لايو اينستاگرام به پخش زنده ويديو در برنامه اينستاگرام گفته مي شود و از طريق بخش Stories اينستاگرام قابل دسترسي مي باشد. با استفاده از قابليت لايو استوري مي توانيد به طور همزمان با فالوور هاي خود (Followers) در ارتباط بوده و به طور زنده پاسخ نظرات آن ها را بدهيد. امروزه لايو استوري از جمله ساده ترين و لذت بخش ترين ابزار ضبط و پخش ويديو به صورت زنده مي باشد. اين ويژگي در ميان کاربران و به خصوص سلبريتي هاي اينستاگرام بسيار پر طرفدار است. مثلاً يک شخصيت معروف مي تواند وقتي را از قبل مشخص نموده، با طرفدارانش به طور زنده صحبت کند و به سوالات آن ها پاسخ دهد. همچنين لايو استوري ظرفيت فوق العاده اي براي تبليغات و بازاريابي دارد. در اين آموزش قرار است تمام چيزي که در مورد لايو اينستاگرام (Instagram Live ) بايد بدانيد را براي شما آورده ايم.

لايو اينستاگرام چه کاربردهايي دارد؟

اينکه چگونه از اين قابليت استفاده کنيد، به نوع فعاليت شما در اينستاگرام بستگي دارد. مثلاٌ چنانچه صاحب کسب و کاري هستيد، به هنگام معرفي محصول جديد مي توانيد ويديو هاي زنده اي براي جذب مشتري با مخاطبان به اشتراک بگذاريد. يا مي توانيد از پشت صحنه فعاليتي که انجام مي دهيد لايو بگيريد؛ مانند اينستاگرام پيج منوتو (Manoto) که پيش از آغاز برنامه نيم ساعت از فعاليت هاي کارکنان شبکه لايو پخش مي کند. همين باعث ايجاد يک ارتباط گرم و صميمي با مخاطبان مي شود.

چگونه در  اينستاگرام ويدئوي لايو استوري بگذاريم؟

 1. آيکون بالا و سمت چپ صفحه اصلي اينستاگرام لمس کرده و يا صفحه را از راست به چپ بکشيد تا بخش استوري هاي اينستاگرام (Instagram Stories) براي شما به نمايش در بيايد.
 2. راه ديگر براي دسترسي به اين صفحه اين است که علامت +  بر روي عکس پروفايلتان را لمس نماييد.
  گزينه Live را در پايين صفحه انتخاب نموده و سپس Start live Video را لمس کنيد (اگر اين گزينه را نداريد يعني استوري هاي لايو هنوز براي شما فعال نشده و بايد منتظر بمانيد).   تعداد تماشا کنندگان لايو ويدئو شما در بالاي صفحه و کامنت هاي ارسالي در پايين صفحه به نمايش در مي آيد. براي ارسال نظر گزينه کامنت را انتخاب کنيد و براي اينکه کامنتي به آساني در معرض ديد تماشاگران قرار گيرد، کامنت را لمس کرده و نگه داريد سپس مي توانيد آن را در بالاي صفحه برچسب گذاري  (Pin) کنيد تا راحت تر ديده شود.   مي توانيد با لمس آيکون کساني که لايو استوري شما را در حال حاضر به صورت آنلاين مشاهده مي کنند را ببينيد. دقت کنيد، نيازي نيست که دوستانتان را از لايو استوري باخبر کنيد زيرا اينستاگرام بطور اتوماتيک پيامي را به فالورها يا همان دنبال کنندگان شما ارسال خواهد کرد. براي اينکه تماشاگران امکان ارسال نظر براي شما را نداشته باشند، آيکون (براي کاربران اپل) و آيکون (براي کاربران اندرويد) را در بالا سمت راست انتخاب نماييد و سپس روي Turn Off Commenting کليک کنيد. توجه داشته باشيد که تنظيماتي که براي Comments در قسمت Settings در نظر گرفته باشيد، در لايو ايستوري شما هم اعمال خواهند شد.
 1. وقتي لايو استوري شما تمام شد گزينه End که در بالا و سمت راست صفحه قرار دارد را کليک کنيد و سپس در مرحله بعد، اتمام لايو استوري را تاييد کنيد (گزينۀ Confirm). از همين بخش شما مي توانيد با انتخاب گزينه Save (بالا و سمت راست صفحه)، لايو اينستاگرام خود را در Camera Roll گوشيتان ذخيره کنيد.

چگونه در اينستاگرام لايو ويدئو (Live Stories) ديگران را ببينيم؟

 1. وقتي يکي از کساني که در اينستاگرام او را دنبال مي کنيد (Following)، آغاز به پخش زنده استوري مي کند، شما عکس پروفايلش را درحالي که دايره اي رنگي همراه با کلمهLive دورش قرار گرفته در بالاي صفحه (Feed) نمايان مي شود. ويدئو هاي لايو هميشه جلوتر از استوري ها (Stories) قرار مي گيرند (از سمت چپ جزو اولين دايره ها مي باشند). براي آغاز تماشاي ويدئو لايو فقط کافي است آن دايره رنگي را لمس کنيد.
 2. وقتي درحال تماشاي اينستاگرام لايو هستيد مي توانيد با انتخاب گزينه کامنت (Comment) نظر يا نظرات خود را ارسال نموده و با لمس آيکون  ويديو زنده درحال پخش را لايک کنيد. توجه داشته باشيد که کسي که ويدئو زنده را به اشتراک گذاشته و تمام افرادي که درحال تماشاي لايو اينستاگرام مي باشند مي توانند کامنت ها و لايک هاي شما و همچنين ورود و خروج شما به صفحه تماشاي لايو ويدئو را ببينند. چنانچه کامنتي به نظر شما نامناسب آمد شما مي توانيد در صفحه لايو ويديو روي آن ضربه بزنيد و Report Comment را انتخاب نماييد.
 3. اگر به اشتراک گذارنده لايو اينستاگرام قسمت کامنت را بسته باشد و قادر به ارسال نظرات خود نباشيد، مي توانيد ويدئو را در قسمت دايرکت اينستاگرام برايش ارسال کنيد و نظرات خود را در آنجا بيان نماييد (sending a message in direct).
   

چگونه اطلاع رساني لايو اينستاگرام فالور هاي خود را غيرفعال کنيم؟

اگر نمي خواهيد وقتي يکي از دوستانتان لايو استوري را آغاز کرد مطلع شويد، به صفحه خودتان رفته و آيکون (براي کاربران اپل) و آيکون (براي کاربران اندرويد) را در بالا سمت راست انتخاب نماييد. سپس به قسمت Push Notifications Settings  وارد شده و گزينه Live Video را بر روي Off تنظيم کنيد.  

چگونه لايو اينستاگرام دو نفره بگذاريم؟

يکي از قابليت هاي جديد اينستاگرام لايو دو نفره يا مشترک (live video with a friend)  مي باشد. براي اين که لايو استوري دو نفره بگذاريد، دو راه وجود دارد:
 1. مي توانيد از يکي از دوستانتان دعوت کنيد که به لايو اينستاگرام شما ملحق شود.
 2. مي توانيد به يکي از دوستانتان که در حال پخش لايو اينستاگرام است درخواست دهيد تا به او در لايو ويديو اش ملحق شويد. 
براي دعوت به لايو اينستاگرام، انجام مراحل زير لازم است:
 1. آيکون  را در بالا و سمت چپ صفحه اصلي اينستاگرام لمس کنيد و يا در همان صفحه اصلي، صفحه را از راست به چپ بکشيد تا صفحه مربوط به استوري اينستاگرام براي شما به نمايش در بيايد.
 2. گزينه Live را در پايين صفحه انتخاب نموده و سپس Start live Video را لمس کنيد.
 3. آيکون  را انتخاب نماييد.
 4. اسم کسي که مي خواهيد با او لايو استوري دو نفره داشته باشيد را انتخاب نماييد. توجه داشته باشيد که فقط مي توانيد از کساني که در حال تماشاي لايو استوري شما هستند دعوت کنيد.
 5. اگر درخواست شما پذيرفته شود، لايو ويدئو شما و کسي که از او دعوت کرده بوديد در يک صفحه مشترک و تقسيم شده (Split-screen) به نمايش در مي آيد. همچنين چنانچه درخواست شما رد شود، شما متوجه خواهيد شد.
 6. شما مي توانيد شخصي را که به لايو اينستاگرام دعوت کرده بوديد با لمس گزينه X در گوشه سمت راست صفحه لايو مشترکتان، او را از لايو ويديو خود حذف نماييد.
براي درخواست کردن و پيوستن به لايو اينستاگرام يکي از دوستانتان به ترتيب زير عمل کنيد:
 1. اگر گزينه درخواست (Request) را در لايو اينستاگرام فرد مورد نظر مشاهده کرديد، آن را لمس کنيد.
 2. سپس درخواست را ارسال کنيد. (Send Request)
 3. اگر درخواست شما پذيرفته شود به شما براي پيوستن به لايو ويديو مورد نظر اطلاع رساني خواهد شد.

چگونه لايو اينستاگرام را براي دوستانمان دايرکت کنيم؟

شما مي توايند هم لايو استوري ها که خودتان پخش مي کنيد و هم لايو ويديو هايي که تماشا مي کنيد را در دايرکت براي دوستان خود ارسال کنيد. براي اين کار مراحل زير را طي کنيد:
 1. آيکون  را که در گوشه راست و پايين صفحه پخش لايو اينستاگرام قرار دارد را انتخاب کنيد.
 2. سپس نام کسي که مي خواهيد لايو اينستاگرام را برايش دايرکت کنيد انتخاب نماييد.
 3. اگر مي خواهيد لايو ويديو را فقط با يک نفر در دايرکت به اشتراک بگذاريد، گزينه Send Separately و چنانچه مي خواهيد در يکي از گروه هايي که در دايرکت ايسنتاگرام داريد ارسالش کنيد، گزينه Send to a Group را انتخاب نماييد.
به شخص يا اشخاصي که براي تماشاي لايو ايسنتاگرام در دايرکت انتخابشان کرديد در هنگام آغاز و پايان لايو ويديو اطلاع رساني خواهد شد. شما همچنين مي توانيد لايو ويديو هاي ديگران را که به صورت عمومي در حال انتشار مي باشد، براي دوستان خود در دايرکت به ترتيبي که در بالا گفته شد، بفرستيد.

چگونه لايو اينستاگرام را دانلود کنيم؟

همان طوري که گفته شد اينستاگرام ويدئو هاي لايو شما را ذخيره نمي کند و امکان تماشاي مجدد آن را به شما نخواهد داد؛ بنابراين چگونه لايو اينستاگرام را دانلود کنيم؟ پاسخ ساده است! مي توانيد از يکي از برنامه هايي که از صفحه گوشي شما فيلم مي گيرند (درست شبيه کاري که اسکرين شات با عکس گرفتن از صفحه گوشي انجام مي دهد) استفاده نماييد. براي کاربران گوشي هاي اندرويدي اين امکان به سادگي ميسر مي شود ولی کاربراني که از آيفن يا آيپد دارند نمي توانند از چنين برنامه هايي استفاده کنند (شرکت اپل به دلايل امنيتي چنين اجازه اي را نمي دهد) و آن ها بايد آيفن يا آيپد خود را به مک بوک وصل کرده تا بتوانند لايو اينستاگرام را ذخيره کنند. برنامه Az Screen Recorder  از بهترين برنامه هاي موجود براي کاربران اندرويدي مي باشد.  

بازپخش لايو اينستاگرام چيست؟

مي توانيد گزينه بازپخش ويدئو لايو را فعال کنيد تا مخاطباني که قادر به تماشاي زنده ويديو نبودند، امکان تماشاي ويدئو را تا ۲۴ ساعت بعد از پخش زنده همراه با تمامي کامنت هاي ارسالي داشته و همچنين مي توانيد ويدئو لايو خود را مانند استوري اينستاگرام هايلات نموده تا مخاطباني که پخش زنده را از دست داده اند، از طريق بخش Highlight Stories به ويدئو دسترسي داشته باشند. براي به اشتراک گذاشتن بازپخش لايو استوري، بعد از اتمام لايو ويديو گزينه Share  را که در پايين صفحه قرار دارد لمس نماييد. تعداد کل تماشا کننده هاي لايو استوري شامل هر دو تماشاگران لايو ويديو و بازپخش آن مي باشد.

چگونه لايو ايسنتاگرام را بعد از تمام شدن پخش زنده ببينيم؟

اگر امکان پخش مجدد (غير زنده) فعال باشد (shared a live video replay) هنگامي که شما صفحه اينستاگرامتان را باز مي کنيد، اين لايو ويدئو که قبلا ضبط شده است براي شما در بالاي صفحه و در داخل دايره اي رنگي که رويش کلمه Play نوشته شده، نمايان مي شود. هنگامي که درحال تماشاي بازپخش لايو اينستاگرام هستيد مي توانيد با ضربه زدن بر روي سمت راست يا چپ صفحه، ويدئو را به جلو و يا عقب ببريد. چنانچه کسي که بازپخش ويديو لايو او را تماشا مي کنيد چند لايو اينستاگرام به اشتراک گذاشته باشد، شما مي توانيد با لمس فلش هايي که در بالاي صفحه لايو اينستاگرام قرار دارد، لايو ويدئو ها را عوض کرده و مثلا از ويدئو لايوي که نمي خواهيد تماشا کنيد با لمس فلش رد شويد.  

تاپ لايو  (Top Live)چيست؟

ويديو هاي زنده اينستاگرام که به طور عمومي درحال پخش مي باشد. وقتي به قسمت Explorer  برويد گزينه اي به نام Top Live در بالاي صفحه ظاهر ميشود که با انتخاب آن ميتوانيد به پخش زنده ويدئوها دسترسي پيدا کنيد.  با کشيدن صفحه به سمت راست و چپ ميتوانيد ويديو هاي لايو مختلفي را تماشا نماييد.

چگونه لايو اينستاگرام را در کامپيوتر تماشا کنيم؟

متاسفانه درحال حاضر از طريق نسخه تحت وب اينستاگرام قادر به مشاهده استوري هاي اينستاگرام نيستيم. بنابراين نمي توانيم در حالت عادي لايو اينستاگرام را با کامپيوتر ببينيم ولی ترفندي خاص براي تماشاي لايو ويديو اينستاگرام وجود دارد. فقط کافي است نسخه توسعه يافته گوگل کروم را که رايگان مي باشد بر روي کامپيوتر خود نصب کرده و سپس به سايت اينستاگرام  ( Instagram.com)رفته و از تماشاي استوري و لايو ويديو ها لذت ببريد.  

چرا با وجود آپديت بودن اينستاگرام قابليت لايو ويدئو را در گوشي خود نداريم؟

قابليت لايو اينستاگرام بر روي گوشي هاي قديمي يا با نسخه هاي قديمي اندرويدي فعال نيست و همچنين چنانچه بر روي گوشي شما سيستم عامل OS (گوشي هاي بلک بري) و يا ويندوز نصب باشد، ممکن است با تماشاي لايو استوري و به طور کلي استوري هاي اينستاگرام مشکل داشته باشيد. يکي از مشکلات ديگر که به خصوص در بين کاربراني که با سيستم عامل IOS کار مي کنند ديده شده، اين است که براي دسترسي به لايو اينستاگرام بايد فيلتر شکن يا وي پي ان گوشي خود را فعال نمايند. اميدواريم با عرضه آپديت هاي جديد اينستاگرام تمامي اين مشکلات حل شوند. توجه داشته باشيد که براي تماشا يا پخش لايو اينستاگرام بايد سرعت اينترنت شما بالا باشد وگرنه لايو ويدئو شما بي کيفيت خواهد شد و يا ممکن است موقعي که در حال تماشا هستيد قطع شود. بازار لايو استوري اين روزها در بين کاربران اينستاگرام (مخصوصا  افرادي که دنبال کننده هاي (Followers) زيادي در اينستاگرام دارند) بسيار داغ است و به ابزاري براي کسب درآمد در اينستاگرام بدل شده است. انتشار لايو اينستاگرام يکي از روش هاي بازاريابي ويدئويي مي باشد و با به کارگيري کمي خلاقيت مي توانيد براي رونق کسب و کار و جذب مشتري از آن بهره بگيريد. موقع انتشار لايو استوري بسيار محتاط باشيد زيرا مخاطبان به صورت زنده در حال تماشاي شما هستند و جاي  هيچ گونه خطا برايتان باقي نمي ماند. همچنين در صورت باز بودن کامنت لايو استوري بايد ريسک دريافت کامنت هاي بي ادبانه و خارج از چارچوب که براي تمام تماشاگران زنده شما به نمايش در مي آيند را بپذيريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *