هاست به فضاي ميزباني اطلاق مي شود

که در واقع فضاي ذخيره سازي اطلاعات سايت مي باشد اين فضا بر روي سرور قرار مي گيرد. شمابراي اينکه بتوانيد به سايت سازي  بپدازيد نياز به فضايي براي ذخيره سازي اطلاعات داريد به عبارت ديگر يکي از ارکان سايت سازي ، خريد هاست مي باشد.

با دنياي HOST آشنا شويم

فضاي هاست بسيار شبيه فضاي هارد ديسک کامپيوتر شماست. با اين تفاوت که فضاي ميزباني وب روي هارد ديسک هاي قدرتمند و حجيم سرورهايي قرار دارد. که از نظر سخت افزار و امنيت با هارد کامپيوتر شما قابل قياس نيستند و برعکس سيستم شخصي شما، هميشه به صورت آپتايم روشن و متصل هستند تا دسترسي host شما را به اينترنت حفظ کنند. اينگونه مخاطبان مي توانند هر لحظه به سايت شما و اطلاعاتي که در آن قرار داده ايد دسترسي بهتري داشته باشند.

هاست چيست

هاست (Host) يا هاستينگ به فضايي گفته مي گردد که در آن اطلاعات و فايل هاي وب سايت شما بارگذاري مي شود. در نوشته اي که پيش روي شماست شما را با انواع ميزباني وب آشنا خواهيم کرد تا بتوانيد در هنگام خريد هاست سرويس مورد نظر خود را بهتر انتخاب کنيد. هاست (به زبان انگليسي Host) به معني ميزبان است و به محيط مجازي اطلاق مي شود که بر روي يک سرور براي يک سايت تدارک ديده شده است,
ممکن است بر روي يک سرور ۱ يا ۱۰ و يا ۵۰۰ سايت و حتي بيشتر ميزباني شود، تعداد سايت هاي روي يک سرور به قدرت پردازنده و رم و فضاي سرور و همچنين ميزان استفاده وبسايت ها از اين منابع بستگي دارد. اين سرور نياز به يک برنامه مديريتي دارد که هر کابر(مدير سايت) به صورت مجزا بتواند سايت اينترنتي خود را مديريت کند. که به صورت کلي شامل فضاي وب سايت(هارد) , پايگاه داده و ايميل مي باشد.
و براي سرورهايي که از سيستم عامل لينوکس استفاده مي کنند.
cPanel يکي از محبوب ترين نرم افزار هاي شناخته شده در اين زمينه مي باشد که امکانات فوق العاده اي به کاربر مي دهد. تمامي فايل هاي يک سايت اينترنتي اعم از فايل هاي اسکريپتي يا چند رسانه اي و … بر روي فضاي هاست قرار ميگيد. که مدير سايت اينترنتي مي تواند براي انتقال فايل ها از File Manager در داخل cPanel و يا نرم افزار FTP استفاده کند, اين نرم افزار ها با پروتکل FTP و معمولا با پورت ۲۱ به سرور وصل مي شوند و کاربرمي تواند فايل هاي مشخص شده را انتقال دهد. زماني که چند سايت اينترنتي بر روي يک سرور يا سرور مجازي قرار ميگيرند از اصطلاح هاست اشتراکي استفاده مي کنيم. بدين معني که منابع سرور فقط در اختيار يک سايت نيست و بين چند سايت مشترک هست و يکي از مسائل مهم در خصوص هاست اشتراکي مسئله امنيت آن مي باشد،
که با نهايت تاسف در خيلي از سرور ها به آن اهميت داده نمي شود,
مدير سرور بايد با استفاده از نرم افزار هاي امنيتي و کانفيگ حرفه اي فضاي سرور را امن کند.
با خريد هاستي که شما بر روي سرور قرار مي دهيد مي توانيد از تعداد زيادي سايت ميزباني نماييد که البته اين تعداد به عوامل ديگري نيز بستگي دارد که عبارتند از:
 • قدرت پردازنده
 • رم
 • فضاي سرور
تمام فايل هاي سايت اينترنتي ها بر روي هاست قرار مي گيرد اين فايل ها هرچه که باشد اعم از فايل هاي اسکريپتي يا چند رسانه اي و … نيازمند فضايي به نام هاست است.

هاستينگ يعني چه 

خدمات  خريد هاست به يک حساب کاربري با مشخصات و حجم فضاي ديسک مشخص در يک سرور امن و مطمئن روي شبکه اينترنت در مراکز داده در دنيا گفته ميشود، که ميتوان در اين حساب کاربري سرويس هاي مختلفي از ميزباني وبسايت تا ايميل و … دريافت کرد. براي حضور در فضاي مجازي وب علاوه بر سايت سازي نياز به خريد هاست از شرکت هاي ميزبان داريد. هاست وبسايت روي سرور ها در مراکز داده يا ديتاسنتر ها نگهداري ميشود و عمده سرورها از دو سيستم عامل لينوکس و ويندوز استفاده مي کنند. هاست لينوکس معمولا از زبانهاي برنامه نويسي PHP و هاست ويندوز از زبانهاي برنامه نويسي ASP پشتيباني ميکند. سرور لينوکس مبتني بر سيستم عامل رايگان لينوکس است و اين سرويس از امنيت بالاتري برخوردار است لذا اکثر سايت هاي بزرگ و مهم وب براي خدمات هاستينگ خود از سرور لينوکس استفاده ميکنند.

در ادامه  انواع خدمات هاست را برايتان توضيح ميدهيم.

انواع هاست کدام است و براي خريد هاست چگونه تصميم بگيرم

در حال حاضر دو نوع هاست وجود دارد که توسط شرکت هاي ميزباني وب ارائه مي گردد که عبارتند از:
 • هاست لينوکس
 • هاست ويندوز
کلیک کنید  سایت سازی با موضوع نوزاد و کودکان
هاست لينوکس قابليت پشتيباني از زبان هاي برنامه نويسي html ، php ، js را دارد ولي در زبان برنامه نويسي php از قابليت بهتري نسبت به هاست ويندوز برخوردار است. بنابراين براي سايت اينترنتي هايي با زبان php استفاده از هاست لينوکس پيشنهاد مي گردد. همچنين اکثر سايت هاي ايراني از هاست لينوکس استفاده مي کنند. هاست ويندوز هم قابليت پشتيباني از زبان هاي برنامه نويسي js ، php  و  html  را دارد ولي در مورد asp که توسط مايکروسافت منتشر شده است تنها ويندوز از قابليت پيشتيباني آن برخوردار است. در ايران استفاده از هاست ويندوز محدود بوده و بخشي از سايت هاي دولتي از آن استفاده مي کنند.

۹سوال قبل از خريد هاست

به عنوان فردي که قصد راه انداي يک سايت اينترنتي و يا سايت را داريد نياز به ثبت دامنه و انتخاب و خريد هاست داريد زماني که به شرکت هاست مراجعه ميکنيد با سرويس هاي متنوعي روبرو ميشويد که در نوشته اي که پيش روي شماست قصد داريم به ۹ نکته اي  که قبل از خريد هاست بايد يه ان توجه داشته باشيد را توضيح خواهيم داد.

نيازهاي خود را قبل از خريد هاست مشخص کنيد

 • بايد قبل از خريد هاست با طراح سايت اينترنتي صحبت نماييد و از او در رابطه با زبان برنامه نويسي سايت سوال کنيد.

زبان برنامه نويسي سايت نوع خريد هاست شما را مشخص خواهد کرد

 • امروزه تعداد زيادي از طراح ها و مالکان سايت اينترنتي از سيستم هاي مانند وردپرس يا جوملا و سيستم هاي مديريت محتواي کدباز استفاده ميکنند بنابراين اين موضوع را نيز قبل از خريد هاست سوال کنيد.
 • آيا سايت اينترنتي شما بر پايه ويندوز طراحي شده است يا داراي يک برنامه ويندوزي است .پاسخ به اين سوال نيز قبل از خريد هاست مهم است.
 • آيا برنامه اي که طراح شما بر روي سايت اينترنتي قرار ميدهد با زبان برنامه نويسي asp.net کار شده است يا برپايه PHP است.

قبل از خريد هاست بدانيد که آيا نسخه خاصي از اين زبان ها مورد استفاده است

 • ميزان ديسک و ترافيک ماهانه مورد نياز براي سايت اينترنتي را ميتوانيد با مشورت با طراح برآورد نماييد و قبل از خريد هاست درنظر داشته باشيد.

ميزان اهميت سايت اينترنتي خود را قبل از خريد مشخص کنيد

ممکن است شما در حال طراحي و اجراي يک سايت اينترنتي شخصي يا يک وبلاگ يا حتي معرفي کالا يا محصول خود باشيد . ممکن است پروژه سايت اينترنتي شما مربوط به يک سايت اينترنتي مهم باشد که ده ها يا صدها نفر هر روز بايد به آن مراجعه کنند و لازم است بصورت کامل بدون وقفه پاسخگوي نياز شما و مشتريان شما باشد. بنابراين پاسخ به سوال فوق قبل از خريد هاست باعث ميشود از شرکت ميزباني هاست خود سوال نماييد سرويس هاي ارايه شده چه ميزان پايداري و تا چه حد قابل اعتماد هستند.

از قابليت ارتقاء سرويس هاست قبل از خريد هاست اطمينان حاصل کنيد

احتمال دارد که در هنگام استفاده از هاست خود نياز به فضا و منابع سخت افزاري بيشتري داشته باشيد. در هنگام خريد هاست يا خريد سرور مجازي بايد در نظر داشته باشيد که شرکت ميتواند به سرعت منابع بيشتري را روي هاست يا سرور شما در اختيارتان قرار دهد و شما با محدوديت مواجه نيستيد.

آيا ميتوانيد دامنه هاي مختلف خود را روي يک هاست قرار دهيد

تعداد زيادي از شرکتها و افراد براي معرفي سايت اينترنتي خود از چند دامنه استفاده ميکنند شما بايد بتوانيد همه دامنه ها را به هاست يا سروري که خريد ميکنيد متصل کنيد. به عنوان مثال ممکن است شما يک دامنه com. يا دامنه ir. داشته باشيد هر دو دامين بايد بتوانند همزمان هاست شما را نشان دهند. ين کار موسوم به Alias يا Park دامنه است. بهتر است قبل از خريد هاست از اين موضوع مطلع باشيد و خريد دامنه و هاست خود را از شرکتي انجام دهيد که اين امکان را در اختيار شما قرار دهند.

قيمت هاست و تمديد هاست را قبل از خريد بدانيد

خيلي مرسوم است که يک شرکت ميزباني يا فروش هاست و دامنه در ابتداي فروش هاست و دامنه تخفيفي در اختيار مشتري قرار ميدهند . بايد بدانيد که آيا ميتوانيد با همان قيمت خريد هاست و ثبت دامنه سالهاي بعد سرويس خود را تمديد نماييد . آيا تخفيفي که به شما داده شده است براي يک بار است يا براي هميشه از آن بهره مند خواهيد شد.

قابليت تجارت الکترونيک يا قابليت راه اندازي فروشگاه آنلاين روي هاست وجود داشته باشد

اگر در حال راه اندازي يک فروشگاه اينترنتي هستيد يا ميخواهيد کالا يا خدماتي را در سايت اينترنتي خود ارايه نماييد،
کلیک کنید  نحوه‌ی طراحیِ سایت با وردپرس
بايد بدانيد که اين موضوع مستلزم پشتيباني از ماژول ها و برنامه هايي است که ممکن است توسط شرکت ميزبان شما پشتيباني نشود. بهتر است از شرکت هاي هاستي خريد نماييد که در اين زمينه سابقه دارند و شما را در راه اندازي فروشگاه و ارتباطه با درگاه هاي بانک و … تنها نميگذارند. بنابراين قبل از خريد هاست اين موضوع را از فروشنده سوال کنيد.

قبل از خريد هاست بايد بدانيد که هاست شما چه کنترل پنلي خواهد داشت

سرويس هاي هاست براي ارتباط مالک آن با سرور داراي يک پنل و محيطي تحت وب هستند. اين سيستم قلب تپنده هاست شما خواهد بود . قبل از خريد هاست بايد بدانيد که هاست شما از چه کنترل پنلي استفاده خواهد کرد. به عنوان مثال در سرورهاي لينوکس هاست سي پنل بهترين سرويسي است که خواهيد داشت و مغلوب توضيحات فروشنده براي کنترل پنل هاي ديگر نشويد.

پشتيباني و گارانتي هاست خود را قبل از خريد هاست و دامنه بدانيد

سوابق يک شرکت هاست بهترين معرف آن خواهد بود. از شرکتهاي فروش هاست و دامنه اي خريد نماييد که سالهاست در اين کارهستند و مشتريان مهم و دايمي شان را ميتوانند به شما معرفي کنند. شايد بد نباشد تلفن يک يا دو نفر از آنها را بپرسيد و از پشتيباني و خدمات بنابراين از فروش شرکت دامنه و هاست مطمين شويد.

تهيه نسخه پشتيبان از هاست و نحوه استفاده از آن را قبل از خريد هاست بدانيد

شما وقت خواهيد گذاشت و هزينه خواهيد کرد در نتيجه ديتاي شما همه چيز شما خواهد بود بهتر است، بدانيد آيا امکان بک آپ گيري و تهيه  نسخه پشتيبان از سايت شما به راحتي فراهم است. بايد بتوانيد به راحتي از هاست خود بک آپ بگيريد و همچنين بايد بدانيد شرکت هاست شما چگونه از ديتاي شما نسخه پشتيبان يا بک آپ ميگيرد.
آيا فروشنده هاست ميتواند نحوه تهيه بک آپ اتوماتيک و زمان بندي آن را توضيح دهد.

قبل از خريد هاست ، ويژگي هاي ميزباني خوب را بشناسيم

يک هاست که هميشه در دسترس باشد و آپتايم شديدا بالايي داشته باشد. امنيت و مقاوت بالايي در مقابل حملات مخرب داشته باشد. سرعت چشم گيري داشته باشد و با بالاترين سرعت براي مخاطبانمان لود شود. براي راه اندازي يک سايت خوب امکانات جانبي کافي و مناسبي در اختيارمان قرار بدهد.

امکانات عمومي HOST

براي يک مقايسه ي خوب و کامل که منتهي به خريدي درست باشد؛ ابتدا بايد با امکانات عمومي فضاي ميزباني وب و اصطلاحات کاربردي آن آشنا شويد:

 پهناي باند يا Bandwidth

پهناي باند مانند يک جاده است که هرچه عريض تر باشد؛ ترافيک همزمان بيشتري را پوشش مي دهد.

هرچقدر پهناي باند شما بالاتر باشد؛

کاربران بيشتري به طور همزمان مي توانند از سايت شما استفاده کنند. پهناي باند مورد نياز، با بررسي دو عامل اصلي ميزان بازديد مورد انتظار و حجم اطلاعات سايت، قابل پيش بيني خواهد بود. براي مثال سايت هايي که قابليت دانلود و آپلود فايل به کاربران مي دهند قطعا به پهناي باند بسيار بيشتري نياز دارند و براي اين منظور تصميم به خريد هاست دانلود مي گيرند.

فضا يا حجم DiskSpace

حجم يا فضاي هاست مانند حافظه ي گوشي يا هارد ديسک عمل مي کند. بخشي از حجم سرور در اختيار شما گذاشته مي گردد تا فايل، محتوا، قالب و… خود را روي آن ذخيره کنيد. حجم مورد نياز شما بسته به استاتيک يا دايناميک بودن سايت تان، سيستم مديريت مورد استفاده، ديتابيس ها و ماژول ها و.. متغير خواهد بود. براي تخمين آن مي توانيد از همکاران ما مشاوره بگيريد.

کنترل پنل Controlpanel 

جهت مديريت host(هاست) شما يک رابط گرافيکي به اسم کنترل پنل در اختيار صاحب سايت قرار داده مي شود. براي اين کنترل پنل يک نام کاربري و رمزعبور تعريف شده است. با ورود به کنترل پنل شما مي توانيد بدون کد نويسي، فايل ها و يا سيستم مديريت محتواي خود را آپلود يا نصب کنيد، استفاده پهناي باند و حجم مصرفي خود را مشاهده کنيد، پايگاه هاي داده ي خود و يا اکانت هاي ايميل و حساب کاربري را ايجاد و مديريت کنيد، به هاست خود دامنه معرفي نماييد و از تعداد زيادي امکانات ديگر بهره مند شويد. از محبوب ترين کنترل پنل ها مي توان cpanel را نام برد که بخاطر ظاهر ساده و کاربردي توسط اکثر شرکت هاي هاستينگ ارائه مي شود. کنترل پنل هاي DirectAdmin و plesk و… نيز بنا به سليقه و نياز مورد استفاده قرار مي گيرند.

معرفي يا افزودن دامنه AddonDomain 

اين امکان به شما اجازه مي دهد دامنه هايتان را بنابراين از خريد هاست به آن معرفي نماييد و روي هر دامنه يک سايت راه اندازي کنيد.
کلیک کنید  افزونه ساخت فهرست خودکارمطالب
معمولا هنگام خريد هاست در سرويس پلن هاي معرفي شده ظرفيت تعداد دامنه هايي که مي توان به آن host افزود را ذکر مي کنند.

تهيه فايل پشتيبان يا backup 

اکثر سرويس هاي هاست قابليت تهيه ي نسخه ي پشتيبان را دارند. بهتر است که هاستينگ از اطلاعات موجود روي فضاي ميزباني شما بک آپ داشته باشد تا در صورت بروز هر اتفاقي که موجب از دست رفتن اطلاعات تان شود؛ نسخه ي بکاپ تان را داشته باشيد.

آپ تايم Up Time

وقتي يک هاست مي تواند هميشه در دسترس باشد که سرور آن هر لحظه بتواند اتصال خود را حفظ کند. وگرنه مخاطبان به سايت شما دسترسي نخواهند داشت. شرکت هاي هاستينگ معمولا آپ تايم خود را با درصد بيان ميکنند.

بررسي انواع HOST از نظر سيستم عامل

گفتيم که سرورها خيلي شبيه سيستم شخصي ما هستند. سيستم ما براي استفاده به سيستم عامل نياز دارد و دقيقا يک سرور هم بايد داراي سيستم عامل باشد.

دو سيستم عامل ويندوز و سيستم عامل هاي بر پايه ي لينوکس در سرورها استفاده مي شوند. ولي کدام بهتر است؟

خريد هاست لينوکس يا خريد هاست ويندوز؟

حقيقتا هر کدام از اين سيستم هاي عامل امکانات خاص و مزايا و ضعف هاي خود را دارند. ما براي شما اين تفاوت ها را مي شکافيم تا شما علاوه بر آشنايي با آنها، سيستم عامل سرورتان را بنا به نياز و سليقه ي خود انتخاب کنيد. مقايسه ي کنترل پنل: همان طور که ذکر شد کنترل پنل cpanel در هاست لينوکس محبوبيت خاصي دارد

اما مي توانيد از DirectAdmin, Kloxo, Zpanel و.. نيز استفاده کنيد. اما در هاست ويندوز کاربرپسندترين کنترل پنل plesk مي باشد و شما مي توانيد از websitepanel  و.. نيز استفاده کنيد.

مقايسه ي زبان برنامه نويسي:  host لينوکس با زبان PHP کاملا سازگار است که اکثر سايت هاي جهان با اين زبان نوشته شده اند. host ويندوز که توسط مايکروسافت ارائه شده فقط از زبان هاي ASP و .NET پشتيباني مي کند. مقايسه ي سيستم مديريت محتوا: اينکه اکثر سيستم هاي مديريت محتوا همچون وردپرس و جوملا و.. براي PHP نوشته شده اند يک امتياز شديدا مثبت براي host لينوکس و نقطه ضعف بزرگ host ويندوز است. مقايسه از نظر سرعت: با درنظر گرفتن اينکه لينوکس ابزارهاي تعداد زيادي جهت بالابردن و افزايش سرعت و بهينه سازي سايت پيش بيني کرده مي توان گفت گاهي host لينوکس سرعت بهتري دارد. اما در کل سرعت host بيشتر به امکانات سخت افزاري سرور شما بستگي دارد. مشاهده کرديم که خريد هاست لينوکس قابليت هاي نسبتا بيشتر و کنترل پنل و سيستم مديريت محتواي بهتري در اختيارتان مي گذارد. اين سيستم علاوه بر هزينه ي کمتر از امنيت بالاتري هم برخوردار است. لذا اکثر سايت هاي مشهور براي هاستينگ خود سرور لينوکس را انتخاب کرده اند.

دسته بندي انواع هاستينگ

۱. ميزباني وب اشتراکي (Shared Web Hosting)

هاست اشتراکي نوعي از ميزباني وب از جمله اقتصادي ترين نوع روش هاي وب هاستينگ است. در اين روش چندين سايت اينترنتي روي يک سرور مستقر هستند که تعداد آنها ممکن است به هزاران سايت اينترنتي برسد. گفتني است اين روش به ميزباني مجازي يا ميزباني مشتق شده نيز شناخته شده است. بيشترين وب سايت ها در اينترنت از اين سرويس استفاده ميکنند. اين سرويس ميتواند مديريت شده يا مديريت نشده باشد که سرويس مديريت شده آن پشتيباني بهتري ارائه مي دهد.

۲. نمايندگي ميزباني وب (Re seller Web Hosting):

در اين روش ميزان مشخصي از هاردديسک و پهناي باند سرور ميزبان وبي که سايت اينترنتي شما روي آن قرار دارد، از طرف شخصي به شما تخصيص داده ميشود. در حقيقت شما ميتوانيد خود منابع تخصيص داده شده را به صورت خورد به طور رايگان يا در قبال دريافت هزينه به شخص سومي واگذار کنيد.

۳. ميزباني وب رايگان (Free Web Hosting):

اين نوع ميزباني به صورت رايگان به منظور جنبه هاي تبليغاتي ارائه ميشود که اين روش بيشتر مناسب افراد مبتدي يا خانم ها و آقاياني است. که پول کافي براي خريد يک حساب هاست اشتراکي وب ندارند. البته اين روش با محدوديت هاي تعداد زيادي در ارتباط با نرم افزار، پهناي باند، فضاي ديسک و … همراه است.

۴. ميزباني سرور مجازي (VPS):

در اين روش از ميزباني يک سرور واحد وجود دارد، که از طريق نرم افزارهاي مجازي سازي به چند سرور مجازي تقسيم ميشود که از ديد کاربر مثل يک سرور اختصاصي است که در انحصار مشتري قرار دارد.
کلیک کنید  افزونه های مهم و بزرگ وردپرسی

در اين روش هر سرور مجازي مانند:

يک رايانه است که از نظر فيزيکي تکه تکه شده و هر تکه براي احتياجات يک مشتري خاص تخصيص داده شده است، يک سرور شخصي مجازي مي تواند مديريت شده و مديريت نشده باشد.

۵. ميزباني اختصاصي (Dedicated Web Hosting):

در اين روش يک سرور به مشتري تخصيص داده ميشود و بر خلاف روش اشتراکي در اصل فقط سايت اينترنتي مشتري روي آن قرار دارد. و مشتري واقعا تنها فردي است،که از سرور وب استفاده مي کند. در ميزباني اختصاصي کارهايي مانند راه اندازي مجدد، نصب سيستم عامل و… به عهده خود مشتري است. بيشتر سايت اينترنتي هاي بزرگ از سرورهاي اختصاصي استفاده مي کنند که اين قابليت را داشته باشند. تا هرکاري مي خواهند با سرورهاي خود انجام دهند.

۶. فضاي ميزباني سرور (Collocation Web Hosting):

ميزباني در محل شرکت تقريبا شبيه به ميزباني اختصاصي است، با اين تفاوت مشتري مالک سرور مي شود. راه اندازي اين سرور به صورت فيزيکي در محل کاربر و در قفسه (rack) آنها صورت مي گيرد. اين سرويس ممکن است از بقيه ي روش ها گران تر باشد، اما به دليل در اختيار بودن سخت افزار ممکن است فوايدي نيز داشته باشد.

۷. ميزباني وب ابري (Cloud Web Hosting):

در اين روش که با گذشت زمان از محبوب ترين روش ها به شمار ميرود سايت اينترنتي مشتري هميشه در اوج است. اين  ميزباني جدولي نيز معروف است. در روش هاست ابري همواره چندين سرور در حال کار کردن هستند، که همواره دست کم يک سرور براي  تحمل بار در دسترس است.

به طور مثال:

زماني که مشتري به قدرت محاسباتي بيشتري نياز دارد مي تواند فورا آن را از ابر بگيرد البته بعد از پايان يافتن کار منابع اشغال شده آزاد ميگردد.

۸. ميزباني خوشه اي (Cluster Web Hosting):

اين روش شباهت زيادي با روش ابري دارد. به اين منظور که به دليل استفاده از سرورهاي به اصطلاح خوشه اي  از کار افتادگي سايت اينترنتي هيچگاه رخ نميدهد، چون در زمان از کارافتادگي يکي از سرورها سرور ديگر به کار افتاده و ترافيک به سمت آن سرور روانه ميشود.

اين روش از سرويس هاست، امکاناتي مانند:

کنترل امنيت، توازن بار و منابع داده اي حياتي سايت با بهره وري و افزونگي بالاتري را در اختيار مشتري قرار مي دهد.

خريد هاست برا اساس نوع سرويس

هاست اشتراکي

سرور مجازي

سرور اختصاصي

هاست اشتراکي:

هاست اشتراکي يک فضاي محدود با امکانات تعيين شده، روي يک سرور است.

اگر يک رايانه ي سرور يا کارگزار را با استفاده از نرم افزار هايي به قطعات کوچک تقسيم کنيم،

به هر کدام از اين قطعات يک هاست اشتراکي گفته مي شود.

هاست هاي اشتراکي را با استفاده از نرم افزارهايي که روي رايانۀ کارگزار نصب مي شود، درست مي کنند.

مثلاً Cpanel و DirectAdmin دو نوع از اين نرم افزارها هستند،

همچنين هاست هاي اشتراکي داراي منابع اختصاصي نيستند.

يعني براي يک سايت از ده ها يا شايد صدها سايتي که روي رايانۀ سرور قرار گرفته است،

پردازنده و Ram جداگانه و محفوظي در نظر گرفته نشده است ،

هاست اشتراکي در بيشتر مواقع نياز وبمستر را رفع مي کند.

از مزاياي خريد هاست اشتراکي مي توان به
 • ارزان تر بودن
 • و استفاده ي راحت

اشاره کرد.

شايد ازمعايب هاست اشترکي  اين باشد که هاست هاي اشتراکي داراي محدوديت سخت افزاري هستند.

و حتي چنانچه فروشندۀ هاست عبارت نامحدود را براي برخي از ويژگي هاي فضاي ميزباني درج کرده باشد،

به اين معني نيست که شما تا هر اندازه قادر به فشار روي سرور اصلي هستيد.

ولي چنانچه اولين قدم را براي سايت سازي بر مي داريد هاست اشتراکي گزينه ي مناسبي براي شماست،

زيرا نياز شما هنوز آنقدر نيست که خواسته باشيد براي سايت خود سرور مجازي يا سرور اختصاصي تهيه نماييد.

سرور مجازي : مخفف عبارت Virtual Private Server   مي باشد

 سرور مجازي  بخشي از يک سرور اختصاصي کامل است به اينصورت که يک سرور به چند بخش تقسيم مي شود

اين سرويس امنيت و گاهي اوقات سرعت بسيار بيشتري نسبت به هاست اشتراکي دارد.

همچنين هزينه خريد سرور مجازي نسبت به سرور اختصاصي پايين تر است.

سرور اختصاصي :

در اين سرويس ، تمام فضاي هارد ديسک سرور به طور کامل و نيز پهناي باند قابل توجهي در اختيار خودتان قرار مي گيرد

و هيچ سايت ديگري در سرور شما آپلود نخواهد شد.

برخي از ويژگي هاي سرور اختصاصي عبارتند از:

 • پهناي باند بسيار قابل توجه
 • ايجاد پايگاه هاي اينترنتي متعدد
 • فضاي ذخيره سازي بسيار بيش تر از معمول
 • آزادي در نصب نرم افزارهاي دلخواه بر روي سرور
 • تسلط و کنترل کامل بر روي سرور اختصاص يافته
 • تأمين بستر ترافيک ماهانه ي بيش از ميزان معمول
 • تهيه نسخه پشتيبان از اطلاعات و داده هاي سازمان در هر زمان دلخواه
 • و آزادي در مديريت محتواي سرور
کلیک کنید  چگونه پست های اخیر را در وردپرس نمایش دهیم

براي خريد سرور به چه اطلاعاتي نياز دارم؟

سرور يا خدمات دهنده  در واقع  ابر رايانه است که  مسئوليت مديريت اطلاعات و داده ها را بر عهده دارد

سرور تركيب گروه بزرگي از ابر رايانه هايي است

ابر رايانه هايي که ازطريق اينترنت به يكديگر وصل هستند و خدمات گيرنده ها يا کلاينت ها از طريق اينترنت به آنان وصل مي شوند.

 در حقيقت آنچه كه ما به عنوان اينترنت مي شناسيم،

حاصل ارتباط تعداد زيادي از سيستم ها با عنوان سرويس دهنده و يا سرويس گيرنده است كه هر روز هم به تعداد آنان اضافه مي شود.

ويژگي هاي سرور را به اختصار در ذيل ببينيد

 • انحصاري بودن منابع سخت افزاري
 • قابليت افزايش و ارتقا سخت افزار سرور
 • اتصال دائمي به اينترنت
 • سرعت عملکرد بسيار بالا
 • قدرت پردازش و محاسباتي سريع
 • امنيت بالا
 • امکان پياده سازي Raid نرم افزاري و سخت افزاري بر روي سرور
دامنه يعني چه و چرا بايد دامنه ثبت کنيم؟
تصور نماييد تصميم داريد يک ويلاي بسيار زيبا با تمام امکانات در يک منطقه لوکس و بسيار خوش آب و هوا بسازيد، يکي از مهم ترين مواردي که باعث برتري ويلاي شما نسبت به ساير ويلا ها مي شود ساخت ويلا در يک منطقه بسيار خوش آب و هوا مي باشد، که بتوان به آساني نيز از طريق راه هاي مختلف به آن دسترسي داشت، بدين ترتيب آدرس ويلاي شما همواره از اهميت بسيار بالايي برخوردار است، حالا چنانچه تصميم داشته باشيد که در اينترنت نيز يک سايت اينترنتي بسيار زيبا و حرفه اي و با تمام امکانات راه اندازي کنيد. مي بايست سايت اينترنتي خود را در يک آدرس رند و قابل دسترس پياده سازي کنيد، به آدرس سايت اينترنتي ها در اينترنت دامنه مي گويند،

نام دامنه مناسب يکي از مهم ترين ويژگي هاي يک سايت اينترنتي خوب محسوب مي گردد.

نام دامنه بايد خوانا و ساده و منحصر به فرد باشد و تا بتوان به راحتي آن را به خاطر سپرد، تا در مرتبه هاي بعدي کاربر بتواند از طريق وارد کردن آدرس دامنه در مرورگر وارد سايت اينترنتي شما شود. به طور ساده و مختصر به آدرسي که بعد از www. قرار مي گيرد دامنه مي گويند، يکي از ويژگي هاي نام دامنه منحصر به فرد بودن آن است به طوري که هر سايت اينترنتي فقط مي تواند يک آدرس دامنه داشته باشد. نام دامنه در حقيقت آدرس سايت اينترنتي ها را از يک ديگر متمايز مي کند، هر آدرس دامنه فقط نمايش دهنده يک سايت اينترنتي است، در صورتي که شما هم تصميم داريد يک سايت اينترنتي راه اندازي نماييد اولين قدم جهت راه اندازي سايت اينترنتي ثبت دامنه مناسب است. دومين قدم نيز خريد هاست مناسب براي پياده سازي نرم افزار راه اندازي سايت اينترنتي است. به طور مختصر مي توان گفت که به آدرس هر سايت اينترنتي در اينترنت، نام دامنه مي گويند.

سوالات متداول براي ثبت دامنه

۱_چگومه يک نام دامنه مناسب انتخاب کنيم
سعي نماييد نام خود را کوتاه انتخاب نماييد و به ياد داشته باشيد که دامنه اي ک همان نام تجاري شماست، ثبت نماييد يا کلمات کليدي مربوط به گسب و کار خود را انتخاب کنيد. در ثبت دامنه شما فقط ميتوانيد از اعداد ،حروف، و خط استفاده کنيد.
۲_آيا حفاظت از حريم شخصي نام دامنه ارزشمند است؟
اطلاعات تماس شخصي شما براي تمامي سيستم هاي WHOIS در دسترس خواهد بود، ما اطلاعات شخصي شما را از ديد مردم مخفي خواهيم کرد و با جايگزين کردن ان با خود از شما روياروي هرزه نامه ها و سرقت هويت شما حفاظت خواهيم کرد.

۳- چرا به يک نام دامنه نياز دارم؟

اولين گام براي آغاز يک سايت اينترنتي ثبت دامنه است. نام دامنه را مانند آدرس يک خيابان براي سايت اينترنتي خود فکر کنيد. بدون نام دامنه مشتريان شما چگونه ميتوانند شما را پيدا کنند؟.

چرا ثبت دامنه اهميت دارد

چرا براي ورود به دنياي وب بايد دامنه اي داشته باشيد

شايد تعاريفي که تا به امروز براي دامنه شنيده ايد مساله را برايتان پيچيده کرده باشد.

بگذاريد مساله را با مثال ساده اي واضح‎تر کنيم:

فرض نماييد که گوشي موبايلي خريداري کرده ايد، آيا بدون سيم کارت و شماره کسي مي تواند با گوشي موبايل شما تماس بگيرد؟ دامنه همان کاري را براي سايت اينترنتي انجام مي دهد که سيم کارت و شماره آن براي گوشي موبايل شما. همان‎گونه که شماره تلفن همراه شما به ديگران امکان مي دهد که با شما تماس بگيرند،
کلیک کنید  افزونه صفحه سازی ویژوال کامپوزر و ادان های مربوطه

دامنه نيز به مشتريان شما امکان مي دهد،

که مستقيما سايت اينترنتي شما را از بين ميليون ها وب سايتي که در شبکه اينترنت و فضاي مجازي در دنيا وجود دارد پيدا کرده و آن را مشاهده کنند. بنابراين سايت اينترنتي بدون دامنه معناي چنداني ندارد و شما براي نمايش و معرفي محصولات و خدمات خود بايد دامنه اي مناسب انتخاب کرده و آن را به نام خود ثبت دامنه يا اصطلاحا register  کنيد. توجه داشته باشيد که ثبت دامنه اولين گام است. بنابراين از آن، گام هاي بعدي تهيه هاست و سايت سازي هستند.

دامنه و يا دامين چيست

دامنه قسمتي از آدرس سايت اينترنتي است که بعد از .www در آدرس بار نمايش داده ميشود. دامنه مي تواند نام برند و يا کسب و کار شما و يا هر نام ديگري باشد. تا به امروز بيش از ۳۲۰ ميليون دامنه در سرتاسر دنيا به ثبت رسيده است. و آمار تقريبي ثبت دامنه، روزانه به بيش از ۵۰۰۰۰ دامنه در روز ميرسد. با توجه به اينکه نام دامنه کاملا منحصر به فرد است يافتن نام دامنه کوتاه و يا اسامي خاص کمي مشکل شده است. اگر تمايل به نمايش دادن تجارت و بيزينس خود در نتايج جستجو گوگل براي مشتريان بلقوه اي که به دنبال خدمات و محصولات مختلفي در اينترنت هستند داريد انتخاب و ثبت دامنه اولين قدم براي رسيدن به اين هدف مي باشد.

ثبت دامنه يا به عبارتي ثبت دامين اولين قدمي است که براي ورود در فضاي مجازي نياز داريد.قبل از ثبت دامنه نمي توان به خريد هاست و سرور و  همچنين طراحي سايت پرداخت.

دامنه آدرس اينترنتي سايت اينترنتي شماست،

به عبارت ديگر دامنه نام يکتايي است که وب سايت شما از طريق آن شناخته مي شود

و  از يک يا چند بخش  به نام label  تشکيل شده است.پسوندها (label) با استفاده از “.” جدا مي شوند. اولين label از سمت راست را Top level domain يا پسوند مي نامند.

TLD از دامنه هاي سطح بالاي ساختار سلسه مراتبي سيستم نام هاي دامنه و مخفف Top Level Domain است. دامين انواع مختلفي دارد که براي هر کشور يا هر نوع کسب و کار با پسوندهاي متفاوتي بکار مي رود

همچنين دامنه هاي زيادي با پسوندهاي مختلفي  مانند:

ir  , com, net, org, info, biz   و co وجود دارد که برخي از آن ها رايگان و برخي غير رايگان است.

 اولين گام:ثبت دامنه ،ثبت دامين

توجه داشته باشيد که ثبت دامنه اولين قدم  است شما مي توانيد با درنظر گرفتن کاربري سايتتان انواع دامنه ها را ثبت کنيد.

بنابراين سايت اينترنتي بدون دامنه معناي چنداني ندارد

براي نمايش و معرفي محصولات و خدمات وجود دامنه ي مناسب ضروري است

دامنه را به نام خود ثبت يا اصطلاحا register  کنيد.

پس از آن، گام هاي بعدي خريد هاست و طراحي سايت هستند.

شرکت هاي ثبت کننده domain بايد، اطلاعات شما را  وارد کنند و شما به عنوان مالک نام دامنه شناخته شويد. شرکت ثبت کننده domain بايد به شما يک کنترل پنل مديريت دامنه تحويل دهد.

اين کنترل پنل بايد داراي امکانات زير را در اختيار شما قرار دهد

نظير امکان قفل دامنه، تغيير dns، تغيير اطلاعات صاحب دامنه و امکان دريافت authorization code

بنابراين چنانچه قصد داريد تا اين گونه شناخته شويد،

مي توانيد  در حين خريد دامنه ، از پسوند هاي ملي براي  دامنه  استفاده کنيد.

شناسه ايرنيک را بايد از طريق وب سايت nic.ir دريافت کنيد.

پس از تکميل اطلاعات در سايت nic.ir مي توانيد با شناسه اي که به شما داده مي شود،

دامنه خود را در ايران سرور ثبت کنيد.

“>ثبت  دامنه ملي در ايران
 • حداقل طول دامنه ۳ حرف و حداکثر ۶۳ حرف است.
 • تنها حروف انگليسي و ارقام و نشانه (-) مجاز است.
 • به منظور ثبت دامنه با مفهوم مذهبي خاص، مجوز کتبي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مورد نياز است.
 • ثبت نام هاي دامنهٔ تداعي کنندهٔ فعاليت هاي غيرقانوني و خلاف قانون ممنوع است.
 • دامنه هايي با نام ايران، استان ها، شهرها و کد آن ها ممنوع است.
 • ثبت نام دامنه با اسامي ملّي مانند:
 • نام مشاهير، اماکن عمومي و وقايع ملّي تنها با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجاز است.

تفاوت هاي دامنه هاي بين المللي با دامنه هاي ملي

يکي از اصلي ترين و مهم ترين تفاوت هاي دامنه هاي بين المللي با دامنه هاي ملي، نحوه ثبت و پشتيباني آن ها است.

براي ثبت دامنه ملي نياز به  احراز هويت و برخي از مسائل قانوني داريد؛

ولي براي دامنه هاي بين المللي به طورمعمول چنين چيزي نياز نيست و با انتخاب هاستينگ معتبر مي توانيد به ثبت دامنه خود بپردازيد.

 ثبت دامنه  و خريد هاست در شرکت لمفا

از جمله خدماتي که شرکت لمفا ارائه مي دهد ثبت دامنه و خريد هاست ، سرور مي باشد.

لمفا بسته به نام دامنه (دامين) و پسوند مورد درخواست و شرايطي که درنظرداريدبه ثبت انواع دامنه ملي و بين المللي ،ثبت دامنه رايگان و… از طريق شرکت ثبت کننده (Registrar) معتبر انجام مي دهد.

هاست وردپرس به شما کمک ميکند با سرعتي آتشين از تمام امکانات شگفت انگيز وردپرس بهره ببريد و از حملات شايع به سايت هاي وردپرسي در امان باشيد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.