تنظیمات اینستاگرام، راهنمای کامل

کاربراني که به تازگي وارد شبکه اجتماعي اينستاگرام (Instagram) شده اند، نياز دارند با بخش تنظيمات (Settings) اين برنامه بيشتر آشنا شوند تا بتوانند آن طور که دلشان مي خواهد از آن استفاده  کنند. بنابراين تصميم گرفتيم يک راهنماي کامل از اين بخش بنويسيم و امکانات مختلفي که اينستاگرام در اختيار شما مي گذارد را معرفي کنيم.

نحوه ورود به بخش تنظيمات اينستاگرام

براي ورود به بخش تنظيمات اينستاگرام، کافي است از گزينه هاي پايين صفحه، وارد پروفايل شخصي خودتان شويد و سپس آيکن سه نقطه (در گوشي هاي اندرويدي) يا آيکون چرخ دهنده (در آيفون و ويندوز) انتخاب کنيد.   حالا که وارد بخش تنظيمات شديد، با انتخاب هاي متنوعي روبرو خواهيد شد. در ادامه ما اين امکانات را به شما معرفي مي کنيم و کارکرد هر يک را به شما توضيح خواهيم داد. فقط توجه داشته باشيد که صفحه تنظيمات اينستاگرام به بخش هاي مختلفي تقسيم شده است و ما هم مطابق همين بخش بندي پيش مي رويم.

Invite Friends – دعوت کردن از دوستان

اين بخش به شما کمک مي کند دوستان خود را به اينستاگرام دعوت کنيد و که شامل ۲ گزينه مي باشد:

Invite Facebook Friends – دعوت از دوستان فيسبوکي

با انتخاب اين گزينه، اينستاگرام از شما مي خواهد اکانت فيسبوک خود را به حساب اينستاگرام خود متصل کنيد تا به اين ترتيب، دوستان خود در فيسبوک را دعوت به حضور در اينستاگرام کنيد.

Invite Friends – دعوت از دوستان

اين گزينه، قابليت دعوت از دوستان براي ورود به اينستاگرام را با روش هاي مختلف مثل ايميل يا به اشتراک گذاري برنامه اينستاگرام از طريق ديگر اپليکيشن ها، در اختيار شما مي گذارد.

Follow people – دنبال کردن افراد

در اين قسمت مي توانيد دوستان و آشنايان خود را پيدا کرده و آنها را در اينستاگرام دنبال کنيد.

Facebook Friends – دنبال کردن دوستان فيسبوکي

با انتخاب اين گزينه مي توانيد بعد از اتصال اکانت اينستاگرام خود به اکانت فيسبوکتان، دوستان فيسبوکي خود را که در اينستاگرام عضو هستند را پيدا و چنانچه تمايل داشتيد، آنها را فالو کنيد.

Contacts – دنبال کردن افراد دفترچه تلفن گوشي شما

اين گزينه شماره تلفن هاي موجود در گوشي شما را اسکن مي کند و افرادي را که عضو اينستاگرام باشند، به شما نشان مي دهد. البته به شرط اينکه دوستان شما، شماره تلفن خودشان را در اينستاگرام ثبت کرده باشند. در غير اين صورت حتي چنانچه عضو اينستاگرام هم باشند، در اين بخش ديده نمي شوند.

Account – تنظيمات حساب کاربري شما

تنظيمات کلي که به حساب کابري شما مربوط هستند، در اين قسمت نمايش داده مي شوند.

Photos of You – تنظيم تصاوير مرتبط با شما

در اين بخش، شما مي توانيد نحوه نمايش تصاوير و پست هايي که در آنها تگ يا منشن شده ايد را مشخص کنيد. در حالت پيش فرض، تمام اين تصاوير مرتبط به شما، به صورت اتوماتيک به صفحه تان اضافه مي شوند. ولی با تغيير تنظيمات از Automatic به Manual، شما به صورت دستي انتخاب مي کنيد که کدام تصاوير مرتبط در پروفايل شما نمايش داده شوند. در اين بخش همچنين گزينه اي به نام Hide Photos وجود دارد که به کمک آن مي توانيد هر تصويري که مي خواهيد را از پروفايل خود حذف کنيد.

Story Setting – تنظيمات بخش استوري اينستاگرام

بخش استوري، شامل تمام تنظيمات مربوط به داستان هاي شماست. اين بخش شامل تنظيمات مختلفي مي شود.

Allow Message Replies – اجازه ارسال پاسخ و نظر

در  اين بخش، مي توانيد مشخص کنيد چه کساني مي توانند براي استوري هايتان کامنت بگذارند: همه (Everyone)، فقط کساني که دنبال مي کنيد (People You Follow)، يا هيچ کس (Off)

Allow Sharing – اجازه به اشتراک گذاري

زماني که اين گزينه فعال باشد، ديگران مي توانند استوري شما را در قالب پيام با ديگران به اشتراک بگذارند.

Saving – ذخيره کردن

عمر استوري ها ۲۴ ساعت است و بعد از آن به طور خودکار حذف مي شوند. بنابراين چنانچه مي خواهيد عکس يا ويديويي که در استوري آپلود مي کنيد، در گوشي شما هم ذخيره شود، مي توانيد گزينه  Saved to archive (براي ذخيره شدن استوري در آرشيو اينستاگرام) و Save to gallery / camera roll (براي ذخيره شدن تصاوير و ويدئوهاي استوري در گالري دوربين گوشي) را فعال کنيد.

Edit Profile – تنظيمات حساب کاربري

با اين گزينه که در صفحه اصلي پروفايل شما هم وجود دارد، مي توانيد اطلاعات اکانت خود را تغيير دهيد. يعني تصوير پروفايل (Profile Photo)، نام نمايش داده شده (Name)، نام کاربري (Username)، آدرس سايت اينترنتي (Website) و زندگي نامه (Bio) خودتان را مشخص کنيد يا تغيير دهيد. شما همچنين از طريق اين بخش مي توانيد اطلاعات شخصي و محرمانه خود شامل ايميل، شماره تلفن و جنسيت را نيز اضافه کنيد. البته، چنانچه حساب اينستاگرام شما تجاري باشد، امکانات ديگري از قبيل تعيين پيج فيسبوک، مشخص کردن موضوع کسب و کار شما و همينطور اطلاعات تماس (Contact Options) در اختيارتان خواهد بود. با ورود به بخش اطلاعات تماس، شما مي توانيد ايميل، شماره تماس و آدرسي که مخاطبان پيج شما مي بينند را تغيير دهيد.

Change Password – تغيير رمز عبور

وقتي روي اين گزينه کليک کنيد، صفحه اي براي شما باز مي شود که شامل سه کادر متني است:
  • رمز عبور فعلي Current Password
  • رمز عبور جديد New Password
  • تکرار رمز عبور جديد New Password, Again
بعد از پر کردن کادر هاي بالا، روي تيک آبي رنگ يا گزينه Save کليک کنيد. حالا رمز عبور شما تغيير کرده است.

Saved Login Info – ذخيره کردن اطلاعات ورود

Posts You’ve liked – پست هايي که لايک کرده ايد

در اين بخش تمامي عکس ها يا ويديوهايي در طول استفاده ي خود از اينستاگرام لايک کرده ايد، ذخيره شده اند تا بتوانيد در آينده به آن ها دسترسي داشته باشيد.

Two-Factor Authentication – ورود دو مرحله اي

با اين گزينه، مي توانيد ورود دو مرحله اي اينستاگرام را فعال کنيد. بعد از فعالسازي، هميشه در زمان ورود به اکانت، علاوه بر رمز ورود، يک کد فعال سازي هم به شماره موبايل شما پيامک مي شود، که وارد کردن آن براي ورود الزامي است.   ليست تمام کاربراني که بنا به هر دليلي بلاک کرده ايد در اين بخش مي بينيد، تا در آينده و در صورت نياز بتوانيد آن ها را از اين وضعيت خارج کنيد. وقتي بخواهيد اکانت خود  را به حالت خصوصي در بياوريد، اين گزينه را فعال مي کنيد. در حالت عادي تمامي پست ها و ويديوهايي که در اينستاگرام آپلود مي کنيد و حتي ليست افرادي که فالو کرده ايد براي تمام کاربران اينستاگرام، قابل نمايش هستند و همچنين هرشخصي مي تواند آزادانه شما را فالو کند. ولی با خصوصي کردن اکانت خود، هر شخص براي آنکه شما را فالو کند نياز به تأييد شما دارد و تا قبل از آن نيز نمي تواند پست هاي شما را ببيند.

Settings

اين گزينه براي متصل کردن اکانت فيسبوک، توييتر و.. به اينستاگرام به کار مي رود. مزيت انتخاب اين گزينه در بازيابي رمز عبور و  همينطور همگام سازي پست هاي ارسال شده بين اکانت فيسبوک، توييتر و … است. انتخاب زبان برنامه در اين بخش انجام مي شود. اگر کسي عکس يا کامنت شما را لايک کند، براي شما کامنت بگذارد، يا شما را فالو کند و … اينستاگرام براي شما يک نوتيفيکيشن، مي فرستد تا شما را از آن باخبر کند. با وارد شدن در اين بخش مي توانيد به صورت تفکيک شده، روي اين موارد کنترل کامل داشته باشيد و مواردي که تمايل نداريد نوتيفيکيشن براي شما ارسال شود را خاموش کنيد. براي مثال بسيار مهم است که از کامنت ها يا دايرکت هايي که برايمان ارسال مي شود باخبر شويم، ولی ممکن است دانستن اينکه چه کسي ما را فالو يا تصاويرمان را لايک کرده باري ما اهميتي نداشته باشد و مي توان آن ها را خاموش کرد. با انتخاب اين گزينه مي توانيد، حجم مصرفي اينستاگرام تان را مقدار کمي کاهش دهيد.(Use less data) توصيه مي کنم حتي الامکان گزينه Use less data را انتخاب نکنيد، زيرا ممکن است زمان بيشتري براي بارگذاري و حتي کيفيت کمتري در عکس هاي لود شده، ببينيد. اينستاگرام امکان بستن کامل کامنت ها را براي پست هاي اينستاگرام مهيا کرده است، و در صورت نياز کسي نمي تواند براي پست شما کامنت بگذارد. اگر دوست نداريد که کامنت ها را به طور کامل ببنديد، مي توانيد از امکان فيلتر کامنت ها استفاده کنيد. Manual Filter : در اين بخش مي توانيد کلمات خاصي را مشخص کنيد تا چنانچه کامنتي حاوي آن کلمات بود به طور خودکار سانسور شود و براي شما و کاربران ديگر نمايش داده نشود. براي مثال با فيلتر کردن بعضي از کلمات رکيک، نژادپرستانه، سياسي و … مي توانيد فضاي پاک تر و آرام تري در کامنت هاي خود داشته باشيد.
  • Save Original Photo 
  • Saving Video After posting
با روشن گذاشتن اين دو گزينه، اينستاگرام خود را طوري تنظيم کنيد که بعد از ارسال عکس يا ويدئو، يک نسخه از آنها هم در گالري گوشي شما ذخيره شود. چنانچه اين دو گزينه خاموش باشند، پست هايي که از طريق دوربين داخلي اينستاگرام ثبت مي کنيد (نسخه خام) در گوشي شما، ذخيره نخواهند شد.

Add Account

با انتخاب اين گزينه در تنظيمات اينستاگرام، مي توانيد چند حساب کاربري در اينستاگرام بسازيد.

کلام آخر

اين روزها شبکه اجتماعي اينستاگرام فقط در بين ايرانيان محبوب نيست بلکه محبوبيت جهاني دارد. همچنين، اين شبکه ي اجتماعي فقط در بين جوانان پرطرفدار نيست، بلکه طبق آمار، ۳۲% از بزرگسالان هم طرفدار پر و پا قرص اين اپليکيشن هستند. بنابراين بايد با نحوه کار و تنظيمات اينستاگرام اشنا شويد تا بتوانيد به راحتي از آن استفاده کرده و از آن لذت ببريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *