از گذشته تا کنون، کسب وکارهاي آنلاين روش هاي بازاريابي مختلفي را استفاده کرده اند؛ چنانچه بخواهيم به چندين سال قبل که هنوز شبکه هاي اجتماعي رونق زيادي نداشتند برگرديم، بايد بگوييم که موتورهاي جستجو مهم ترين منبع براي جذب ترافيک و بازاريابي کسب وکارهاي آنلاين بوده اند. امروزه شبکه هاي اجتماعي مختلفي وجود دارند که هر يک از آن ها قابليت هاي مختلفي را براي بازاريابي در اختيار کاربران قرار مي دهند. از طرف ديگر تعداد کاربران شبکه هاي اجتماعي بسيار زياد است و نمي توان بازاريابي شبکه هاي اجتماعي را ناديده گرفت. امروزه چنانچه بخواهيم بين سئو و بازاريابي شبکه هاي اجتماعي يکي را انتخاب کنيم، قطعاً ساده نيست! هر يک از آن ها مزايايي دارند و البته مسئله مهم تر اين است که هر دوي آن ها در داشتن يک استراتژي موفق براي کسب وکارمان تاثيرگذار هستند. در اين مقاله راه حل هايي را بررسي کنيم که به کمک آن از تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو استفاده کنيم! منظور ما اين است که کاري کنيم تا شبکه هاي اجتماعي به افزايش رتبه ما در موتورهاي جستجو، افزايش ترافيک و در نهايت افزايش فروش کسب وکارمان کمک کنند. چنانچه موفق هستيد، در ادامه با ما و بررسي تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو همراه باشيد.

تفاوت سئو و بازاريابي شبکه هاي اجتماعي

مديريت شبکه هاي اجتماعي نيازمند توليد محتواي جذاب و ارزشمند است تا بتوانيد کاربران را جذب کنيد؛ به عبارت ساده تر شما در شبکه هاي اجتماعي ديگر نظير اينستاگرام، فيسبوک، توئيتر و… محتوا توليد مي کنيد تا در همان شبکه ها ديده شويد. اين محتوا ممکن است تنها چند روز ديده شود و بنابراين از آن حتي يک نفر هم آن را نبيند!   در سئو شما محتوا را توليد مي کنيد تا چنانچه کاربري کلمه کليدي مرتبط با محتواي شما را ديد يا سوالش مرتبط با محتواي شما بود، آن محتوا از سايتتان را در ميان نتايج جستجوي گوگل ببيند و وارد سايت شود! مزيت سئو نسبت به بازاريابي شبکه هاي اجتماعي اين است که براي هميشه از آن مطلب بازديد مي گيريد ولی نسبت به بازاريابي شبکه هاي اجتماعي زمان بيشتري نياز دارد. حال چنانچه بخواهيم از بازاريابي شبکه هاي اجتماعي و سئو در کنار هم استفاده کنيم، بهترين تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو را تجربه خواهيم کرد. شبکه هاي اجتماعي سيگنال هاي مثبتي براي موتورهاي جستجو به شمار مي آيند و هنگام استفاده از اين شبکه هاي اجتماعي، نه تنها بازديد سايت را به صورت مستقيم و از طريق محتواي منتشرشده در شبکه هاي اجتماعي افزايش مي دهيم، بلکه باعث افزايش ترافيک ورودي گوگل و ساير موتورهاي جستجو هم مي شود. البته موتورهاي جستجو هم مي توانند به رشد و افزايش دنبال کنندگان شبکه هاي اجتماعي شما هم کمک کنند! موتورهاي جستجو يک منبع بسيار عالي براي جذب مشتريان است! از طرفي شبکه هاي اجتماعي هم به آرامي در حال توسعه و تبديل شدن به يکي از اصلي ترين ابزارهاي بازاريابي هستند. شايد فکر کنيد که سئو و شبکه هاي اجتماعي در مقابل هم هستند! ولی بايد بگوييم که شبکه هاي اجتماعي و سئو به يک ديگر کمک مي کنند تا بهترين استراتژي را براي رشد کسب وکارتان داشته باشيد! در اصل نبايد از تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو غافل بود و بايد هر دوي آن ها را به خوبي پيش ببريد. در ادامه اين مقاله به بررسي راه کارهايي مي پردازيم تا بتوانيد بهترين تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو را تجربه کنيد!

استراتژي مناسب کسب وکار اينترنتي با درنظر گرفتن تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو

استراتژي سئو و بازاريابي شبکه هاي اجتماعي کاملاً متفاوت هستند ولی بايد توجه داشته باشيد که با تدوين يک استراتژي مناسب مي توانيد بهترين تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو را داشته باشيد. شبکه هاي اجتماعي به کسب وکارها کمک مي کنند تا بتوانند محتواي موردنظر و ارزشمند خود را به کاربران ارائه دهند و کاربران هم از آن استفاده کنند. از طرف ديگر سئو به کسب وکارها کمک مي کند تا در صورت جستجوي يک سوال يا محتوا خاص، کاربران وارد سايت شما شوند. استفاده از سئو و بازاريابي شبکه هاي اجتماعي به شما کمک مي کند تا بتوانيد از منابع مختلف ترافيک جذب کنيد و خدمات يا محصولات خود را بفروشيد! با اين حال شما حاضر هستيد تنها از يک کانال بازاريابي براي افزايش ترافيک و فروش محصولاتتان استفاده کنيد؟ قطعاً خير!   در حقيقت کاربران از موتورهاي جستجو براي رسيدن به سوالات خود و از شبکه هاي اجتماعي براي يادگيري و اطلاع از محتواي جديد کسب وکارها (نظير پست هاي آموزشي، تخفيف ها، دوره هاي آموزشي و…) استفاده مي کنند. در اين بخش قصد داريم به بررسي ۷ راه کار بسيار عالي براي داشتن استراتژي مناسب براي دريافت بهترين تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو بپردازيم:

قر ار دادن دکمه اشتراک گذاري سايت در شبکه هاي اجتماعي

يکي از مهم ترين فاکتورهايي که باعث بهبود رتبه بندي سايت در موتورهاي جستجو مي شود، قرار دادن دکمه هاي اشتراک گذاري است! اين کار نه تنها منجر به افزايش ترافيک از طريق شبکه هاي اجتماعي مي شود، بلکه گوگل سيگنال هاي دريافتي از موتورهاي جستجو را در رتبه بندي سايت مهم مي داند. بنابراين چنانچه به دنبال تاثير شبکه هاي اجتماعي بر سئوي سايت خود هستيد، پيشنهاد مي کنم دکمه هاي اشتراک گذاري سايت در شبکه هاي اجتماعي را در پايان تمام مطالب خود قرار دهيد. به تصوير زير نگاه کنيد:   ما در ديدوگرام آيکن هاي مربوط به چهار شبکه اجتماعي را قرار داده ايم که با کليک کاربران بر روي آن، لينک مطلب در شبکه اجتماعي موردنظر به اشتراک گذاشته مي شود! حال فرض کنيد يک مطلب شما روزانه ۵ بار توسط کاربران به اشتراک گذاشته شود و هر يک از اين کاربران، دست کم ۱۰۰ دنبال کننده دنبال داشته باشند؛ با اين کار روزانه لينک شما توسط ۵۰۰ نفر ديده مي شود. بنابراين استفاده از اين ابزار تاثير بسيار زيادي بر روي افزايش ترافيک شما به صورت مستقيم دارد و رتبه شما را در گوگل هم بهبود مي دهد.

استفاده از کلمات کليدي پرجستجو در محتواي شبکه هاي اجتماعي

در ابتداي اين مقاله گفتيم که مرز ميان بازاريابي شبکه هاي اجتماعي و سئو در حال کم رنگ شدن است! در سئوي محتوا چه چيزي اهميت زيادي دارد؟ قطعاً کلمات کليدي!   کلمات کليدي پايه و اساس يک محتواي سئوشده را تشکيل مي دهند؛ يعني شما بايد بدانيد که کاربران براي رسيدن به محتواي موردنظر چه کلمات کليدي را بيشتر جستجو مي کنند تا بتوانيد از آن کلمه کليدي در سئو استفاده کنيد. موتورهاي جستجو از کلمات کليدي محتواي شبکه هاي اجتماعي هم براي رتبه بندي لينک هاي اشتراک گذاري شده استفاده مي کنند! يعني در اصل چنانچه لينک محتواي خود را در يک شبکه اجتماعي مانند توئيتر به اشتراک گذاشته ايد، براي دريافت بهترين نتيجه، بايد کلمه کليدي مورد استفاده در محتواي مطالب سايت خود را در توييت مربوط به هر مطلب هم درج کنيد. البته منظور ما اين نيست که توييت خود را با کلمات کليدي بمباران کنيد؛ منظور ما اين است که فقط يک بار در ميان متن توييت خود آن را درج کنيد. با اين کار نه تنها رتبه محتواي شما در موتورهاي جستجو بهبود پيدا مي کند، بلکه به راحتي مي توانيد توجه کاربران را هم جلب کنيد تا وارد سايت شما شوند.

قرار دادن لينک سايت در پروفايل شبکه هاي اجتماعي

يکي ديگر از راه کارهايي که به کمک آن مي توانيد بهترين تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو را بگيريد، قرار دادن لينک سايت در پروفايل شبکه هاي اجتماعي است! به عنوان مثال چنانچه براي سايت خود يک صفحه اينستاگرامي ايجاد کرده ايد، کافي است لينک خود را در بيو قرار دهيد. با اين کار کاربران بر روي آن کليک مي کنند و به صورت مستقيم برايتان ترافيک ايجاد مي کنند! ولی هدف ما از اين کار بهبود سئو و افزايش رتبه سايت در ميان نتايج جستجوي گوگل است.   لينک هايي که در پيام هاي فيسبوک و توئيتر منتشر مي کنيد، به صورت No Follow هستند؛ يعني براي گوگل و ساير موتورهاي جستجو اهميت زيادي ندارند. ولی لينک هايي که شما در پروفايل شبکه هاي اجتماعي خود قرار مي دهيد، معمولاً Follow هستند! يعني اين شبکه ها به گوگل مي گويند که اين لينک ها ارزش زيادي دارند و گوگل هم رتبه سايت شما را بهبود مي بخشد. بنابراين مطمئن شويد که در پروفايل شبکه هاي اجتماعي خود لينک سايتتان را قرار داده ايد! همچنين بايد توجه داشته باشيد که لينک هايي که در پست بعضي از شبکه هاي اجتماعي قرار مي دهيد، قابل کليک نيستند؛ مثلاً چنانچه شما در اينستاگرام پستي منتشر کنيد و در آن پست لينکي قرار دهيد، اين لينک قابل کليک نيست ولی لينکي که در بخش پروفايل خود قرار مي دهيد، قابل کليک است و به افزايش ترافيک سايت و بهبود رتبه سئو کمک زيادي مي کند.

قرار دادن لينک محتواي مرتبط با ويدئوها

اگر به دنبال تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو هستيد، حتماً از ويدئو استفاده کنيد! معمولاً کاربران محتواي بصري و به خصوص ويدئويي را دوست دارند و دليل آن هم اين است که در زمان کمتر مي توانيد چيزهايي بيشتري را ياد بگيرند. چنانچه ويدئوي خود را در شبکه هاي اجتماعي نظير يوتيوب منتشر مي کنيد، حتماً يک لينک به محتواي مرتبط در سايت خود بدهيد. اين کار نه تنها بر روي بهبود رتبه سئو تاثيرگذار است، بلکه باعث مي شود تا چنانچه کاربري محتوايي مرتبط با ويدئوي شما مي نويسد، به ويدئوي شما هم لينک بدهد.   اما فايده اين کار چيست؟ فايده اش اين است که شما لينک خود را در صفحه ويدئو قرار داده ايد و کاربراني که براي ديدن ويدئو، وارد صفحه ويدئو مي شوند، بر روي لينک شما هم کليک مي کنند. به همين سادگي مي توانيد کاربران، رتبه سئو و فروش کسب وکار خود را بهبود ببخشيد!

بهينه سازي پروفايل شبکه هاي اجتماعي

به شبکه هاي اجتماعي به چشم يک ابزار کمکي براي کسب وکار آنلاين خود نگاه کنيد! مهم نيست که در کدام شبکه ها فعاليت مي کنيد، ولی مهم است که از آن شبکه به بهترين شکل ممکن براي افزايش ترافيک سايت خود استفاده کنيد. پروفايل يک صفحه در شبکه هاي اجتماعي مهم ترين چيزي است که بايد آن را بهينه سازي کنيد؛ زيرا اين بخش مستقيماً در ديد کاربران است! چنانچه اين بخش را جذاب بنويسيد، مي توانيد در پايان آن از کاربران بخواهيد وارد سايت شما شوند؛ حتي مي توانيد از آن ها بخواهيد بنابراين از وارد شدن به سايت، ايميل يا شماره تماس خود را در فرم خبرنامه پر کنند. داشتن اطلاعات کاربران اهميت زيادي براي کسب وکارها دارد و براي بخش بازاريابي استفاده مي شود.   بهينه سازي پروفايل کاربران را تشويق مي کند تا وارد سايت شما شوند! با ورود کاربران به سايت شما ترافيک هم افزايش پيدا مي کند و تعداد کاربران يک سايت اهميت زيادي براي موتورهاي جستجو دارد. بنابراين چنانچه به دنبال تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو هستيد، حتماً يک پروفايل جذاب، بهينه و داراي لينک سايت داشته باشيد و کاربران را تشويق به کليک کردن بر روي لينک سايت کنيد.

استفاده از کاربران براي اشتراک گذاري لينک در صفحات اجتماعي خود

اگر محتواي صفحه شما مناسب باشد، بسياري از کاربران هستند که حاضر به تبليغ پست شما در استوري و حتي پست هاي خود هستند! چنانچه در توئيتر فعاليت مي کنيد، اين مسئله بيشتر ديده مي شود که کاربران ديگر را کوت (Quote) مي کنند. سعي کنيد يک لينک را در ميان پست هاي خود قرار دهيد و از کاربران بخواهيد آن محتوا را به اشتراک بگذارند! همان طور که گفتيم موتورهاي جستجو نظير گوگل اهميت زيادي براي لينک هاي شبکه هاي اجتماعي قائل است و اين اهميت روز به روز در حال بيشتر شدن است. هر چقدر سيگنال هاي دريافتي گوگل از لينک هاي شما بيشتر باشد، قطعاً رتبه سايت شما هم بهبود بيشتري پيدا مي کند.   بهترين راه کار براي اين که کاربران محتواي شما را بازنشر دهند، ايجاد تعامل عالي در صفحه خود است؛ يعني چنانچه شما سعي کنيد کاربران را به چالش بکشيد، اعتماد آن ها را هم جلب مي کنيد و در نهايت مي توانيد از آن ها بخواهيد محتواي شما را در صفحه خود به همراه لينک درج شده منتشر کنند.

روابط جديد ايجاد کنيد!

يکي ديگر از روش هاي دريافت بهترين تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو ايجاد روابط جديد است! وبسايت کسب وکارتان در حقيقت يک کانال ارتباطي مناسب براي فروش محصولات، ارائه اطلاعات، آموزش به کاربران و… است. با استفاده از صفحات اجتماعي مي توانيد روابط بسيار خوبي با کاربران برقرار کنيد و سپس از آن ها بخواهيد لينک سايت شما را سايت خود قرار دهند. اين مورد که به عنوان بک لينک شناخته مي شود، تاثير بسيار زيادي بر روي سئوي سايت شما خواهد داشت؛ البته بايد توجه داشته باشيد تا جاي ممکن، موضوع آن سايت با موضوع سايت شما يکسان يا دست کم نزديک به هم باشند.   براي درج لينک در سايت هاي کاربران، مي توانيد براي آن ها يک پست مناسب ايجاد کنيد و درون آن پست، لينک هايي را به صفحات سايت خود ارجاع دهيد.

 مهم ترين نتيجه ي استفاده از بازاريابي شبکه هاي اجتماعي و سئو در کنار

براي همه ما پيش آمده است که بخواهيم يک محصول را خريداري کنيم و دو برند همان محصول را داشته باشند! در اين ميان انتخاب شما محصول کدام برند است؟ شايد ده ها فاکتور در انتخاب آن محصول تاثيرگذار باشند ولی چنانچه شرايط فراهم باشد و هزينه محصول دو برند تقريباً يکي باشد، قطعاً برند شناخته شده تر را انتخاب مي کنيد! حتي گاهي حاضر به پرداخت هزينه بيشتر هستيد تا محصولي باکيفيت بگيريد. تمام اين موارد بستگي به برندسازي دارد! يعني هر چقدر شناخته شده تر باشيد، کاربران بيشتري وارد سايت شما مي شوند و راحت تر مي توانيد در بازار رقابتي محصولات خود را بفروشيد. مهم ترين نتيجه استفاده هم زمان از بازاريابي شبکه هاي اجتماعي و سئو، برندسازي است. به کمک مي توانيد به افزايش فالوورهاي اينستاگرام خود کمک کنيد و از طريق شبکه هاي اجتماعي هم مي توانيد کاربران بيشتري را به سايت هدايت کنيد. هرچقدر ترافيک سايت شما بيشتر باشد، نتيجه بهتري در سئو خواهيد گرفت؛ زيرا يکي از فاکتورهاي مهم سئو، ترافيک سايت است. گوگل معتقد است که هر چقدر ترافيک يک سايت بيشتر باشد، اعتبار بيشتري در ميان کاربران دارد و آن سايت را در ميان رقيبان به رتبه بالاتري مي رساند. بنابراين برندسازي هم به صورت غيرمستقيم بر روي سئوي شما تاثيرگذار است! به عبارت ساده تر، برندسازي توجيهي براي تاثير شبکه هاي اجتماعي در سئو است. بهترين راه کار براي افزايش ترافيک سايت از طريق بازاريابي شبکه هاي اجتماعي، ايجاد محتواي چالش برانگيز است تا به کمک آن بتوانيد کاربران بيشتري را به سايت خود هدايت کنيد. از طرف ديگر چنانچه چندين سايت و صفحه اجتماعي معتبر لينک شما را قرار دهند، اعتبار شما نزد گوگل تا حد بسيار زيادي افزايش پيدا مي کند. خودتان را جاي گوگل بگذاريد؛ به دنبال يک فرد معتمد هستيد! يک فرد را ۲ نفر از افراد معمولي و فرد ديگري را ۵ نفر افراد معتبر پيشنهاد مي کنند؛ کدام را انتخاب مي کنيد؟ گوگل هم چنين حسي نسبت به سايت شما پيدا مي کند و به راحتي مي توانيد با قرار دادن لينک سايت خود در سايت هاي معتبر، رتبه سايت خود را بهبود ببخشيد. يک نکته! چنانچه در ابتداي راه هستيد و تازه کسب وکارتان را راه اندازي کرده باشيد، ممکن است کسي حاضر نشود لينک شما را بدون هزينه در سايت خود قرار دهد. بنابراين چنانچه سايتتان برايتان مهم است و مي خواهيد آينده بهتري داشته باشيد، محتواي مناسب توليد کنيد و با پرداخت هزينه لينک خود را به صورت دائمي در سايت موردنظر قرار دهيد. اين موارد بنابراين از چندين ماه مي تواند رتبه سايت شما را متحول کند. از طرف ديگر ممکن است نتوانيد در شبکه هاي اجتماعي فالوورهاي زيادي جذب کنيد ولی مطمئن باشيد که بازاريابي شبکه هاي اجتماعي تاثير منفي بر روي سئوي سايت ندارد. بايد سعي کنيد فالوورهاي صفحات اجتماعي خود را از طريق سايت و سئوي سايت خود را از طريق بازاريابي شبکه هاي اجتماعي بهبود دهيد! البته اين مسئله نيازمند زمان است و براي کسب وکارهاي تازه کار، انرژي و تلاش زيادي مي طلبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *