بنا به دستور کارگروه مصاديق محتواي مجرمانه اين مقاله فاقد هرگونه ارزش و اعتباري است.

شايد برايتان جالب باشد بدانيد تلگرام ۴۰ ميليون کاربر ايراني دارد. همين مسئله کانال تلگرام را به يکي از بهترين شبکه هاي اجتماعي براي تبليغات و برندينگ تبديل کرده است. در اين مقاله قرار است نحوۀ ساخت کانال تلگرام را در نسخه هاي ويندوز (تلگرام دسکتاپ) و انواع موبايل هاي اندروييد و آيفن به شما آموزش دهيم.

تفاوت هاي کانال تلگرام با گروه تلگرام

يکي از مهم ترين عواملي که کانال تلگرام را به يکي از محبوب ترين روش هاي تبليغات تبديل کرده است، تفاوت هاي عمدۀ آن با گروه است. پيش از پيدايش امکان ايجاد کانال تلگرام، قابليت ساختن گروه در اکثر شبکه هاي مجازي مانند وايبر، واتس اپ، اينستاگرام و … وجود داشت. ولی کانال تلگرام چند مزيت اساسي نسبت به گروه دارد:
  • در گروه هاي مجازي اصولا بحث هاي حاشيه اي پيرامون پست ها زياد اتفاق مي افتد. اين خود باعث مي شود گروه شما از هدف اصلي منحرف شود.
مثلا تصور کنيد يک کتاب فروش براي معرفي کتاب هاي خود يک گروه تلگرام راه انداخته و کتاب هاي فروشگاهش را در آن معرفي مي کند، در اين ميان يکي از کاربران درمورد آن کتاب اظهار نظر مي کند، سپس يک نفر مي آيد که مخالف نظر اوست، بحث بالا مي گيرد و در نهايت مي بينيم پست هاي کتابفروش بدبخت در ميان اين جروبحث ها گم مي شود.
  • همين امکاني که در پاراگراف بالا گفتم (نبودن پست هاي متفرقه)، باعث مي شود شما با ساخت کانال تلگرام به کاربران خود يک آرشيو ارزشمند را از خدمات يا محصولات خود بدهيد. از طرفي ديگر کاربران شما نيز هر زمان لازم باشد يک پست را از ميان پست هاي شما پيدا کنند به راحتي بتوانند آنرا بيابند و پست شما در ميان چت هاي کاربران گم نشود.
  • مزيت مثبت ديگر ساخت کانال تلگرام نسبت به گروه اين است که مي توانيد ببينيد چند نفر پست هاي شما را ديده اند(seen).
  • ويژگي ديگر کانال تلگرام نسبت به گروه اين است که اعضاي يک کانال به ساير اعضا دسترسي ندارند و کسي نمي تواند پيام هاي خصوصي براي ساير اعضا ارسال کند، ولی در يک گروه اعضا به هم دسترسي دارند و همين مسئله حريم شخصي کاربران شما را تحت الشعاع قرار مي دهد.
  • يک ويژگي گروه اين است که شما لحظه به لحظه مي بينيد که چه کسي از گروه بيرون مي رود و چه کسي به گروه اضافه مي شود. اين امکان هم در ميان پست ها اختلال ايجاد مي کند و هم ممکن حواشي و داستان هايي را براي گروه شما ايجاد کند. ولی در يک کانال تلگرام از اين دردسرها کاملا فارغ هستيد.
کلیک کنید  ساخت تصاویر آموزشی و اسکرین موبایل
حالا که دربارۀ مزاياي ساختن يک کانال تلگرام به شما گفتم، بگذاريد با هم نحوه ايجاد يک کانال تلگرام را ياد بگيريم.

قدم اول: براي آغاز ساخت کانال تلگرام روي new channel کليک کنيد

شما در ابتدا روي همين گزينه اي که در عکس نشان داده شده است کليک مي کنيد. دقت داشته باشيد که در نسخۀ ويندوز و تلگرام دسکتاپ همين گزينه بالا سمت راست وجود دارد.در ادامه پنجره اي براي شما باز خواهد شد. از اين پنجره گزينۀ “New Channel” را انتخاب مي کنيد.

قدم دوم: يک نام، توضيح کوتاه و تصوير مناسب براي کانال تلگرام خود انتخاب کنيد

در قدم بعدي نام، يک توضيح کوتاه دربارۀ فعاليت کانال تان و يک تصوير مناسب براي کانال تلگرام خود انتخاب کنيد.

قدم سوم: کانال تلگرام خصوصي را انتخاب کنيم يا کانال تلگرام عمومي

در قدم بعدي شما مي توانيد انتخاب کنيد که کانال تلگرام تان خصوصي باشد يا عمومي. اجازه بدهيد ابتدا ۳ تفاوت اصلي کانال خصوصي و کانال عمومي را به شما بگويم.
  1. اولين تفاوت کانال عمومي و خصوصي اين است کانال عمومي بر خلاف کانال خصوصي با سرچ کردن پيدا مي شود. در حقيقت عضويت در کانال تلگرام خصوصي يا از طريق لينک کانال تلگرام است يا اينکه يکي از اعضا متني از آن کانال را براي کسي فوروارد کرده تا شخص بتواند وارد کانال شود.
  2. دومين تفاوت: هنگام ايجاد کانال تلگرام عمومي شما مي توانيد آدرس يا لينک کانال تلگرام   را خودتان تعيين کنيد، يعني بصورت telegram.me/username که username آيدي کانال شماست. ولی لينک کانال خصوصي تلگرام به صورت اتوماتيک ايجاد مي شود که آدرسي طولاني شامل تعداد زيادي از حروف است .
  3. سومين تفاوت: بر خلاف کانال خصوصي که تنها ادمين(ها) مي توانند تعداد اعضا را ببينند، در کانال عمومي تلگرام تمام کاربران مي توانند تعداد اعضاي کانال را ببينند.
کلیک کنید  ادون دامین کردن چندسایت دریک هاست
بنابرين بهترين راه براي تبليغات و بهتر ديده شدن ساخت کانال تلگرام عمومي است.در ادامه بنابراين از انجام تنظيمات قبلي و رفتن به مرحلۀ بعد پنجره ‎اي براي شما باز خواهد شد. در صورت تمايل به ايجاد کانال تلگرام عمومي گزينۀ Public Channel و در صورت تمايل به ايجاد کانال خصوصي Private Channel را انتخاب کنيد. نکتۀ مهم: چنانچه کانال عمومي ايجاد کرديد لينک کانال تلگرام خود را مي توانيد از طريق همين کادر زرد رنگ که در شکل نشان داده شده ايجاد کنيد و در ادامه قسمت طوسي رنگ نام کانال خود را وارد کنيد. فقط دقت داشته باشيد که اين نام بايد حتما انگليسي باشد و تعداد از ۵ کاراکتر بيشتر شود.

قدم چهارم: افراد را به کانال خود دعوت کنيد

حالا کانال شما ايجاد شده است و با کليک بر روي گزينۀ Next ليست کانتکت هاي شما خواهد آمد که مي توانيد کساني را که قرار است در کانال شما عضو شوند را انتخاب کنيد. حالا مراحل ساخت کانال تلگرام شما به پايان رسيده است. مي توانيد لينک کانال تلگرام خود را براي هر کس که مي خواهيد ارسال کنيد تا به عضويت در کانال تلگرام شما درآيد. همچنين مي توانيد يکي از پست هاي خود را براي ديگران فوروارد کرده تا با کليک بر روي پست در کانال شما عضو شوند.

در پايان

کانال تلگرام يک قابليت فوق العاده براي تبليغات در تلگرام است. اميدوارم آموزش ساخت کانال تلگرام ما به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.