براي امنيت بهتر، سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شما امکان مي دهد فقط انواع متداول فايل را بارگذاري کنيد. با استفاده از آپلود کننده پيش فرض رسانه، مي توانيد فرمت هاي تصويري، صوتي-تصويري و اسناد متداول را بارگذراي نماييد. ولي در صورتي که بخواهيد نوعي فايل غيرمجاز را بارگذاري نماييد چه؟ به صورت پيشفرض در اين صورت با خطاي “Sorry, This File Type Is Not Permitted for Security Reasons” و يا “با عرض پوزش، اين نوع پرونده به دلايل امنيتي مجاز نيست.” در اين مقاله ما به شما نحوه ي افزودن انواع فايل هاي غيرمجاز براي بارگذاري در سیستم مدیریت محتوای وردپرس را نشان خواهيم داد.  

انواع فايل مجاز براي بارگذاري در وردپرس

وردپرس به شما امکان مي دهد تا رايج ترين فايل هاي تصويري، صوتي-تصويري، PDF، مايکروسافت آفيس و اُپن آفيس را بارگذاري کنيد. Codex سیستم مدیریت محتوای وردپرس يک ليست کامل از انواع فايل ها و پسوندهاي مجاز دارد.

روش اول: افزودن استثنائات براي انوع فايل هاي اضافي از طريق اضافه کردن کد به functions.php

امنيت، دليل اصلي محدوديت در نوع فايل هايي است که کاربران مي توانند بارگذاري کنند. با اين حال، اين بدان معني نيست که کاربران نمي توانند اين مورد را تغيير دهند. با استفاده از تعداد اندکي کد، شما مي توانيد نوعي فايل و پسوند جديد را به سیستم مدیریت محتوای وردپرس اضافه کنيد. به عنوان مثال، اين کد را در فايل functions.php پوسته يا يک افزونه ي اختصاصي سايت خود اضافه نماييد تا فايلي با فرمت SVG بتواند بارگذاري شود: توجه نماييد که پسوند فايل به عنوان کليد در آرايه ي mime_types$ جايگذاري و mime type به عنوان مقدار آن تعيين مي شود. در اين مثال، SVG نشان دهنده ي پسوند فايل و image/svg+xml بيانگر نوع محتواي mime type مي باشد. در اين صفحه مي توانيد mime type چندين پسوند رايج را بيابيد. همچنين مي توانيد به صورت زير انواع مختلف فايل را در يک قطعه کد اضافه کنيد: فايل Adobe Photoshop بارگذاري شد

روش دوم: استفاده از يک افزونه براي اضافه کردن پسوندهاي سفارشي

افزونه هاي متعددي وجود دارند که امکان اضافه کردن پسوندهاي مجاز را براي آپلود به سیستم مدیریت محتوای وردپرس مي دهند. با استفاده از تنظيمات اين افزونه ها شما مي توانيد mime typeهاي مختلفي را براي آپلود اضافه کنيد. ما استفاده از افزونه ي Enhanced Media Library plugin را توصيه مي کنيم، بعد از نصب و فعالسازي اين افزونه، آن را فعال و تنظيمات را آغاز مي کنيم.
افزونه Enhanced Media Library plugin
پس از فعالسازي، به منوي تنظيمات و سپس زيرمنوي MIME Types > Media settings مي رويم:
تنظيمات mime type
سپس در سربرگ Mime Types در صورتي که پسوند موردنظر شما در ليست موجود نبود، بر روي گزينه ي Add New MIME کليک کرده و Mime Type موردنظر خود را اضافه مي کنيد و تيک ستون Allow Upload را نيز مي زنيد.
افزودن mime type
شما مي توانيد با استفاده از آيکون انتهاي هر خط، آن خط را حذف نماييد و يا با استفاده از گزينه ي Restore WordPress default MIME Types به تنظيمات پيشفرض بازگرديد.

روش سوم: اجازه دادن براي آپلود تمام انواع فايل ها با ويرايش wp-config.php

اگر مايليد که اجازه تمام انواع فايل در مديريت سیستم مدیریت محتوای وردپرس خود را بدهيد، مي توانيد فايل wp-config.php را ويرايش کنيد. براي آموزش نحوه ي ويرايش اين فايل، مقاله ما درمورد آموزش ويرايش فايل wp-config.php را مطالعه نماييد. سپس کد زير را به اين فايل اضافه کنيد: لازم است کد دقيقا قبل از عبارت زير قرار بگيرد: در آخر تغييرات را ذخيره کرده و اقدام به آپلود فايل موردنظر نماييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *