پروفايل اينستاگرام يکي از مهم ترين بخش هاي صفحه اينستاگرام است؛ حال چنانچه صفحه شما مربوط به کسب وکارتان باشد، پروفايل اينستاگرام اهميت زيادي در برندسازي کسب وکارتان دارد. در اصل پروفايل اينستاگرام همان هويت شما است و بايد به گونه اي باشد که در نگاه اول اطلاعات خوبي به کاربران بدهد. پروفايل اينستاگرام از بخش هاي مختلفي نظير نام کاربري، نام برند، تصوير پروفايل، لينک و… تشکيل شده است و هر يک از اين بخش ها اهميت زيادي در برندسازي دارند. در اين مقاله قصد داريم به آموزش بهينه سازي پروفايل اينستاگرام بپردازيم تا با استفاده از آن بتوانيد به برندسازي کسب وکار خود کمک زيادي کنيد. چنانچه آماده هستيد، در ادامه با ما همراه باشيد تا به بررسي ۵ راه کار عالي براي بهينه سازي پروفايل اينستاگرام بپردازيم.
  1. انتخاب عکس مناسب براي بهينه سازي پروفايل اينستاگرام

اگر وارد يک صفحه اينستاگرامي شويد، اولين چيزي که نظر شما را جلب مي کند تصوير پروفايل آن صفحه است! تصوير پروفايل آن صفحه در مرحله اول ارزشي براي شما ايجاد مي کند؛ مثلاً ممکن است نظر مثبت يا منفي راجع به آن صفحه پيدا کنيد. بنابراين قدم اول براي بهينه سازي پروفايل اينستاگرام خود اين است که يک تصوير جذاب و البته باکيفيت براي صفحه اينستاگرام خود طراحي کنيد؛ چنانچه مديريت صفحه مربوط به کسب وکارتان را برعهده داريد، مي توانيد از لوگوي کسب وکارتان استفاده کنيد. اهميت استفاده از لوگو زماني است که شما در تمام کانال هاي بازاريابي خود نظير سايت، اينستاگرام، تلگرام و… از لوگو استفاده مي کنيد و اين مسئله باعث برندسازي در ذهن کاربر مي شود. همچنين چنانچه مديريت يک صفحه شخصي را برعهده داريد، به راحتي مي توانيد از تصوير خودتان استفاده کنيد؛ يک تصوير زيبا و حرفه اي بگيريد و آن را بر روي پروفايل خود قرار دهيد. مثلاً چنانچه يک بلاگر يا کارآفرين هستيد، مي توانيد تصوير خود را بر روي پروفايل قرار دهيد و چهره خود را در ذهن کاربران ماندگار کنيد.   چنانچه از تصوير شخصي براي پروفايل خود استفاده مي کنيد، تصوير شما تا جاي ممکن بايد بيان گر حوزه کاري شما باشد.   شما هم بايد از چنين روشي استفاده کنيد؛ البته توجه داشته باشيد که تصوير پروفايل شما کاملاً باکيفيت و بزرگ تر از اندازه معمولي عکس هاي اينستاگرام است! همچنين براي بهينه سازي پروفايل اينستاگرام بايد در نظر داشته باشيکه که اينستاگرام در موبايل تصاوير ۱۰۰ در ۱۱۰ پيکسل را نمايش مي دهد ولی در کامپيوتر (نسخه دسکتاپ) تغيير مي کند. شما هم بايد سعي کنيد تصوير شما کمي بزرگ تر از اين سايز باشد تا به خوبي در ساير دستگاه ها نظير لپ تاپ يا تبلت نمايش داده شود.
  1. کليدواژه حوزه کاري خود را در بخش نام قرار دهيد!

يکي از مهم ترين مواردي که براي بهينه سازي پروفايل اينستاگرام اهميت دارد، بهينه سازي صفحه براي جستجوي کاربران است! يعني چنانچه کاربران صفحه شما را جستجو کنند، صفحه شما در بالاي نتايج جستجو نمايش داده شود. يکي از مهم ترين فاکتورهاي اينستاگرام که تقريباً فاکتور پايه و اساسي است، نام شما در اينستاگرام است. نام شما هر چه باشد، اينستاگرام حساب شما را مطابق همان در بخش نتايج جستجو نمايش مي دهد. البته بايد توجه داشته باشيد که منظور ما از نام، نام کاربري (Username) نيست و منظور ما همان نام نمايشي است.   هنگامي که شما در اينستاگرام عضو مي شويد، نام شما به صورت پيش فرض همان نام کاربري انتخاب مي شود! بنابراين در قدم اول بايد نام خود را تغيير دهيد؛ چنانچه صفحه شما مربوط به برندتان است، بايد نام برند خود را به همراه کليدواژه حوزه فعاليتي خود وارد کنيد! مثلاً چنانچه در زمينه فروش موبايل فعاليت مي کنيد و نام برندتان ديجي کالا است، مي توانيد از عبارت فروش موبايل ديجي کالا استفاده کنيد. در اين صورت چنانچه کاربران فروش موبايل را جستجو کنند و صفحه شما بهينه باشد، اينستاگرام شما را در بالاي نتايج نمايش مي دهد و چنانچه کاربران نام برند شما که همان ديجي کالا است را جستجو کنند، باز هم نام شما در صدر نتايج خواهد بود.
  1. کليدواژه هاي مهم خود را در توضيحات درج کنيد!

در حوزه هاي کاري مختلف کلمات کليدي مهمي وجود دارند که به کمک اين کلمات مي توانيد فالوورهاي خود را افزايش دهيد! مثلاً چنانچه در حوزه عکاسي فعاليت مي کنيد، کلماتي نظير عکاسي، مدلينگ، پرتره و… را کاربران زيادي جستجو مي کنند و چنانچه بتوانيد در بخش جستجوي اينستاگرام با اين کلمات بالا باشيد، قطعاً بازديد خوبي جذب مي کنيد و به افزايش فالوورهاي خود کمک زيادي خواهيد کرد. از طرف ديگر کاربران هنگامي که وارد يک صفحه مي شوند، در نگاه اول عکس پروفايل و در نگاه دوم توضيحات صفحه (بيو) را مي خوانند. شما بايد با استفاده از کلمات کليدي مهم در حوزه فعاليتي خود به کاربران بگوييد که در صفحه شما چه محتوايي وجود دارد! اين کار باعث مي شود تا کاربران به صورت کاملاً هدفمند جذب شوند؛ به خصوص چنانچه صفحه شما خصوصي است، حتماً در مورد محتواي صفحه خود در بخش توضيحات بنويسيد تا کاربران به صورت هدفمند جذب شوند. کاربران هدفمند مزيت هايي دارند:
  • اولاً براي هميشه در صفحه شما باقي مي مانند و شما را آن فالو نمي کنند.
  • دوماً چنانچه در صفحه خود محصول يا خدماتي ارائه مي کنيد، اين کاربران پتانسيل بسيار بالايي براي تبديل شدن به مشتري دارند.
  يکي از قابليت هاي جديد و بسيار عالي اينستاگرام، قابليت قرار دادن هشتگ در بخش توضيحات است! در گذشته چنانچه شما هشتگي را در توضيحات صفحه خود قرار مي داديد، قابل کليک نبود ولی در حال حاضر نه تنها هشتگ ها به رنگ آبي ديده مي شوند، بلکه کاربران با کليک بر روي آن وارد صفحه آن هشتگ مي شوند: همچنين کاربران مي توانند هشتگ هاي مختلفي را دنبال کنند! چنانچه براي صفحه خود يک هشتگ اختصاصي داريد که پست هاي صفحه خودتان يا پست هايي که مربوط به شما است را شامل مي شود، به راحتي مي توانيد اين هشتگ را گسترش دهيد. مثلاً ممکن است برخي کاربران پست هاي شما را در صفحه خود به اشتراک بگذارند و بخواهند به جاي منشن کردن شما، هشتگ شما را استفاده کنند. حال چنانچه کاربران ديگر بخواهند تمام تصاوير مربوط به شما را ببينند، کافي است هشتگ اختصاصي شما را دنبال کنند تا تمام پست هاي مربوط به صفحه شما که در پروفايل اينستاگرام خودتان يا ساير کاربران وجود دارد را ببينند. همچنين جالب است بدانيد علاوه بر هشتگ ها شما به راحتي مي توانيد اکانت ديگري را هم به بخش توضيحات اضافه کنيد تا با کليک کاربران وارد آن صفحه شوند. براي اضافه کردن هشتگ به توضيحات صفحه اينستاگرام خود کافي است در بخش ويرايش پروفايل (Edit Profile) هشتگ موردنظر خود را (با استفاده از کاراکتر #) يا آي دي صفحه موردنظرتان (با کاراکتر @) اضافه کنيد.   استفاده از کليدواژه هاي مربوط به حوزه کاري خودتان بهترين گزينه براي استفاده از هشتگ ها است؛ در حوزه هاي کاري مختلف هشتگ هاي زيادي وجود دارد و البته هر هشتگ مربوط به يک شاخه است. شما بايد سعي کنيد از کليدواژه هايي استفاده کنيد که منافع شما را شامل مي شود و مي خواهيد کاربران براي آن شاخه شما را دنبال کنند. مثلاً چنانچه در زمينه عکاسي فعاليت مي کنيد، ممکن است برخي از کاربران عکاسي خياباني و برخي ديگر عکاسي طبيعت را دوست داشته باشند! شما بايد دقيقاً کليدواژه مربوط به حوزه فعاليتي خود را به عنوان هشتگ در توضيحات صفحه خود قرار دهيد تا کاربران راحت تر بتوانند در فالو کردن يا نکردن صفحه شما تصميم گيري کنند. به صفحه رقيبان خود نگاه کنيد! بسياري از رقيبان شما از هشتگ ها استفاده مي کنند و شما بايد دقت کنيد که چه چيزي باعث تمايز شما از آن ها مي شود. در اصل بايد به دنبال چيزي باشيد که شما را از ساير رقيبان منحصر به فرد مي کند! همان عامل را به عنوان يک فاکتور موفقيت در نظر بگيريد و آن را براي کاربران پر رنگ تر کنيد. مثلاً چنانچه در مسابقات کشوري يا جهاني مقامي داريد، آن را در بيو صفحه اينستاگرام خود بنويسيد. اين مسئله يکي از مهم ترين موارد در بهينه سازي صفحه اينستاگرام به شمار مي رود که بايد به آن توجه زيادي داشته باشيد.
  1. قرار دادن لينک هاي قابل کليک در صفحه اينستاگرام

اينستاگرام شبکه اي است که مي خواهد کاربران زيادي را جذب کند؛ حتي تا جايي که دوست ندارد کاربران از اين شبکه اجتماعي خارج شوند و از سايت يا شبکه اجتماعي ديگري استفاده کنند! بنابراين لينک هاي قابل کليک بسيار کمي را در اختيار کاربران قرار مي دهد. چنانچه شما مديريت يک صفحه تجاري با بيش از ۱۰,۰۰۰ فالوور را برعهده داريد، به راحتي مي توانيد لينک موردنظر را در استوري خود قرار دهيد ولی چنانچه تعداد فالوورهاي شما کمتر از اين تعداد است، تنها جايي که مي توانيد لينک خود را قرار دهيد بخش بيو است. با استفاده از بخش بيو مي توانيد لينک سايت خود را در اختيار کاربران قرار دهيد و کاربران را از صفحه اينستاگرام به سايت خود هدايت کنيد. البته اين مسئله که چه تعداد از کاربران بر روي لينک شما کليک مي کنند، کاملاً بستگي به نوع بازاريابي شما دارد؛ مثلاً مي توانيد در زير تمام پست هاي خود از کاربران بخواهيد براي دريافت پيشنهاد ويژه اين ماه بر روي لينک موجود در بيو کليک کنند! بنابراين لينک بيو يکي ديگر از فاکتورهاي مهم بهينه سازي پروفايل اينستاگرام به شمار مي رود و شما به راحتي مي توانيد کاربران زيادي را از صفحه اينستاگرام به سايت خود هدايت کنيد.   براي اضافه کردن لينک به بيوي اينستاگرام خود کافي است وارد بخش Edit Profile شويد و در بخش Website آدرس سايت خود را وارد کنيد. يک نکته! چنانچه مي خواهيد در بخش بيو به يک پست از سايت خود لينک دهيد، مي توانيد به آن اميدوار باشيد؛ زيرا شما يک استارت بسيار عالي زده ايد. البته چنانچه محصولات يا خدماتي در سايت خود داريد، مي توانيد هر هفته براي يک محصول يا خدمات سايت خود تخفيف در نظر بگيريد و لينک صفحه آن را به بخش بيوي خود اضافه کنيد. همچنين در بخش استوري يا پست هاي خود هم آن را تبليغ کنيد تا کاربران از محتويات لينک قرار گرفته آگاهي پيدا کنند و محصول يا خدماتي که براي آن تخفيف در نظر گرفته ايد را به کاربران بفروشيد.
  1. از اموجي، خط فاصله و فونت هاي شخصي براي بهينه سازي پروفايل اينستاگرام استفاده کنيد!

يکي ديگر از موارد مهم در بهينه سازي پروفايل اينستاگرام، استفاده از اموجي ها در بخش توضيحات اينستاگرام است! معمولاً کاربران از خواندن حجم زيادي از متن خسته مي شوند ولی هنگامي که از متن ها در کنار اموجي ها استفاده مي شود، ديگر خسته کننده نيست. در بخش توضيحات معمولاً چند نيم خط توضيحات درج مي کنيد و چنانچه در ميان اين متن ها از اموجي ها استفاده نکنيد، باعث خسته شدن کاربران و در نتيجه خواندن نشدن متن توسط کاربران مي شويد! همچنين بايد توجه داشته باشيد که خط فاصله ها را رعايت کنيد؛ تمام توضيحات را پشت سر هم ننويسيد و هر يک از توضيحات را در يک خط به صورت جداگانه بنويسيد. در صورت رعايت اين موارد پروفايل شما زيباتر مي شود و کاربران بيشتري ترغيب به خواندن محتواي بخش توضيحات صفحه اينستاگرام شما مي شوند. همچنين مي توانيد شعار تجاري کسب وکارتان را بنويسيد! معمولاً شعارها در ذهن کاربر ماندگار مي شوند و برند شما را با آن شعار يادشان مي ماند.   کمي خلاقيت به خرج دهيد! در بسياري از مواقع کاربران خلاق نيستند و به جاي استفاده هوشمندانه از اموجي ها، از متن استفاده مي کنند. در بسياري از صفحات مي بينيم که افراد براي نوشتن محل زندگي يا کار خود خود از متن استفاده مي کنند؛ مثلاً مي نويسند، شهر: تهران! اين در حالي است که به جاي نوشتن کلمه شهر مي توانيد از اموجي هايي استفاده کنيد که نشان دهنده شهر است و جلوي آن نام تهران را بنويسيد. در بسياري از موارد شما مي توانيد از اموجي ها استفاده کنيد و به راحتي از نوشتن متن اضافي جلوگيري کنيد. همچني براي استفاده از فونت هاي زيبا اپليکيشن هاي اندرويد و IOS وجود دارند که در برنامه هاي اپ استور و گوگل پلي به راحتي مي توانيد آن ها را پيدا کنيد. براي اضافه کردن متن با فونت دلخواه يا اموجي ها کافي است وارد بخش Edit Profile شويد و در بخش بيو آن ها را اضافه کنيد.

چند نکته مهم براي بهينه سازي پروفايل اينستاگرام

اگر براي کسب وکارتان از اينستاگرام استفاده مي کنيد، بايد چندين نکته را براي آن که حرفه اي تر باشيد در نظر بگيريد. اين نکات عبارتند از:

الف) صفحه خود را به صفحه تجاري اينستاگرام تبديل کنيد!

اگر هنوز صفحه شما يک صفحه معمولي است، قابليت هاي بسيار زيادي را از دست داده ايد! صفحه تجاري اينستاگرام به شما کمک مي کند تا بتوانيد به قابليت هاي بسيار مهمي دسترسي داشته باشيد. مهم ترين آن استفاده از ابزار insights اينستاگرام که به شما در زمينه آناليز صفحه اينستاگرامتان کمک زيادي مي کند؛ مهم ترين مزيت اين ابزار اين است که مي توانيد استراتژي توليد محتواي خود را مطابق داده ها و آمار صفحه اينستاگرام خود تدوين کنيد! مثلاً مي توانيد پربازديدترين پست هاي خود را شناسايي کنيد و با توليد پست هايي نظير آن، بازديد صفحه خود را افزايش دهيد.   قابليت ديگر صفحات تجاري اينستاگرام اين است که به راحتي مي توانيد يک دسته بندي براي حوزه فعاليتي خود انتخاب کنيد! مثلاً چنانچه در زمينه پوشاک يا فروشگاه لباس فعاليت مي کنيد، مي توانيد موضوع صفحه خود را متناسب با آن مشخص کنيد.   اين صفحه موضوع فعاليت خود را Clothing گذاشته است که نشان دهنده فعاليت اين برند در زمينه لباس است. البته دسته هاي مختلفي براي اين بخش وجود دارد که به راحتي مي تونيد حوزه فعاليت صفحه اينستاگرام خود را مشخص کنيد.

ب) از دکمه هاي تماس در اينستاگرام استفاده کنيد!

يکي ديگر از قابليت هاي بسيار کاربردي و البته ضروري براي کسب وکارها، استفاده از دکمه هاي تماس اينستاگرام است. اين دکمه ها به کاربران شما کمک مي کنند تا تنها با يک کليک بتوانند با شما تماس بگيرند! البته اين قابليت شامل اطلاعات ديگري نظير آدرس شرکت، ايميل و… هم مي شود که بايد متناسب با نياز و سليقه خود يکي يا چند مورد از آن ها را استفاده کنيد. چنانچه قابليت صفحه تجاري اينستاگرام را فعال کرده باشيد، تنظيمات دکمه هاي تماس هم در بخش Edit Profile در دسترس است و مي توانيد اطلاعات تماس خود را اضافه کنيد.  

ج) از دکمه هاي عمل (Action Buttons) استفاده کنيد!

به قابليت آخر و البته بهترين قابليت اينستاگرام براي صفحات تجاري رسيديم! دکمه هاي عمل در اينستاگرام قابليتي هستند که با استفاده از آن مي توانيد لينک هاي سايت خود را در قالب دکمه به کاربران ارائه کنيد. مثلاً مي توانيد از دکمه رزرو بليط استفاده کنيد و لينک موردنظر خود را در آن قرار دهيد. کاربران با کليک بر روي اين دکمه وارد صفحه خريد بليط مي شوند و به اين طريق مي توانيد فروش کسب وکارتان را متحول کنيد؛ البته باز هم بايد توجه داشته باشيد که همه چيز به نوع ارائه و معرفي دکمه ها به کاربران بستگي دارد و ميزان فروش شما هم رابطه مستقيمي با کيفيت بازاريابي شما براي معرفي دکمه هاي عمل خواهد داشت.  

نتيجه گيري

استفاده از قابليت هاي مختلف اينستاگرام براي کسب وکارها مفيد است. در اصل قابليت ها و امکانات اينستاگرام به شما کمک مي کنند تا بتوانيد بازاريابي خدمات و محصولات کسب وکارتان را راحت تر و حرفه اي تر انجام دهيد. قدم اول براي آغاز بازاريابي کسب وکار در اينستاگرام، بهينه سازي پروفايل اينستاگرام است تا بتوانيد اعتماد و نظر کاربران را جلب کنيد. در اين مقاله به بررسي روش ها و قابليت هايي براي بهينه سازي پروفايل اينستاگرام پرداختيم که اميدواريم با رعايت آن ها بتوانيد کسب وکارتان را بهبود ببخشيد. بهبود صفحه اينستاگرام به معناي افزايش فروش کسب وکارتان و درآمد بيشتر خواهد بود. اکنون شما بگوييد! به عنوان فردي که مديريت يک صفحه اينستاگرامي را برعهده داريد، بنظرتان چه چيزهاي ديگري در بهينه سازي پروفايل اينستاگرام اهميت دارند؟ در بخش نظرات، تجربيات خود را با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *