لایک اینستا و فیس بوک و حذف شدن آن

هنگامي که يک پست در اينستاگرام منتشر مي کنيد، اولين چيزي که نظر شما را جلب مي کند، چيست؟ لايک اينستاگرام دقيقاً همان چيزي است که به محض انتشار يک پست در بخش نوتيفيکيشن شما ظاهر مي شود. جالب است بدانيد تعداد لايک يکي از مهم ترين معيارهاي سنجش تعامل يک صفحه به شمار مي شود؛ يعني چنانچه تعداد لايک يک پست شما زياد باشد، مي گوييد کاربران با آن پست تعامل زيادي داشته اند! البته معيارهاي ديگري هم براي تعامل وجود دارد ولی مهم ترين مسئله همين لايک اينستاگرام است. جالب است.   در حال حاضر فيسبوک علاوه بر شبکه اجتماعي خود، اينستاگرام را هم خريده و در سال ۲۰۱۹ تغييرات بسيار گسترده اي بر روي اينستاگرام اعمال کرده است. خبرهاي جديد از حذف تعداد لايک اينستاگرام و فيسبوک اطلاع مي دهد! به طوري که احتمالاً تا چند ماه آينده ديگر شما نمي توانيد تعداد کل لايک هاي پست اينستاگرام خود را ببينيد. البته اين تغييرات به صورت منطقه اي اعمال مي شود و قرار نيست لايک هاي تمام افراد در يک زمان مشخص حذف شود؛ اين خبري است که فيسبوک هم تاييد کرده و گفته به زودي مراحل آزمايشي آن را آغاز مي کند. البته مورد که چرا فيسبوک به صورت منطقه اي تغييرات موردنظر را اعمال مي کند، شامل سياست هاي فيسبوک است! در حال حاضر اينستاگرام حذف لايک ها را از اکانت کاربران استراليا آغاز کرده است و بدون شک، در آينده اي بسيار نزديک شامل تمام کاربران مي شود. در اين مقاله قصد داريم بيشتر به اين خبر بپردازيم تا از تغييرات اخير اينستاگرام اطلاع پيدا کنيد.

حذف لايک اينستاگرام در آينده اي بسيار نزديک!

همان طور که گفتيم لايک اينستاگرام به زودي حذف مي شود ولی به اين معني نيست که نمي توانيد ببينيد چه کساني پست هاي شما را لايک مي کنند. جالب است بدانيد بسياري از بازاريابان اينستاگرام در دنيا احساس مي کنند که در حال از دست دادن اعتبار هستند ولی اين مورد کاملاً به نفع کاربران است! زيرا صفحات اينستاگرام به جاي آن که دنبال لايک باشند، دنبال افزايش کيفيت پست ها مي روند تا بتوانند تعامل بيشتري در پست دريافت کنند. در ادامه مي خواهيم نظر برخي از بازاريابان حوزه ديجيتال را در مورد حذف لايک اينستاگرام بدانيم، موافق هستيد؟ چنانچه پاسخ مثبت است، در اين بخش همراه ما باشيد:  

Larry Kim بنيان گذار آژانس تبليغات WordStream مي گويد:

حذف لايک هاي اينستاگرام در آينده باعث خلاق تر شدن کمپين هاي تبليغاتي مي شود! در حال حاضر کمپين هاي تبليغاتي ممکن است لايک اينستاگرام زيادي داشته باشند ولی مسئله مهم اين است که بازدهي يک کمپين را نمي توان تنها با تعداد لايک سنجيد! نتيجه اين اقدام فيسبوک مي تواند براي آينده تبليغات و افزايش تعامل کاربران با کمپين هاي تبليغاتي که در نهايت منجر به افزايش بازدهي کمپين ها براي کسب وکارها مي شود، بهتر است. البته اين اقدام ممکن است باعث سخت تر شدن عملکرد ابزارهايي نظير Buzzsumo شود و نتوانيم بدانيم کاربران کدام پست ها را بيشتر دوست دارند و من از حذف لايک اينستاگرام ناراحتم! برخي از کاربران هم با حذف تعداد لايک اينستاگرام مخالف هستند و مانند Larry Kim از حذف آن ناراحت هستند.

Rachel Strella مدير بخش سوشال مدياي Strella مي گويد:

“کارشناسان حوزه ديجيتال براي افراد فعال در حوزه ديجيتال به ساير افراد بسيار مهم است! تعداد فالوور و لايک اينستاگرام براي صفحات مربوط به کسب وکارها اهميت زيادي دارد و حذف آن براي چنين افرادي مشکل ساز خواهد بود. با اين وجود افرادي وجود دارند که از لايک و فالوور فيک استفاده مي کنند و رقابت از طريق لايک را سخت مي کند. من فکر مي کند حذف لايک اينستاگرام منجر به سنجش ساير معيارها مي شود و اين بسيار عالي است! زيرا صفحات سعي مي کنند تا نظر کاربران را تنها با افزايش کيفيت محتوا بسنجند و کمتر به سراغ راه هاي تقلبي بروند. من اين مسئله را که کسب وکارها مجبور به توليد محتواي باکيفيت هستند را مفيد مي دانم تا کمبود محتواي ارزشمند در فضاي اينستاگرام جبران شود.” از ابتداي ظهور اينستاگرام، محتوا اهميت زيادي براي مديران آن داشت و تنها چيزي که در الگوريتم اينستاگرام تغيير نکرده است، محتواي ارزشمند بوده است. در آينده ممکن است الگوريتم هاي اينستاگرام باز هم تغيير کند و بسياري از صفحات اجتماعي شگفت زده شوند! بنابراين حتماً بايد محتواي ارزشمند و مفيد براي کاربران توليد کنيد تا چنانچه الگوريتم هاي اينستاگرام تغيير کرد، صفحه شما از صفحه رقيبان تان مفيدتر باشد.

Lilach Bullock بنيان گذار شرکت بازارايابي محتوا است و مي گويد:

“من فکر مي کنم بسياري از بازاريابان حوزه ديجيتال فهميده اند که لايک ارزش چندان زيادي ندارد! معيارهاي موفقيت پست هاي اينستاگرام بايد مطابق تعداد کليک، کامنت ها، سوالات کاربران و در نهايت نرخ تبديل کاربر به مشتري سنجيده شود. من فکر مي کنم حدف لايک اينستاگرام و فيسبوک اهميت زيادي براي کاربران ندارد و چنانچه به سراغ شبکه هاي اجتماعي ديگر بروند، دليل ديگري دارد.” در يک مصاحبه مدير فيسبوک اعلام کرده است که حذف لايک اينستاگرام بد نيست و ما تنها به دنبال راحتي کاربران هستيم! در اصل تمام تغييرات اينستاگرام به دليل تمرکز اينستاگرام بر روي راحتي کاربران و ارزشمندتر شدن اين شبکه اجتماعي است. فيسبوک در ادامه مي گويد: “ما نمي خواهيم اينستاگرام صرفاً يک محيط رقابتي براي کسب وکارها و حتي کاربران باشد؛ بلکه مي خواهيم مردم از اين شبکه انرژي بگيرند، با ساير کاربران ارتباط برقرار کنند و در نهايت اينستاگرام همان چيزي باشد که کاربران آن را دوست دارند. حتي من احتمال مي دهم چنانچه در آزمايش هاي اينستاگرام مسئله راحتي کاربران محقق نشود، اين کار گسترده تر نخواهد شد و لايک اينستاگرام حذف نمي شود. در اصل ما مي خواهيم کاربران را بيشتر در اينستاگرام نگه داريم و اين مسئله بايد به گونه اي باشد که براي کاربران مفيد باشد و موجب آزار روحي آن ها نشود.”

به گفته برخي کارشناسان، حذف لايک اينستاگرام منجر به افزايش سلامت روحي و رواني کاربران مي شود!

استفاده از شبکه هاي اجتماعي مسئله بسيار مهمي براي کاربران است و نمي توان سلامت روحي و رواني کاربران را ناديده گرفت! برخي از کارشناسان در مورد اهميت حذف لايک اينستاگرام و تاثير آن بر روي سلامت روحي کاربران سخن مي گويند!  

Lucy Rendler-Kaplan بنيان گذار شرکت بازاريابي Arkay مي گويد:

“هر کاري که در اينستاگرام انجام مي شود، براي اين است که اين شبکه اجتماعي بسيار بزرگ براي تمام کاربران امن باشد! در حال حاضر بسياري از کاربران به دليل پايين بودن تعداد لايک صفحه خودشان در مقايسه با صفحات بزرگ تر، عزت نفس پاييني دارند. اين مسئله ربطي به شخصيت کاربران ندارد و تقريباً تمام کاربران با هر جنسيت و سني با اين مشکل مواجه مي شوند! تا کنون پيرمرد ها و نوجوانان زيادي را ديده ام که به علت پايين بودن تعداد لايک اينستاگرام پست خود را حذف کرده اند. با وجود آن که هنوز در مورد تاثير مثبت حذف لايک اينستاگرام مطمئن نيستم، ولی با آن موافقم! اين کار براي کاربران عادي مفيد خواهد بود و موجب افزايش سلامت روحي آن ها مي شود.”

Nathan Mendenhall مدير بخش ديجيتال مارکتينگ مي گويد:

“حذف لايک اينستاگرام يک تلاش بسيار ارزشمند از طرف تيم فيسبوک و اينستاگرام است تا بتوانند موجب افزايش سلامت روحي و رواني در بخش استفاده کاربران از شبکه هاي اجتماعي شوند! از طرفي هر چقدر اين مسئله بيشتر اتفاق بيفتد و تجربه کاربر از استفاده اينستاگرام خوب باشد، کاربران بيشتري به سراغ اين شبکه اجتماعي مي آيند و اين مسئله به نفع فيسبوک و اينستاگرام است. همچنين حذف لايک اينستاگرام رقابت را تا حد زيادي از اينستاگرام حذف مي کند و کسب وکار بيشتر از آن که روي بازاريابي خود کار کنند، روي بهبود سايت و محصولات خود تمرکز مي کنند.” واکنش افراد فعال در حوزه بازاريابي شبکه هاي اجتماعي مثبت است ولی هنوز هم به تاثيرات آن اطمينان ندارند! حتي فيسبوک و اينستاگرام هم گفته اند که چنانچه در آزمايش هاي مختلف متوجه شويم که اين مورد قرار نيست ما را به هدفمان که راحتي کاربران است نرساند، گسترش آن را کنسل مي کنيم.

فيسبوک هم لايک ها را از ديد کاربران پنهان مي کند!

علاوه بر اينستاگرام، فيسبوک هم در حال حذف لايک ها از ديد کاربران است. البته چنانچه شما دوستان مشتري داريد که پست هاي يک ديگر را لايک مي کنند، مي توانيد آن ها را ببينيد ولی مجموع تعداد لايک ها قابل ديدن نيستند. حذف لايک اينستاگرام و فيسبوک در يک بازه زماني آغاز به آزمايش شده است و تا آينده اي نزديک، در صورت مثبت بودن نتايج آزمايش، بر روي اکانت تمام کاربران اعمال مي شود.   مطابق گزارش ها اولين موقعيتي که اين تغييرات بر روي آن ها اعمال شده است، استراليا است؛ به عبارت ديگر در حال حاضر کاربران استراليا قادر به ديدن تعداد لايک پست هاي فيسبوک نيستند. با حذف لايک اعتبار بسياري از صفحاتي که موفقيت خود را در تعداد لايک پست ها مي دانند، کم ترمي شود. البته در اينستاگرام هم صفحات زيادي هستند که موفقيت خود را در زياد بودن تعداد لايک ها مي دانند ولی بايد نظر داشته باشيد که سياست فيسبوک که مديريت اينستاگرام را هم برعهده دارد، رفاه کاربران است! در حال حاضر اينستاگرام هم آزمايش هاي خود را بر روي اکانت برخي کاربران از مناطق کانادا، استراليا، ايرلند، برزيل، ايتاليا، ژاپن و نيوزلند آغاز کرده است و در حال بررسي نتايج آن بر روي رفاه و راحتي کاربران است! هنوز هيچ خبري رسمي اي از اينستاگرام منتشر نشده است تا بدانيم نتايج آن چقدر مثبت بوده است. در حقيقت فيسبوک و اينستاگرام معتقد هستند که با حذف تعداد لايک، رقابت بر سر لايک اينستاگرام و فيسبوک کمتر مي شود و اثرات منفي آن بر روي کاربران را هم کاهش مي دهد. البته بايد بگوييم که حذف تعداد لايک اينستاگرام و فيسبوک به اين معني نيست که شما نمي توانيد ببينيد که چه کساني پست موردنظر را لايک کرده اند! بلکه شما فقط قادر به ديدن مجموع لايک ها نيستيد. به عنوان مثال چنانچه پستي در اينستاگرام منتشر کرده ايد و مي خواهيد ببينيد کدام دوستان شما آن را لايک کرده اند، بدون هيچ مشکلي مي توانيد اين کار را انجام دهيد.   اين ليست به همراه تعداد لايک اينستاگرام، در نسخه وب آن وجود دارد و چنانچه از اپليکيش آن استفاده نمي کنيد، به راحتي مي توانيد از نسخه وب اينستاگرام براي ديدن افرادي که شما را لايک کرده اند استفاده کنيد. اين ليست يک ايده مناسب براي سنجش ميزان محبوبيت يک پست است ولی تا مدتي ديگر، نمي توانيد تعداد دقيق لايک ها را بدانيد. بنابراين در حال حاضر بسيار سخت است که بگوييم اينستاگرام چگونه مي خواهد تاثير آن را با وجود فعال بودن تعداد لايک اينستاگرام در نسخه وب، بررسي کند. بايد صبر کنيم تا ببينيم اينستاگرام و فيسبوک از چنين آزمايش هايي چه نتيجه اي مي گيرند که در صورت مثبت بودن نتيجه، شاهد حذف لايک اينستاگرام و فيسبوک هستيم البته تعداد بسيار زيادي از کاربران (اکثريت کاربران) از اپليکيشن اينستاگرام استفاده مي کنند و اين مسئله يک دليل خوب براي آن است که بگوييم کاربران نسخه وب اينستاگرام تاثير زيادي در نتايج آزمايش نخواهند داشت.

در نهايت، نتايج اين آزمايش بايد جالب باشد!

بسياري از تحليل گران و افراد اينفلوئنسر که در مناطق مورد آزمايش بوده اند، مي گويند که تاثير آن منفي است! زيرا در حال حاضر نمي دانند که پست هايشان چقدر لايک مي خورد و چقدر توانسته اند در ميان کاربران محبوب باشند. با اين وجود بايد صبر کنيم و ببينيم که فيسبوک و اينستاگرام چه تصميمي در مورد نتايج آزمايش مي گيرند.

نتيجه گيري

اينستاگرام و فيسبوک به دنبال حذف عدد نمايشي براي مجموع لايک ها هستند. در اين مقاله به بررسي اين تغيير و نظر ساير متخصصان و فعالان حوزه شبکه هاي اجتماعي پرداختيم ولی مسئله اين است که بايد صبر کنيم تا ببينيم اين دو شبکه اجتماعي چه تصميمي براي لايک اينستاگرام و فيسبوک مي گيرند! اکنون شما بگوييد! به نظر شما لايک اينستاگرام و فيسبوک حذف مي شود و آيا حذف آن مفيد خواهد بود؟ نظر خود را از طريق بخش نظرات با ما و ساير کاربران در ميان بگذاريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *