ابزارهاي مختلفي در کسب وکارهاي اينترنتي وجود دارند که به افزايش فروش و مشتريان کمک مي کند ولی ايميل مارکتينگ يکي از تاثيرگذارترين و مهم ترين اين ابزارها است! با استفاده از ايميل مارکتينگ شما به راحتي مي توانيد محصولات يا خدمات جديد خود را ايميل هاي جمع آوري شده ارسال کنيد و کاربران را ترغيب به خريد آن ها کنيد. در روش هاي تبليغاتي ديگر براي هربار تبليغ محصول يا خدمات بايد هزينه اي پرداخت کنيد تا کاربران آن را ببينند ولی در روش ايميل مارکتينگ، تنها با يک بار جمع آوري ليست ايميل مي توانيد بي نهايت ايميل براي کاربران خود ارسال کنيد! برخي افراد معتقدند که ايميل مارکتينگ قدرت گذشته را ندارد و نمي تواند فروش خوبي براي شما داشته باشد؛ با بررسي ها و تحقيقات انجام شده، ايميل مارکتينگ در برخي کسب وکارها مهم ترين ابزاري است که بيشترين فروش را براي کسب وکارها فراهم مي کند. روش هاي جمع آوري ايميل کاربران کاملاً متفاوت هستند ولی مهم ترين آن، جمع آوري ايميل کاربراني است که از سايت شما بازديد مي کنند! طبيعي است که هر چقدر ترافيک شما بيشتر باشد، ترافيک شما بيشتر است و مي توانيد ليست ايميل جامع تري فراهم کنيد. آيا تاکنون فکر کرده ايد که چگونه مي توان ليست ايميل کاربران يوتيوب و مشترکين کانال خود را جمع آوري کرد؟ درست است! با استفاده از تبليغات ويدئويي يوتيوب به راحتي مي توانيد کاربران را به سايت خود هدايت کنيد و به جمع اوري ايميل کاربران بپردازيد.

تبليغات يوتيوب در چه بخش هايي ديده مي شود

اگر قصد تبليغ در شبکه يوتيوب را داشته باشيد، در بخش تنظيمات گزينه اي وجود دارد که بايد محل نمايش تبليغات خود را انتخاب کنيد! هنگامي که افراد در بخش جستجو يوتيوب کليدواژه اي را جستجو مي کنند، دقيقاً در زير بخش جستجو و بالاي نتايج جستجو تبليغات شما نمايش داده مي شود که به اين نوع تبليغات TrueView video discovery گفته مي شود.   نوع دوم تبليغات، تبليغ در ويدئوها و پيش از نمايش ويدو است؛ يعني چنانچه کاربران قصد ديدن ويدئويي را داشته باشند، تبليغات پيش از ديدن فيلم به آن ها نمايش داده مي شود که به اين نوع تبليغات TrueView In-Stream گفته مي شود. در اين روش تبليغاتي کاربران بايد دست کم ۵ ثانيه از ويدئو را ببينند و بنابراين از اين مدت مي توانند تبليغ را رد کنند! بنابراين چنانچه از اين نوع تبليغات استفاده مي کنيد، بايد ۵ ثانيه اول ويدئوي شما آنقدر جذاب و حرفه اي باشد که کاربران را ترغيب به ديدن کامل ويدئوي تبليغاتي شما کند.   نوع سوم تبليغات، تبليغات TrueView In-Display است! اين نوع تبليغ در بخش سايدبار به کاربران نمايش داده مي شود که کاربران با کليک بر روي آن، وارد ويدئو يا سايت کسب وکار تبليغ دهنده مي شوند.   اکنون که با روش هاي تبليغات يوتيوب آشنا شديد، قصد داريم به سراغ آموزش جمع آوري ايميل کاربران در يوتيوب برويم تا بتوانيد کمپين هاي ايميل مارکتينگ خود را هم راه اندازي کنيد. جمع آوري ايميل کاربران در ۴ مرحله خلاصه مي شود که در ادامه مي توانيد آن ها را ياد بگيريد.

انتخاب روش تبليغات براي تبليغ در يوتيوب

اولين مرحله براي تبليغات در يوتيوب، انتخاب روش تبليغاتي است! با درنظر گرفتن ۳ نوع تبليغ که در بخش قبلي به معرفي آن ها پرداختيم، شما به کدام نوع تبليغ نياز داريد؟ اکنون که مي دانيد کدام نوع تبليغ مناسب شما است، بايد ويدئوي موردنظر را از ميان ويدئوهاي کانال يوتيوب انتخاب کنيد؛ چنانچه هنوز آن را آپلود نکرده ايد، همين الان آن را آپلود کنيد! زيرا يوتيوب تنها به شما امکان استفاده از ويدئوهاي آپلودشده در کانال خود را مي دهد و نمي توانيد از ويدئوهاي ديگر استفاده کنيد. سپس کمپين تبليغات يوتيوب خود را راه اندازي کنيد و به سراغ مرحله بعد برويد! چنانچه به دنبال آموزش راه اندازي کمپين تبليغاتي در يوتيوب هستيد، حتماً مقاله “راه اندازي کمپين تبليغاتي در يوتيوب و نکات مهم آن” را بخوانيد.  

استفاده از تعامل کاربران براي داشتن يک تبليغ موفق

موفق ترين تبليغ دنيا، تبليغي است که منجر به افزايش تعامل کاربران شود! در اصل چنانچه مي خواهيد يک کمپين تبليغاتي بسيار موفق داشته باشيد، کافي است کاري کنيد که کاربران ترغيب به تعامل و مشارکت با شما شوند. در اين مقاله هدف نهايي ما جمع آوري ايميل مخاطبان است و هر چقدر مخاطبان بيشتري جمع آوري کنيم، تبليغات ما موفق تر بوده است. براي جمع آوري ايميل مخاطبان يوتيوب ابزار مستقيمي در اختيار کاربران قرار نداده است ولی با هدايت کاربران به سايت مي توانيد به افزايش ليست ايميل مخاطبان خود بپردازيد. در ويدئوي تبليغاتي خود در مورد کسب وکارتان بگوييد و کتابي را به آن ها معرفي کنيد؛ چنانچه اين کتاب توسط کسب وکارتان نوشته شده باشد، کاربران تشويق به خواندن آن مي شوند. ولی چگونه مي توانند به اين کتاب دسترسي داشته باشند؟ کافي است يک کتاب رايگان براي کاربران در نظر بگيريد و از آن ها بخواهيد براي خواندن کتاب، وارد سايت شما شوند و ايميل خود را وارد کنند. بنابراين از وارد کردن ايميل توسط کاربر، فايل مربوط به کتاب براي همان کاربر ارسال مي شود و با اين کار مي توانيد ايميل کاربران را جمع آوري کنيد.   براي ايجاد تبليغات يوتيوب بايد متن هايي را براي نمايش بر روي ويدئوي تبليغاتي خود وارد کنيد! چنانچه هدف تبليغ شما جمع آوري ايميل کاربران است، به کاربران بگوييد براي دانلود کتاب رايگان وارد سايت شوند؛ مثلاً چنانچه سايت شما در مورد فروش لباس است، به کاربران خود بگوييد براي دانلود کتاب رايگان “چگونه لباس هايمان را ست بپوشيم؟” وارد سايت شويد و با وارد کردن ايميل خود، فايل آن را دريافت کنيد. در بخش توضيحات ويدئوي تبليغاتي خود به کاربران در مورد هديه خود توضيح دهيد؛ زيرا کاربران مي خواهند بدانند چيزي که قرار است در ازاي وارد کردن ايميل وارد کنند و زماني را براي خواندن آن بگذارند، ارزش دارد يا خير! در چند خط و به صورت مختصر بايد کاربران را ترغيب کنيد تا بتوانيد به جمع آوري ايميل کاربران خود بپردازيد.   براي انتخاب تصوير کوچک ويدئو، يوتيوب به شما ۴ تصوير کوچک را پيشنهاد مي دهد که هر کدام از آن ها به صورت مستقيم از ويدئوي اصلي تهيه شده اند! براي انتخاب تصوير بندانگشتي کافي است يکي از تصاوير را که نشان دهنده برند تجاري تان است را انتخاب کنيد تا در بخش تبليغات نمايش داده شود. اين تصوير نيمي از شانس شما براي کليک کاربران بر روي تبليغات را رقم مي زند؛ بنابراين توجه داشته باشيد که بتوانيد نظر کاربران را با اين تصوير جلب کنيد.   پس از انتخاب تصوير بند انگشتي بايد آدرسي که مي خواهيد کاربران به آن منتقل شوند را انتخاب کنيد! مثلاً مي توانيد کاربران را به يک ويدئوي کانال خود هدايت کنيد. همچنين براي جمع آوري ايميل کاربران مي توانيد لينک صفحه اي از سايت خود را انتخاب کنيد که کاربران با ورود به آن مي توانند آدرس ايميل خود را وارد کنند.   براي آن که مطمئن شويد کاربران ايميل واقعي خود را انتخاب مي کنند، کتاب يا هديه رايگان خود را از طريق ايميل براي آن ها ارسال کنيد و به کاربران بگوييد بنابراين از ثبت ايميل، براي دانلود هديه وارد ايميل خود شوند و از هديه خود لذت ببرند.

تنظيم بودجه براي نمايش تبليغات يوتيوب

يکي از قابليت هاي تبليغات يوتيوب، قابليت تنظيم بودجه تبليغات است! هر چقدر بودجه شما بيشتر باشد، ليست ايميل کامل تري جمع آوري مي کنيد ولی چنانچه بودجه شما کم باشد، بايد آن را کاملاً بهينه سازي کنيد تا بتوانيد يک کمپين تبليغاتي موفق براي جمع آوري ايميل کاربران داشته باشيد. مثلاً ممکن است يوتيوب در ابتدا تبليغ به شما بودجه ۱۰ دلار به صورت روزانه را پيشنهاد کند که براي آغاز خوب است؛ ولی بنابراين از چند روز ممکن است به شما حداکثر مبلغ براي نمايش را بدهد که اين نوع تبليغ هدفمندتر نمايش داده مي شود! در اصل اين نوع تبليغ به کاربران و مخاطبان هدف شما نمايش داده مي شود و جمع آوري ايميل کاربران هم به صورت کاملاً هدفمند انجام خواهد شد. جالب است بدانيد در اين روش شما تنها براي کاربراني که بيش از ۳۰ ثانيه از تبليغ شما را مشاهده کرده اند، هزينه خواهيد کرد.  

مهم ترين مرحله؛ انتخاب مخاطبان هدف

مهم ترين مسئله براي جمع آوري ايميل کاربران به صورت هدفمند، انتخاب مخاطبان هدف است! در اصل شما بايد مشخص کنيد که مخاطبان شما چه ويژگي هايي داشته باشند و بتوانيد ايميل چنين افرادي را جمع آوري کنيد. مثلاً مي توانيد موقعيت مکاني اين دسته از کاربران را مشخص کنيد. چنانچه در زمينه گردشگري و در شهر اصفهان فعاليت مي کنيد، بايد مخاطبان هدف خود را در هنگام راه اندازي کمپين تبليغاتي افرادي که قصد سفر به اصفهان را دارند يا ساکن اصفهان هستند را شناسايي و انتخاب کنيد.   پس از تنظيم کمپين تبليغاتي خود، مطابق ويژگي هاي انتخاب شده تبليغات شما به همان دسته از افراد نمايش داده مي شوند. فقط بايد توجه داشته باشيد که آناليز کمپين را فراموش نکنيد! ممکن است کمپين شما بازدهي خوبي نداشته باشد و در همان ابتدا متوجه اين موضوع شويد؛ چنانچه آناليزها مطابق با نياز شما نيست، کمپين خود را تغيير دهيد تا بتوانيد در جمع آوري ايميل کاربران موفق باشيد. همچنين مي توانيد مخاطبان کمپين تبليغاتي خود را مطابق با ويژگي هاي سني و جنسيتي کسب وکارتان تنظيم کنيد تا کمپين شما موفق تر باشد. بنابراين از آن کمپين خود را اجرا کنيد و با انتقال کاربران به صفحه فرود سايت خود، ايميل آن ها را دريافت کنيد و يک ليست ايميل هدفمند جمع آوري کنيد. بنابراين اجراي کمپين مي توانيد از طريق پنل Google AdWords آن را مطابق هدف خود آناليز کنيد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *