ديده شدن، رمز موفقيت در کسب و کارهاي اينترنتي است. در لينکدين هم دقيقا همينطور است. بايد کاري کنيد که پروفايل شما در بين کاربران ديده شود. ولی چگونه؟! براي ديده شدن بايد به دنبال بهينه سازي لينکدين باشيد. يعني صفحه پروفايل لينکدين خود را طوري طراحي کنيد که در جلوي چشمان مخاطب باشد و او را جذب کند. درست مثل همان کاري که براي سئوي سايت هاي مختلف انجام مي دهيد. با بهينه سازي لينکدين تعداد فالوورهاي شما افزايش پيدا کرده و در اين صورت، محصولات يا خدمات شما به مخاطبان بيشتري معرفي مي شود. بهتر است بدانيد که استفاده از اصول سئو به تنهايي براي بهينه سازي پروفايل لينکدين کافي نيست! زيرا لينکدين هم قاعده و قوانين خاص خود را دارد. به همين دليل، در اين مقاله به بررسي روش هاي ساده و کاربردي براي بهينه سازي لينکدين پرداخته شده است. بنابراين ادامه ي مقاله را از دست ندهيد!

گام اول: کامل کردن پروفايل

لينکدين طوري طراحي شده است که صفحه پروفايل را به يک نمايشگاه تبديل مي کند. در حقيقت، اين صفحه جايي براي ارائه ي محصولات و خدمات شماست. خب، به نظر شما مخاطب در چه صورتي از صفحه پروفايل شما استقبال مي کند؟ براي پاسخ به اين سوال بايد گفت: کاربران لينکدين بسيار حرفه اي تر از کاربران ساير شبکه هاي اجتماعي مانند اينستاگرام و تلگرام هستند و کوچکترين اشتباهات در صفحه پروفايل را پيدا مي کنند! در واقع هر چه اطلاعات پروفايل کامل تر باشد، لينکدين به شما توجه ويژه تري خواهد کرد و در نتايج جستجو رتبه هاي بالاتري را خواهيد داشت. به همين دليل چنانچه موافق هستيد، بهينه سازي لينکدين را از مشخصات اوليه آغاز کنيم.

عنوان پروفايل

اولين چيزي که مخاطب در جستجوي لينکدين و يا گوگل مشاهده مي کند، نام و عنوان شماست. بنابراين بايد در چند کلمه خود را به صورت شفاف توضيح دهيد. اين عنوان بايد دقيقا بازگو کننده ي شغل و يا تخصص شما باشد. در اين قسمت سعي کنيد از کلماتي استفاده کنيد که جذابيت بيشتري براي مخاطب داشته باشد.  

تاثير عکس روي بهينه سازي لينکدين

اگر خودتان مشغول سرچ در لينکدين باشيد و يک پروفايل بدون عکس را مشاهده کنيد، چه عکس العملي نشان مي دهيد؟! احتمالا آن پروفايل شما را جذب نخواهد کرد. بنابراين حتما يک عکس مناسب براي پروفايل خود انتخاب کنيد. همچنين، بهتر است از عکس هايي استفاده کنيد که رسمي بوده و چهره ي شما را به طور کامل نشان مي دهد.  

نشاني اينترنتي يا URL

يکي از قابليت هاي مهم لينکدين، سفارشي کردن آدرس اينترنتي URL است. با اين کار مي توانيد يک عنوان منحصر بفرد براي لينک صفحه پروفايل خود انتخاب کرده تا مخاطبان به راحتي شما را پيدا کنند. اين ويژگي تاثير بسيار مهمي در بهينه سازي لينکدين دارد بنابراين از آن غافل نشويد!  

اطلاعات تماس

يکي ديگر از روش هاي بهينه سازي لينکدين کامل کردن اطلاعات تماس است. اين کار نشان مي دهد که شما هميشه در دسترس هستيد و اين براي مخاطبان بسيار با ارزش است. بنابراين پيشنهاد مي کنيم، راه هاي ارتباطي خود را در پروفايل لينکدين قرار دهيد. به عنوان مثال مي توانيد لينک سايت اينترنتي شرکت خود را در بخش Company Website قرار دهيد. همچنين بهتر است لينک صفحه شخصي خود در ساير شبکه هاي اجتماعي را نيز در پروفايل لينکدين خود قرار دهيد. نکته ي مهم در اين بخش، بروزرساني پروفايل لينکدين است که قبلا با آن آشنا شديم.

تاييديه ها و مهارت ها

اگر از کابران لينکدين باشيد، احتمالا با بخش Skills و Endorsements آشنايي داريد. در اين بخش بايد مهم ترين مهارت هاي خود به ترتيب اولويت يادداشت کنيد. سپس مخاطبان مي توانند شما را راستي آزمايي کرده و مهارت شما را تاييد کنند. هر چه تعداد اين تاييديه ها بيشتر باشد، کاربران به شما بيشتر اعتماد خواهند کرد. به همين دليل درست کامل کردن اين بخش تاثير بسزايي بر بهينه سازي لينکدين دارد. کاربران هنگام جستجوي شغل ها و مهارت ها در لينکدين با پروفايل هايي که تاييديه بيشتري دارند راحت تر ارتباط برقرار مي کنند.  

تجربه ها

بخش Experience يا تجربه، جاي مناسبي براي سئوي لينکدين است. زيرا دست تان براي نوشتن باز است! در اين بخش مي توانيد تجربه هاي کاري و شغلي خود را يادداشت کنيد ولی دقت داشته باشيد که براي بهينه سازي لينکدين بايد از کلمات و عباراتي استفاده کنيد که بيشترين جستجو را در بين کاربران داشته است. در اين صورت، صفحه شما در رتبه بالاتري در جستجوي لينکدين و گوگل خواهد داشت. همچنين بهتر است از فعل هاي مثبت که نشان دهنده‎ ي قدرت شماست، بيشتر استفاده کنيد. زيرا اين نوع از افعال تاثير بيشتري روي مخاطب دارد.

تحصيلات

ميزان تحصيلات آکادميک مي تواند يک ويژگي مثبت براي جذب مخاطب باشد. به همين دليل، لينکدين امکاني را فراهم کرده که ميزان تحصيلات، گواهي نامه ها و جوايز خود را در صفحه پروفايل قرار دهيد.  شما هم براي نوشتن دستاوردهاي خود خجالتي نباشيد! و سعي کنيد جوايزي که در حين تحصيل دريافت کرديد را در صفحه پروفايل قرار دهيد. به نظر مي رسد، کاربران با مشاهده ي موفقيت هاي شما اعتمادشان جلب شده و صفحه شما را فالوو مي کنند.

گام دوم: بهينه سازي لينکدين با ويدئو

وقتي لينکدين به شما اجازه ي استفاده از ويدئو کليپ را داده است، چرا نبايد از آن استفاده کرد؟! در حالي که ويدئو کليپ هاي کوتاه و جذاب مي تواند تعداد فالوورهاي شما را افزايش دهد و اين همان بهينه سازي لينکدين است! از ويژگي هاي جديد آپديت لينکدين، امکان آپلود مستقيم فيلم در پروفايل است. بنابراين مشکلي بابت قرار دادن ويدئوهاي مختلف نخواهيد داشت. اگر قصد تبليغ محصولات و يا سرويس هاي ارائه شده توسط شرکت خود را داريد، استفاده از ويديو کليپ بهترين گزينه است. شما مي توانيد به آساني تيزرهاي تبليغاتي خود را در صفحه شرکتي و صفحه ويترين قرار دهيد. اين کار باعث بهتر ديده شدن محصولات و بهينه سازي لينکدين مي شود.  

گام سوم: توليد محتواي سئو شده

تجربه ي ما نشان مي دهد توليد محتواي مناسب بيشترين تاثير را روي بهينه سازي لينکدين دارد. بنابراين بهتر است روي آن وقت گذاشته و توليد محتوا را دست کم نگيريد! براي نوشتن يک محتواي مناسب مي توانيد از کليد واژه هاي محبوب کاربران در لينکدين و گوگل استفاده کنيد. در اين صورت، محتواي توليد شده توسط شما در نتايج جستجوي کاربران نمايش داده مي شود. براي بهينه سازي لينکدين بهتر است از محتواهاي گرافيکي و ويديويي نيز استفاده کنيد. زيرا پست هايي که فيلم و يا عکس دارند، بيشتر مورد توجه قرار مي گيرند. يکي ديگر از مواردي که بايد در نظر داشته باشيد، زمان قرار دادن پست ها در صفحه شخصي يا صفحه شرکتي لينکدين است. پيشنهاد ما اين است که روزها و ساعت هايي که بازديد از صفحه بالاتر است را براي انتشار مطالب خود انتخاب کنيد.

گام چهارم: ايجاد ارتباط با مخاطب

در لينکدين مي توان از طريق بخش Connections با گروه ها و افراد مختلف ارتباط برقرار کرد. براي اين منظور، لينکدين يک سري پيام پيش فرض را در اختيار شما قرار داده است ولی پيشنهاد مي کنيم که به هيچ وجه از اين پيام هاي آماده استفاده نکرده و براي ايجاد ارتباط خودتان يک متن جديد بنويسيد. احتمالا از خود مي پرسيد که ايجاد ارتباط چه تاثيري روي بهينه سازي لينکدين دارد؟ در پاسخ بايد بگوييم، هنگام جستجو در لينکدين، افرادي که ارتباط هاي موثرتري داشته اند، در بالاي ليست جستجو قرار مي گيرند. به اين ترتيب امکان ديده شدن توسط ساير کاربران افزايش پيدا مي کند. در ايجاد ارتباط با مخاطب ممکن است برخي دچار اشتباهاتي شوند. اين افراد احتمالا لينکدين را با اينستاگرام اشتباه گرفته و به هر قيمتي به دنبال افزايش تعداد کانکشن هاي خود هستند. در صورتي که لينکدين يک شبکه ي اجتماعي حرفه اي است و بايد اصول و قوانين آن حفظ شود. بنابراين سعي کنيد تنها با کساني ارتباط برقرار کنيد که با شغل و تخصص شما مرتبط هستند.  

گام پنجم: بهينه سازي لينکدين با افزايش فعاليت

همه ي اين روش هايي که براي بهينه سازي لينکدين گفته شد تنها در صورتي مفيد است که فعال باشيد! در واقع، با کم کردن فعاليت در لينکدين، شانس خود براي ديده شدن را از دست مي دهيد. بنابراين تنبلي را کنار گذاشته و به صورت مستمر در صفحه لينکدين خود فعاليت داشته باشيد. روش هاي مختلفي براي فعاليت در لينکدين وجود دارد که از جمله آن ها مي توان به گذاشتن کامنت در زير پست هاي مختلف اشاره کرد. با اين کار، مخاطب براي فالوو کردن صفحه شما ترغيب مي شود. عضويت در گروه هاي مختلف نيز مي تواند باعث بهينه سازي لينکدين شود. هر چه ميزان فعاليت شما در اين گروه ها بيشتر باشد، افراد بيشتري به سمت شما خواهند آمد.

حرف آخر …

هدف از اين مقاله آشنايي با يکي از مهم ترين دغدغه ها در بازاريابي لينکدين يعني افزايش مخاطب بوده است. شما با مطالعه ي اين مقاله، بهتر ديده شدن را خواهيد آموخت! همچنين با يادگيري روش هاي بهينه سازي لينکدين و تاثير هر کدام روي سئوي لينکدين مي توانيد کسب و کار اينترنتي خود را گسترش دهيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *