به همين دليل بسياري از کسب وکارها محتواي جذابي براي نمايش به کاربران ندارند. انتشار محتواي تکراري در سايت ها سبب کاهش تعامل کاربران شده و به ضرر کسب وکار اينترنتي است. تنها در دو صورت مي توان تعامل کاربران را با استفاده از  محتواي منتشرشده افزايش داد:

الف) محتواي شما نسبت به رقيب هايتان کامل تر و جامع تر باشد!

گاهي محتواي منتشرشده در برخي از سايت ها يا صفحه کسب وکار در شبکه هاي اجتماعي محتواي تکراري ولی کامل تر از محتواي رقيب ها است! جامع تر بودن يک مقاله کمک زيادي به رشد کسب وکار شما و البته کاربراني که آن را مي خوانند، مي کند. ب) محتواي منحصر به فرد توليد کنيد! بهترين راه براي افزايش مخاطبان و رشد يک کسب وکار، توليد محتواي منحصر به فرد و حرفه اي است! محتواي منحصر به فرد، محتوايي است که تا کنون در سايت ها يا صفحات اجتماعي ديگري منتشر نشده باشد و کاربران آن را براي اولين بار در صفحه شما ديده باشند. موضوع محتوا نيز بسيار مهم است؛ سعي کنيد موضوعاتي را انتخاب کنيد که براي کاربران اهميت زيادي دارد و رقيبان شما کمتر به آن پرداخته اند! چنين محتوايي ترافيک و در نتيجه فروش بسيار بالايي براي شما ايجاد مي کند و به راحتي مي توانيد شاهد رشد چندين برابري کسب وکارتان باشيد. اگر قصد توليد محتواي منحصر به فرد داريد، IGtv اينستاگرام يک راه کار بسيار عالي است! با استفاده از اين ابزار به راحتي مي توانيد ويدئوهايي از پشت صحنه کسب وکارتان منتشر کنيد؛ مثلاً چنانچه يک فروشگاه گل و گياه داريد و قصد داريد به صورت آنلاين از کاربران سفارش بگيريد، به راحتي مي توانيد در يک ويدئو مراحل کاشت تا برداشت گل را نمايش دهيد. همچنين مي توانيد يک ويدئو از نحوه بسته بندي و ارسال گل براي مشتريان تهيه کنيد و آن را با استفاده از IGtv به کاربران نمايش دهيد. همچنين چنانچه براي کاربران خود دورهمي برگزار مي کنيد و مي خواهيد تعداد شرکت کنندگان در دورهمي را افزايش دهيد، به راحتي مي توانيد فيلم هاي دورهمي هاي قبل را در IGtv منتشر کرده و حس خوبي به مخاطب منتقل کنيد. با اين موارد به راحتي مي توانيد تعداد شرکت کنندگان را افزايش دهيد و اين دورهمي ها را به يک کانال بازاريابي براي کسب وکار خود تبديل کنيد! مثلاً مي توانيد محصولات و خدمات خود را در بخشي از دورهمي به کاربران نمايش دهيد و براي محصولات خود تبليغ کنيد. يک پيشنهاد عالي! در هر کسب وکاري افرادي وجود دارند که براي مخاطبان آن حوزه شناخته شده هستند. نظرتان در مورد يک مصاحبه پرمحتوا با چنين افرادي چيست؟ با توليد يک ويدئوي عالي از مصاحبه با متخصصان حوزه کاري خود، به راحتي مي توانيد مخاطبان زيادي جذب کنيد. از طرفي ممکن است اين افراد مصاحبه خود را در صفحه اينستاگرام يا ساير شبکه هاي اجتماعي منتشر کنند و از اين طريق يک کمپين تبليغاتي بسيار عالي براي کسب وکارتان اجرا مي شود.
  1. تبليغ محصولات در قالب يک محتواي آموزشي

يکي از راه کارهاي افزايش فروش محصولات يا خدمات کسب وکارها، ادغام تبليغات محصولات در کنار محتواي آموزشي است! در اصل کسب وکارهاي موفق يک ويدئوي آموزشي را به کاربران خود نمايش مي دهند و در آن ويدئو از ويژگي هاي محصولات خود صحبت مي کنند؛ البته توجه داشته باشيد محصول شما بايد با آن ويدئوي آموزشي کاملاً مرتبط باشد و بتوانيد ويژگي هاي محصول را مطابق آموزش هاي ارائه شده در آن ويدئو به کاربران ارائه کنيد. چنانچه يک کسب وکار اينترنتي داريد و مي خواهيد فروش بيشتري داشته باشيد، ويدئوهاي آموزشي تهيه کنيد و در بخشي از آن ويدئو ويژگي هاي محصول خود را معرفي کنيد! اين راه کار در صورتي که محصول شما هميشه در حال بروزرساني نباشد، بازدهي بسيار خوبي دارد. همچنين چنانچه محصول شما هميشه در حال آپديت است، بايد ويدئوي خود را نيز متناسب با ويژگي هاي جديد محصول بروزرساني کنيد. نوع کسب وکار شما فرقي ندارد! زيرا پرسوناي مشتري هر کسب وکاري در اينستاگرام حضور دارند و اکثر مخاطبان صفحه شما، همان پرسوناي مشتري حوزه فعاليتي شما هستند. اين مسئله به اين معني است که چنانچه پرسوناي مشتري شما را دنبال مي کنند، بنابراين حتماً ويدئوهاي آموزشي حوزه فعاليت شما را نيز دنبال مي کنند! بنابراين تفاوتي ندارد که در چه حوزه اي فعاليت مي کنيد؛ تنها کافي است ويدئوهاي ارزشمند و کاربردي منتشر کنيد تا کاربران بتوانند از آن چيزي ياد بگيرند. اين راه کار سبب افزايش اعتماد و رضايت مشتريان نسبت به شما مي شود و تا حد زيادي محصولات شما فروش بيشتري خواهند داشت.
  1. برقراري ارتباط ميان کاربران و کسب وکارها با نمايش برنامه هفتگي در بخش IGtv

IGtv يک ابزار حرفه اي در اينستاگرام و يک تلوزيون مدرن محسوب مي شود! به عنوان يک مخاطب تلوزيون، چند برنامه منظم هفتگي يا روزانه وجود دارد که آن را دنبال مي کنيد؟ تعداد آن براي هر کاربر متفاوت است ولی تقريباً همۀ کاربران دست کم يک برنامه منظم هفتگي را دنبال مي کنند! مثلاً چنانچه مخاطب يک سريال تلوزيوني هستيد که هر شب پخش مي شود، آيا هر شب آن را نمي بينيد؟ قطعاً آن را دنبال مي کنيد! IGtv نيز اين امکان را براي شما فراهم کرده است که به صورت منظم (مثلاً هفته اي يک بار) يک برنامه، مصاحبه يا هر آنچه که بتوانيد به صورت هفتگي به کاربران نمايش دهيد را منتشر کنيد. پخش منظم برنامه ها به معناي تکرار است و تکرار باعث ايجاد يک ارتباط قوي بين شما و کاربران مي شود؛ آن ها شما را مي بينند، صداي شما را مي شوند، از محتواي ارائه شده استفاده مي کنند و در نهايت، به صورت ناخودآگاه با شما ارتباط برقرار مي کنند! برقراري ارتباط صرفاً به معناي صحبت کردن با شما نيست و مي تواند همان افزايش اعتماد کاربران نسبت به کسب وکار اينترنتي شما باشد. آيا مي توانيم يک برنامه روزانه نيز منتشر کنيم؟ معمولاً برنامه هاي اين چنيني زمان زيادي از شما مي گيرند و سناريوي خاص خود را دارند. براي توليد اين برنامه ها به صورت روزانه بايد تمامي وقت خود را براي سناريونويسي، ضبط، ويرايش ويدئو و انتشار صرف کنيد! آيا در کسب وکار شما کارهاي مهم ديگري براي انجام وجود ندارند؟ قطعا هر کسب وکار، کارهاي مختلفي انجام مي دهد که نمي تواند تمام وقت خود براي روي توليد ويدئوهاي روزانه صرف کند. از طرف ديگر کاربران شما نمي توانند هر روز برنامه شما را مشاهده کنند و همين مسئله سبب کاهش بازديد صفحه شما مي شود! بنابراين پيشنهاد ما اين است که ويدئوهاي خود را به صورت هفتگي منتشر کنيد تا بتوانيد به تمامي کارهاي خود رسيدگي کنيد و کاربران نيز بتوانند آن را ببينند. مزيت استفاده از IGtv اين است که تاريخ انقضا براي ويدئوها وجود ندارد و کاربران هر زمان که بخواهند، مي توانند ويدئو را مشاهده کنند و از محتواي آن استفاده کنند.
  1. پاسخ به سوالات کاربران و مشتريان در قالب ويدئو

کاربران و مشتريان هر کسب وکاري سوالات زيادي از شما مي پرسند؛ برخي از سوالات در ميان کاربران رايج تر است و بيشتر مي پرسند که اين سوالات بهترين گزينه براي تهيه ويدئو براي پاسخ به آن ها است! مثلاً چنانچه سوال اول را ۵۰ کاربر و سوال دوم را تنها ۵ کاربر از شما پرسيده اند، باتوجه به تعداد کاربران پاسخ گويي به کدام سوال منطقي تر است؟ قطعا سوال اول! براي دريافت سوالات کاربران مي توانيد از طريق برچسب Question در استوري اينستاگرام سوالات کاربران را دريافت کنيد و تعداد کاربراني که آن سوال ها را پرسيده اند، بررسي کنيد. يک ليست از تمام سوالات کاربران به همراه تعداد کابران هر سوال تهيه کنيد و به ترتيب تعداد کاربران هر سوال، در قالب ويدئو به آن سوال پاسخ دهيد.   چرا پاسخ گويي به سوالات کاربران اهيمت زيادي دارد؟ مهم ترين فاکتور کسب وکارهاي اينترنتي، کاربران آن کسب وکار هستند. هنگامي که شما براي کاربران خود ارزش قائل باشيد، قطعا آن ها نيز بيشتر به شما اعتماد مي کنند و شانس خريد محصول و خدمات کسب وکار اينترنتي شما توسط کاربران افزايش پيدا مي يابد. پاسخ گويي به سوالات کاربران، به معناي اهميت داشتن کاربران براي شما است و هنگامي که شما به جاي متن و تصوير، در قالب ويدئو به سوالات پاسخ مي دهيد، مي توانيد محتواي ارزشمند بيشتري در زمان کمتر به کاربران ارائه کنيد و چهره خود را در ذهن کاربران ماندگار کنيد. در پايان هر ويدئو نيز از کاربران بخواهيد تا سوالات خود را در استوري بعدي يا به صورت کامنت در زير آخرين پست مطرح کنند تا در ويدئوهاي بعدي پاسخ آن ها را بدهيد. اين ويدئو را در بخش IGtv اينستاگرام قرار دهيد تا کاربران در هر زماني بتوانند از آن استفاده کنند.
  1. تهيۀ ويدئو از نظرات مثبت مشتريان خود

هيچ چيزي به اندازه نظر و صحبت مشتريان شما براي کاربران کسب وکارتان ارزشمند نيست! کاربران کسب وکار شما به دنبال نظرات صادقانه هستند و مشتريان از نظر کاربران، صادق تر از کارمندان و مديران کسب وکارها هستند. از کاربران خود در همايش هاي خود يا دفتر کار خود بخواهيد که چنانچه نظر مثبتي درباره محصولات يا خدمات شما دارند، آن را در يک ويدئو به شما بگويند تا بتوانيد آن را در IGtv براي ساير کاربران منتشر کنيد. هنگامي که کاربران شاهد راضي بودن مشتريان شما باشند، براي آن ها دليل ديگري براي نخريدن محصول از شما وجود ندارد. با اين راه کار بسيار حرفه اي مشتريان و فروش کسب وکار اينترنتي خود را تا حد زيادي افزايش داده و برندسازي کسب وکار خود را به صورت کاملاً حرفه اي انجام دهيد.

تفاوت IGtv با اينستاگرام!

همۀ ما مي دانيم که IGtv يکي از ابزارهاي پرکاربرد اينستاگرام است، پس اين سوال چرا مطرح شد؟ جالب است بدانيد IGtv يک پلتفرم جداگانه از اينستاگرام است که بر روي آن پياده سازي شده است. براي آن که بتوانيد تفاوت اين دو را بهتر درک کنيد، سايت فيسبوک و مسنجر فيسبوک را در نظر بگيريد! با استفاده از مسنجر فيسبوک تنها قابليت هاي محدودي از فيبسوک در اختيار شما قرار دارد ولی چنانچه به سايت فيسبوک مراجعه کنيد، تمامي امکانات آن در دسترس شما است. همانطور که فيسبوک تنها براي سرگرمي نيست و ارزش تجاري بسيار بالايي دارد، اينستاگرام نيز مانند فيسبوک از ارزش تجاري بالايي برخوردار است! به همين دليل است که ابزارهاي جداگانه نظير IGtv را با اينستاگرام ادغام مي کند تا بتواند ارزش و کاربرد تجاري اينستاگرام را براي کاربران خود تا حد زيادي افزايش دهد. IGtv يک پلتفرم حرفه اي است که به صورت جداگانه طراحي شد ولی اکنون در اينستاگرام استفاده مي شود. با استفاده از IGtv اينستاگرام که کاربردي مشابه پست ها و استوري اينستاگرام دارد، مي توانيد ويدئوهاي خود را آپلود کنيد؛ ولی تفاوتي که سبب ارزشمند شدن آن مي شود، مدت زمان ويدئوهايي است که مي توانيد آپلود کنيد. با استفاده از IGtv مي توانيد زمان ويدئوهاي خود را از ۱۵ ثانيه (حداکثر زمان ويدئو در استوري) و يک دقيقه (حداکثر زمان ويدئو در پست) تا ۱۰ دقيقه ارتقاء دهيد. البته چنانچه يک اکانت رسمي در اينستاگرام داريد که داراي تيک آبي دريافت است، اين زمان تا يک ساعت افزايش پيدا مي کند.

ويدئوهاي چند دقيقه اي بيشترين تاثير را بر روي کاربران دارند؟

قابليت IGtv به تازگي بر روي اينستاگرام فعال شده است و خيلي سخت است که بگوييم تعامل کاربران با ويدئوهاي مختلف از نظر مدت زمان آن ها چگونه است! ولی چنانچه بر روي IGtv اينستاگرام خود چند ويدئو آپلود کرده ايد و حساب شما تجاري است، به راحتي مي توانيد ميزان تعامل مخاطبان و کاربران خود را IGtvهاي مختلف مشاهده کنيد هر کدام از ويدئوها زمان و تعامل مشخصي دارند که مي توانيد تمرکز خود را بر روي توليد ويدئوهايي با همان مدت زمان ويدئوهايي که بيشترين تعامل را داشته اند، بگذاريد.

نتيجه گيري

استفاده از ابزار IGtv يکي از بهترين ابزارها براي بازاريابي کسب وکار اينترنتي با استفاده از اينستاگرام است. اين ابزار به شما کمک مي کند تا بتوانيد ويدئوهاي طولاني خود را در اينستاگرام آپلود کنيد و بدون توجه به تاريخ آپلود، آن را براي هميشه در دسترس کاربران قرار دهيد. چنانچه قصد جذب مخاطب يا فروش بيشتر براي کسب وکار خود را داريد، به راحتي مي توانيد از اين ابزار استفاده کنيد. آيا شما هم از IGtv اينستاگرام براي توسعه کسب وکار خود استفاده مي کنيد؟ در بخش نظرات از تجربه هاي ارزشمند خود به ما بگوييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *