دايرکت اينستاگرام يکي از ابزارهاي ارتباطي است که به کمک آن مي توانيد با فالوورهاي کسب وکار اينترنتي خود گفتگو کنيد. چنانچه مديريت يک کسب وکار اينترنتي را برعهده داريد، استفاده از اين ابزار به شما کمک مي کند تا بتوانيد ارتباط خود را با پرسوناي مشتري خود بيشتر کنيد! ولی چرا ارتباط برقرار کردن با مخاطبان کسب وکارتان اهميت زيادي دارد؟ ساده است! برقراري ارتباط با کاربران و پاسخ به سوال هاي آن ها به اين معني است که براي کاربران خود ارزش زيادي قائل هستيد. پاسخ گويي به سوالات آن ها به افزايش اعتمادشان نسبت به کسب وکار اينترنتي شما کمک زيادي مي کند و هر چقدر کاربران به شما بيشتر اعتماد کنند، از محصولات و خدمات کسب وکارتان بيشتر استفاده مي کنند. اهداف اصلي کسب وکار اينترنتي در دو مورد خلاصه مي شود؛ افزايش مخاطب و افزايش درآمد! يکي از قابليت هاي کاربردي اينستاگرام در بخش دايرکت، قابليت استفاده از پاسخ سريع است. در بخش دايرکت ممکن است کاربران به شما پيام هاي مشابه بدهند و پاسخ گويي به چنين پيام هايي زمان بر است! همچنين چنانچه بخواهيد به پيام هاي کاربران واکنشي نشان ندهيد، به مرور زمان اعتماد آن ها کم مي شود و از نظر کاربران، پيام ها و حتي خودشان براي کسب وکار شما اهميت زيادي ندارند. در اين مقاله قصد داريم به بررسي کامل قابليت پيام آماده در دايرکت اينستاگرام بپردازيم تا بتوانيد به تمام پيام هاي مشابه کاربران بدون صرف زمان زياد، پاسخ دهيد.

بررسي قابليت پاسخ سريع (Quick Replies) در دايرکت اينستاگرام

پاسخ سريع (Quick Replies) يک قابليت بسيار کاربردي در دايرکت اينستاگرام است که بدون صرف زمان، مي توانيد به پيام هاي کاربران پاسخ دهيد. ولی چرا اين قابليت براي کسب وکارهاي اينترنتي اهميت زيادي دارد؟ در صفحات تجاري ارتباط کاربران معمولاً درباره خدمات و فعاليت هاي تجاري شما است! مثلاً آن ها درباره خدماتي که کسب وکار اينترنتي شما به کاربران ارائه مي کند، سوالاتي دارند و مشاوره مي خواهند. برخي از اين سوالات و پيام هاي کاربران شباهت زيادي به هم دارد و طبيعتاً پاسخ شما به چنين کاربراني مشابه است! چنانچه بخواهيد براي پاسخ گويي مشابه به اين کاربران وقت بگذاريد، قطعاً بخش بزرگي از زمانتان بيهوده هدر رفته است. اينستاگرام قابليت کاربردي به نام پاسخ سريع به اپليکيشن خود اضافه کرده است که با استفاد از آن مي توانيد تعدادي پاسخ آماده به اکانت خود اضافه کنيد. اکانت هاي شخصي معمولاً به اين قابليت نياز ندارند و به همين دليل، اين قابليت تنها بر روي حساب تجاري اينستاگرام فعال است!   لازم است بدانيد پاسخ سريع دايرکت اينستاگرام يک ربات نيست که به صورت خودکار به پيام هاي مشخص شده پاسخ بدهد! براي استفاده از اين پاسخ ها شما بايد به دايرکت ها دسترسي داشته باشيد و آن ها را بخوانيد. سپس به کمک ليست پاسخ سريع خود مي توانيد يک پيام را انتخاب کرده و براي کاربران ارسال کنيد. بنابراين تعامل شما با کاربران مصنوعي نيست و هنوز هم بايد به کاربران خود اهميت زيادي بدهيد! اين ابزار تنها در مدت زمان موردنياز براي نوشتن پيام ،جهت ارسال به کاربران، صرفه جويي مي کند.

چرا بايد از پاسخ سريع در دايرکت اينستاگرام استفاده کنيم؟

اگر مديريت يک کسب وکار اينترنتي کوچک و تازه کار را برعهده داريد، تعداد کاربران شما زياد نيست! بنابراين شايد اين سوال براي شما پيش بيايد؛ دليل استفاده از پاسخ سريع در دايرکت چيست؟ لازم است بدانيد در کسب وکارهاي بزرگ تر پاسخ گويي به پيام تمامي کاربران کار ساده اي نيست! فرض کنيد در دايرکت شما روزانه ۱۰۰ پيام دريافت شود و به مدت دو روز فرصت نکنيد به آن ها پاسخ بدهيد؛ در روز سوم شما بيش از ۳۰۰ دايرکت داريد که عملاً پاسخ گويي به آن ها بسيار مشکل است. بنابراين استفاده از پاسخ هاي آماده به شما کمک مي کنند تا بتوانيد تعداد زيادي از پيام هاي کاربران را در زمان بسيار کمي پاسخ دهيد. چنانچه به بررسي سوالات کاربران بپردازيد، متوجه مي شويد که برخي از سوال ها در ميان آن ها مشترک است! مثلاً از طريق دايرکت مشاوره مي خواهند که پاسخ گويي به آن ها نمي تواند به صورت کامل انجام شود. مي توانيد از آن ها بخواهيد با شماره اي که براي مشاوره کاربران درنظر گرفته ايد، تماس بگيرند! براي اين کار کافي است يک پيام با زمينه “براي دريافت مشاوره با شماره X تماس بگيريد.” تهيه کنيد و آن را در عرض چند ثانيه براي تعداد زيادي از کاربران ارسال کنيد.   برخي دلايل استفاده از پاسخ سريع اينستاگرام عبارتند از:
  1. برون سپاري مسئوليت پاسخ گويي به پيام هاي دايرکت؛ ممکن است شرکت شما نيروي کافي براي پاسخ گويي به پيام هاي کاربران را نداشته باشد! در اينصورت برون سپاري راه کار مناسبي است تا بتوانيد به پيام هاي کاربران در سريع ترين زمان ممکن پاسخ دهيد. چنانچه فرد موردنظر توانايي پاسخ گويي به سوالات کاربران را نداشته باشد، استفاده از پاسخ سريع يک راه کار بسيار عالي است! مي توانيد پاسخي براي سوالات مشترک کاربران درنظر بگيريد و از فرد موردنظر بخواهيد با استفاده از پاسخ هاي آماده به سوالات کاربران پاسخ بدهد.
  2. مديريت حساب اينستاگرام توسط چند نفر؛ اگر صفحه اينستاگرام کسب وکار اينترنتي شما به کمک چند نفر از کارمندان مديريت مي شود، ممکن است پاسخ ها انسجام لازم را نداشته باشد! زيرا هر فرد به سوالات کاربران با سليقه خود پاسخ مي دهد و نگارش محتواي پاسخ به هر فرد متفاوت است؛ اين مسئله براي يک کسب وکار اينترنتي که به دنبال توسعه و پيشرفت کسب وکارش است، درست نيست. با استفاده از پاسخ هاي آماده مي توانيد پاسخ هاي آماده و منسجم تهيه کنيد و در صورت نياز به اين پاسخ ها، به تمامي کاربران با محتوا و نگارش يکسان پاسخ دهيد.
  3. فاجعه بار آمدن بر اثر پاسخ اشتباه در کسب وکارهاي فني؛ کسب وکارهاي فني آن قدر دقيق هستند که چنانچه کارشناس پاسخگويي يک کلمه را اشتباه بگويد، ممکن است فاجعه بار بيايد! خسارت هاي مالي و از آن مهم تر، خسارت هاي جاني از مهم ترين آن ها هستند. راه کار چيست؟ چنانچه مديريت يک کسب وکار فني را برعهده داريد، پيشنهاد مي کنم حتماً از پاسخ هاي آماده براي پاسخ گويي به کاربران استفاده کنيد تا از خسارت هاي احتمالي کاربران، جلوگيري کنيد. پاسخ هاي خود را با مشورت چند نفر متخصص و کارمند کسب وکار خود آماده کرده و آن به عنوان پاسخ آماده در بخش دايرکت اينستاگرام استفاده کنيد.
اگر شما هم مديريت يک کسب وکار اينترنتي را برعهده داريد، يکي از ۳ دليل بالا جهت استفاده از پاسخ آماده در دايرکت اينستاگرام برايتان کافي است. علاوه بر اين دلايل، استفاده از پاسخ سريع به شما کمک مي کند تا بهتر بتوانيد خدمات و فروشگاه آنلاين خود را مديريت کنيد! مطابق گزارش هاي اينستاگرام هر ماه بيش از ۱۵۰ ميليون نفر از دايرکت اينستاگرام استفاده مي کنند و از اين آمار، حدوداً يک سوم پيام ها از طريق پاسخ کاربران به استوري ها انجام مي شود.

چگونه پاسخ آماده براي بخش دايرکت اينستاگرام ايجاد کنيم؟

براي ايجاد پاسخ هاي آماده در دايرکت اينستاگرام، بايد چند مرحله را انجام دهيد. مراحل شما از تحقيق آغاز شده و تا مرحله استفاده از پاسخ آماده ادامه دارد. آماده ايد تا ۴ مرحله آن را باهم طي کنيم؟

مرحله اول؛ پيدا کردن پرسش هاي متداول کاربران!

به دايرکت اينستاگرام خود نگاهي بيندازيد؛ برخي از سوالات را تعداد زيادي از کاربران پرسيده اند که بايد آن ها را به عنوان پرسش هاي متداول يادداشت کنيد. ممکن است به هريک از کاربران جواب متفاوتي داده باشد ولی محتواي تمامي آن ها يکسان است! بهترين و کامل ترين پاسخ خود را نظر محتوا و نگارش انتخاب و آن را به نوت پد موبايل خود منتقل کنيد. مثلاً چنانچه شما در زمينه طراحي و نقاشي چهره فعاليت مي کنيد، سوال بسياري از کاربران در مورد هزينه طراحي است! کافي است يک پيام در مورد هزينه طراحي با استفاده از ابزار مختلف و اندازه هاي متفاوت ايجاد کنيد و در صورتي که کاربري چنين سوالي از شما پرسيد، در کسري از ثانيه پيام آماده شده را براي او ارسال کنيد.   اگر قصد راه اندازي کمپيني را داريد که کاربران با استفاده از دايرکت پاسخشان را ارسال مي کنند، پيام هاي آماده بسيار کاربردي هستند! کافي است يک پيام تشکر آماده کنيد و آن را تنها در عرض چند دقيقه براي تمامي کاربران ارسال کنيد. توجه داشته باشيد پيام شما بايد دقيقاً مانند کپشن پست ها و پاسخ هايي که به صورت دستي براي کاربران ارسال مي کنيد، باشند! حسي که مخاطبان از پيام شما دريافت مي کنند، بايد دقيقاً با حسي که پست ها و استوري هاي شما به آن ها مي دهد، يکي باشد. مثلاً چنانچه در بخش کپشن يا استوري از اموجي ها استفاده مي کنيد، در پيام هاي آماده خود نيز استفاده از اموجي ها را فراموش نکنيد! کاربران نبايد حس کنند پاسخ شما توسط يک ربات ارسال شده است؛ زيرا در اين صورت تعامل کاربران کم مي شود و تاثير منفي بر روي کسب وکار اينترنتي شما خواهد داشت.

مرحله دوم؛ پيام مربوط به پاسخ سريع خود را ايجاد کنيد!

۳ راه براي ايجاد پيام هاي مربوط به پاسخ سريع در دايرکت اينستاگرام وجود دارد که در دو راه اول، نياز به داشتن يک گفتگو با يکي از کاربران خود داريد. اين ۳ روش عبارتند از:
  1. ايجاد پاسخ سريع از طريق بخش چت در دايرکت اينستاگرام

اولين راه براي ايجاد پاسخ سريع، استفاده از پنجره چت در دايرکت اينستاگرام است! کافي است وارد چت يکي از کاربران خود شويد و بر روي آيکن زير ضربه بزنيد: اگر اولين بار است که بر روي اين آيکن کليک مي کنيد، خلاصۀ اي از ويژگي اين قابليت به شما نمايش داده مي شود. حال براي ايجاد پاسخ سريع کافي است بر روي New Quick Reply يا علامت + ضربه بزنيد. در اين بخش کافي است يک پاسخ سريع ايجاد کنيد تا ليست پاسخ هاي پيشنهادي اينستاگرام به شما نمايش داده شوند. چنانچه به پاسخ هاي سريع ديگري نياز داريد، کافي است بر روي علامت + کليک کرده تا بتوانيد پاسخ هاي بيشتري به آن اضافه کنيد. همچنين مي توانيد براي پاسخ خود يک Shortcut تعيين کنيد تا با تايپ آن، پيغام مربوط به آن براي کاربران ارسال شود. بنابراين از اضافه کردن پيام خود، کافي است بر روي تيک آبي کليک کنيد تا پاسخ سريع شما ذخيره شود.
  1. ايجاد پاسخ سريع از روي پيام هاي موجود

اگر مي خواهيد پيام هايي را که براي کاربران ارسال کرده ايد را به ليست پيام هاي آماده خود اضافه کنيد، کافي است انگشتتان را بربر روي پيام موردنظر خود نگه داريد و از ميان گزينه هاي نمايش داده شده، بر روي Save Quick Reply ضربه بزنيد: پس از ضربه زدن بر روي اين گزينه، يک صفحه جديد براي شما نمايش داده مي شود که مي توانيد Shortcut آن را هم انتخاب کنيد.
  1. ايجاد پاسخ سريع از طريق تنظيمات حساب کاربري

اگر نمي خواهيد از دو راه قبل استفاده کنيد، راه ديگري هم براي ايجاد پاسخ سريع براي دايرکت اينستاگرام وجود دارد! کافي است وارد بخش تنظيمات اينستاگرام خود شويد و گزينه Quick Reply را انتخاب کنيد. در اين بخش ليستي از پاسخ هاي آماده اينستاگرام و پاسخ هايي که خودتان به آن اضافه کرده ايد، قابل مشاهده است: شما محدوديتي براي ايجاد پاسخ سريع در اينستاگرام نخواهيد داشت و به راحتي مي توانيد هرچقدر که پاسخ سريع نياز داريد، به ليست خود اضافه کنيد.

مرحله سوم؛ حذف يا ويرايش پاسخ هاي آماده!

در مرحله قبل شما توانستيد پاسخ هاي آماده خود را اضافه کنيد؛ ولی گاهي پاسخ هاي ايجاد شده به دلايل مختلف نياز به ويرايش يا حذف دارند! چگونه مي توان پاسخ آماده خود را ويرايش يا حذف کرد؟ به سادگي! مرحله دوم يادتان هست که از طريق بخش تنظيمات وارد ليست پاسخ هاي آماده شديم؟ دوباره همان مسير (Setting > Quick Reply) را طي کنيد و وارد بخش مربوط به پاسخ هاي آماده خود شويد: در اين بخش کافي است بر روي پاسخ سريع موردنظر خود ضربه بزنيد تا وارد صفحه مربوط به آن شويد! در اين بخش مي توانيد متن پيغام خود را ويرايش کنيد يا با کليک بر روي Delete Quick Reply، آن را به صورت کامل حذف کنيد.

مرحله چهارم؛ استفاده از پاسخ آماده در دايرکت اينستاگرام

تقريباً به پايان کار رسيده ايم! براي استفاده از پاسخ آماده دو راه حل وجود دارد:
  1. استفاده از پاسخ خودکار با استفاده از آيکن موجود در دايرکت اينستاگرام

راه حل اول اين است که بر روي آيکن سه نقطه که در تصوير زير مشاهده مي شود، ضربه بزنيد. بنابراين از آن کافي است يکي از پاسخ هاي آماده خود را انتخاب کرده و آن را براي کاربر خود ارسال کنيد: اگر نياز به پاسخ هاي آماده ديگري داريد، کافي است با استفاده از روش هاي مرحله دوم، پاسخ سريع ديگري را هم اضافه کنيد.
  1. استفاده از Shortcut مربوط به پاسخ سريع

يادتان هست که براي ايجاد پاسخ سريع خود يک Shortcut مشخص کرده بوديم؟ اکنون زمان استفاده از آن است! چنانچه Shortcut پاسخ خود را در بخش نوشتن پيام تايپ کنيد، پاسخ سريع مربوط به آن با کليک بر روي آيکن آبي نمايش داده مي شود. کافي است بر روي آن ضربه بزنيد تا پيام موردنظرتان آماده ارسال شود. يک نکته مهم! توجه داشته باشيد که پاسخ سريع تنها براي ارتقاء کيفيت پاسخ است نه اتوماتيک سازي عمليات! چنانچه پاسخي که قرار است براي کاربران ارسال شود، به کاربران اين حس را القا کند که با يک ربات روبرو هستند، تعامل کاربران صفحه شما به مرور زمان کمتر مي شود. مثلاً چنانچه پيامي را براي منظور خاصي آماده کرده ايد و آن را براي منظور ديگري استفاده کنيد، قطعاً کاربران حس خوبي نسبت به پاسخ شما نخواهند داشت.

نتيجه گيري

دايرکت اينستاگرام يکي از ابزارهايي است که به افزايش ارتباط شما با کاربران کسب وکار اينترنتي خود کمک زيادي مي کند! چنانچه مديريت يک کسب وکار بزرگ تر را برعهده داشته باشيد، ممکن است اين ارتباط به دليل حجم بالاي پيام هاي کاربران، مشکل تر باشد. استفاده از پاسخ سريع در دايرکت اينستاگرام به شما کمک مي کند تا بتوانيد يک ارتباط موثر بدون صرف وقت برقرار کنيد. اين مسئله بسيار جالب است که بدون صرف زمان بخواهيد با کاربران خود يک ارتباط صميمي داشته باشيد! بنابراين حتماً از پاسخ سريع در بخش دايرکت اينستاگرام خود استفاده کنيد تا تاثير آن را ببينيد. از اينستاگرام به عنوان يک ابزار ارتباط و برقراري تعامل با کاربران کسب وکار خود استفاده مي کنيد؟ نظر يا تجربه خود را، درباره استفاده از پاسخ سريع اينستاگرام براي برقراري ارتباطي موثر با کاربران، در بخش نظرات به ما بگوييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *