شادوبن اینستاگرام و روش های جلوگیری از آن

الگوريتم هاي هر شبکه اجتماعي به دنبال امنيت و راحتي کاربران است؛ مهم ترين فاکتور براي ايجاد امنيت کاربران، ايجاد محدوديت براي کاربراني است که مزاحمت ايجاد مي کنند. يکي از مهم ترين محدوديت هايي که صفحات اينستاگرامي با آن مواجه مي شوند، شادوبن اينستاگرام است! محدوديت شادوبن اينستاگرام محدوديتي است که باعث مي شود صفحه شما کمتر ديده شود و بازديد صفحه اينستاگرامتان تا حد زيادي کاهش پيدا کند. چنانچه مدير يک صفحه بزرگ اينستاگرام هستيد، فرض کنيد بازديد چند صد هزارتايي صفحه شما در کمتر از يک هفته تا ۱۰ هزار بازديد کاهش پيدا کند! قطعا اين مسئله ناراحت کننده است و تنها راه براي جلوگيري از شادوبن اينستاگرام رعايت برخي نکات است. در اين مقاله قصد داريم به بررسي شادوبن اينستاگرام بپردازيم و چند راه کار براي جلوگيري از محدود شدن صفحه اينستاگرام به شما معرفي کنيم. چنانچه آماده هستيد، در ادامه ما را همراهي کنيد.

شادوبن اينستاگرام يعني چه و چگونه باعث کاهش بازديد صفحه مي شود؟

همانطور که گفتيم شادوبن اينستاگرام يکي از محدوديت هايي است که مطابق الگوريتم هاي اين شبکه اجتماعي بر روي برخي صفحات اعمال مي شود. صفحاتي که با محدوديت شادوبن مواجه مي شوند، تا مدتي در بخش اکسپلور و هشتگ ها ديده نمي شوند و کاربراني که از طريق هشتگ ها پست هايتان را دنبال مي کنند، ديگر نمي توانند پست هاي شما را در بخش هشتگ ها ببينند.   شادوبن اينستاگرام اولين بار توسط صفحه يک عکاس پيگيري شد! اين عکاس متوجه شد که پست هايش در بخش هشتگ ها ديده نمي شوند و به دنبال دليل آن بود. با درنظر گرفتن اين که کاربران عادي از الگوريتم هاي اينستاگرام به خوبي اطلاع ندارند، دليل آن هنوز هم براي بسياري از کاربران مشخص نيست. اين عکاس متوجه شد با درنظر گرفتن الگوريتم هاي اينستاگرام محدوديتي بر روي صفحه اينستاگرامش اعمال شده است که اين محدوديت شادوبن اينستاگرام نام گرفت. مثلاً ساده ترين محدوديت شادوبن اينستاگرام اين است که چنانچه در پست هاي خود از هشتگ ها استفاده کنيد، آن پست بايد در هشتگ مربوطه نمايش داده شود ولی کاربران نمي توانند آن را ببينند! البته شادوبن اينستاگرام در موارد ديگر هم تاثيرگذار است و از روش هاي ديگري هم باعث کاهش بازديد صفحه مي شود. اين محدوديت بسيار آزاردهنده است و گاهي آن قدر طولاني مي شود که مدير صفحه از پيج اينستاگرام خود نا اميد مي شود. براي آن که با اين محدوديت مواجه نشويد، پيشنهاد ما اين است که فاکتورهايي که در ادامه بررسي مي کنيم را رعايت کنيد تا صفحه شما دچار شادوبن اينستاگرام نشود. ۵ راه کاري که در ادامه بررسي مي کنيم، معمولاً روش هاي اسپمي هستند که توسط کاربران انجام مي شوند؛ اين ۵ راه کار را بشناسيد و سعي کنيد در صفحه خود آن را استفاده نکنيد!
  1. فالو و آنفالو کردن کاربران؛ مهم ترين دليل براي شادوبن اينستاگرام!

اگر مديريت يک صفحه کسب وکارتان را در اينستاگرام برعهده داريد، حتماً براي معرفي کسب وکار خود به کاربران آن ها را فالو کرده و بنابراين از فالو شدن توسط آن ها، آنفالو مي کنيد! جالب است بدانيد اينستاگرام محدوديتي براي تعداد فالو کردن افراد ايجاد کرده است که شما نمي توانيد بيش از ۷۵۰۰ نفر را دنبال کنيد. دليل اينستاگرام براي ايجاد چنين محدوديتي اين است که شما نمي توانيد با تعداد زيادي از کاربران تعامل داشته باشيد و با آن ها ارتباط برقرار کنيد. حتي چنانچه شما تنها ۱۰۰۰ فالوور داشته باشيد و تمام آن ها فعال باشند، نمي توانيد به راحتي با آن ها ارتباط يا تعامل برقرار کنيد! مثلاً چنانچه هر کدام از آن ها در هفته يک پست منتشر کنند، شما بايد ۱۰۰۰ پست در هفته لايک کنيد و کامنت بگذاريد که کار بسيار سختي است! بنابراين اينستاگرام محدوديتي ايجاد کرده است که بتوانيد با اکثر فالوينگ هاي خود تعامل داشته باشيد. البته اين محدوديت به نفع خود کاربران است که منجر به شادوبن اينستاگرام نمي شود و تنها بنابراين از رسيدن فالوينگ ها به ۷,۵۰۰ عدد اخطاري دريافت مي کنيد که براي دنبال کردن افراد جديد بايد تعدادي از فالوينگ هاي خود را آنفالو کنيد.   محدوديت ديگري که اينستاگرام براي صفحات خود در نظر گرفته است، تعداد دنبال کردن افراد در يک بازه زماني مشخص است که البته اطلاعات زيادي از اين مورد در دسترس نيست. بسياري از فعالان شبکه هاي اجتماعي در اين زمينه آزمايش هايي انجام داده اند و در گزارش هاي مختلف شما تعداد مختلفي را مي بينيد. يکي از معتبرترين سايت هايي که در اين زمينه آزمايشي انجام داده است، تعداد فالو کردن افراد را براي آن که شادوبن نشويد، ۳۰ عدد در ساعت اعلام کرده است. همچنين اين سايت گفته است که شما به صورت روزانه تنها مي توانيد ۸۰۰ نفر را دنبال کنيد و چنانچه تعداد آن بيشتر شود، احتمال شادوبن اينستاگرام وجود دارد. يک نکته! برخي از کاربران که براي افزايش فالوورهاي خود از ربات اينستاگرام استفاده مي کنند، اين مسئله را رعايت نمي کنند يا حتي نمي دانند! چنانچه از ربات اينستاگرام استفاده مي کنيد، توجه داشته باشيد که تعداد فالو کردن شما در هر ساعت کمتر از ۳۰ نفر و در روز کمتر از ۸۰۰ باشد تا محدود نشويد. مثلاً مي توانيد در تنظيمات ربات خود براي هر ساعت فالو کردن را به ۲۵ نفر و در روز به ۶۰۰ نفر محدود کنيد تا احتمال شادوبن اينستاگرام به صفر برسد. برخي کاربران فکر مي کنند تعداد بالاتر به معناي رشد زودتر صفحه است ولی بايد توجه داشته باشيد که چنانچه محدود به شادوبن اينستاگرام شويد، صفحه شما تا چند روز و گاهي تا چند هفته عملاً غيرفعال است و نمي توانيد کسي را دنبال کنيد. تعدادي که در بالا گفتيم بستگي به شرايط مختلفي دارد که البته باز هم اطلاعات دقيقي از آن در دسترس نيست! مثلاً ممکن است بهترين حالت براي صفحات کوچک تر ۶۰۰ عدد در روز باشد ولی براي صفحات بزرگ تر اين تعداد به بالاي ۱,۰۰۰ برسد. هيچ وقت سعي نکنيد با آزمون و خطا بر روي صفحه خود آن را شناسايي کنيد؛ زيرا يک بار شادوبن شدن رشد صفحه شما را تا حد زيادي براي چند روز کاهش مي دهد و ريزش زيادي در صفحه خود مشاهده خواهيد کرد.
  1. محدوديت تعداد لايک در ساعت؛ عامل مهمي در شادوبن اينستاگرام

يکي از مهم ترين روش هاي برقراري تعامل با صفحات ديگر، لايک کردن پست هاي آن ها است! چنانچه از کاربران قديمي اينستاگرام باشيد، مي دانيد که در گذشته قابليت هاي اينستاگرام بسيار کم بود و بسياري از کاربران تنها با لايک و کامنت با هم تعامل برقرار مي کردند! مثلاً در گذشته استوري اينستاگرام وجود نداشت و کاربران تنها از طريق کامنت و دايرکت اينستاگرام مي توانستند باهم ارتباط برقرار کنند. يکي از قابليت هاي بسيار جذاب ربات اينستاگرام قابليت لايک خودکار پست هاي کاربران است! در اصل ربات ها با درنظر گرفتن محدوديتي که براي آن ها تعيين کرده ايد، پست هاي ساير کاربران را به صورت کاملاً خودکار لايک مي کنند. چنانچه از ربات اينستاگرام استفاده مي کنيد، تعداد لايک را محدود کنيد. تعداد ۳۵۰ لايک در هر ساعت بهترين حالت است و چنانچه بيشتر از آن شود، احتمالاً اينستاگرام صفحه شما را به دليل استفاده از ربات، شادوبن مي کند. بار اولي که اينستاگرام به دليل لايک زياد محدود مي کند، اين محدوديت دست کم ۲۴ ساعت است! هر بار که درگير شادوبن اينستاگرام شويد، زمان محدوديت آن هم بيشتر مي شود تا جايي که اينستاگرام شما را به عنوان نقض کننده قوانين شناسايي کند! در اين صورت صفحه شما به صورت هميشگي دچار يک اختلال مي شود و تحت هيچ شرايطي نمي توانيد آن را رفع کنيد.   اگر بخواهيم کمي منطقي به اين قضيه نگاه کنيم، ۳۵۰ لايک در هر ساعت به معناي ۶ لايک در دقيقه يا يک لايک در هر ۱۰ ثانيه است! هيچ کاربري در اينستاگرام نمي توانيد به صورت بي وقفه پست ها را ببينند و تمام آن ها را بپسندد. بنابراين اين محدوديت کاملاً منطقي است و هيچ کاربري نمي توانيد به اين سرعت پست ها را لايک کند. اينستاگرام اين محدوديت را تنها براي صفحاتي که از روش هاي غيرقانوني نظير ربات اينستاگرام (که خلاف قوانين اينستاگرام است!) اعمال مي کند. بنابراين حتي چنانچه از ربات اينستاگرام استفاده مي کنيد، سعي کنيد تعداد لايک آن را کمتر از ۳۵۰ عدد در هر ساعت تعيين کنيد تا با مشکل شادوبن اينستاگرام مواجه نشويد. همچنين اينستاگرام براي تعدد کامنت هايي که يک اکانت در روز براي ساير اکانت ها مي گذارد، حساس است! محدوديت آن واضح نيست ولی باتوجه گزارش هاي معتبر تعداد آن ۱۰۰ عدد در روز است. بنابراين چنانچه شما  بيش از ۱۰۰ عدد کامنت در يک روز درج کنيد، با مشکل شادوبن اينستاگرام مواجه مي شود. البته باز هم بايد توجه داشته باشيد که اين تعداد براي هر صفحه با درنظر گرفتن شرايط و ويژگي هاي آن متفاوت بوده ولی بهتر است بيشتر از اين تعداد کامنت نگذاريد. يک نکته! اينستاگرام بر روي تعداد منشن کردن کاربران هم حساس است. در اينستاگرام شما مي توانيد چندين نفر را در يک کامنت منشن کنيد ولی مطابق الگوريتم هاي اينستاگرام چنانچه تعداد منشن ها بيشتر از ۵ نفر باشد، شما در حال تبليغ صفحه خود هستيد؛ بنابراين در هر کامنت بيشتر از ۵ نفر را منشن نکنيد! از طرف ديگر اينستاگرام به کامنت هاي مشابهي که در چند پست ارسال مي شوند، شک مي کند و بنابراين از مدتي آن صفحه را شادوبن مي کند. اين مسئله در صفحاتي که از ربات اينستاگرام استفاده مي کنند، زياد ديده مي شود و براي کامنت گذاشتن بايد به صورت دستي عمل کنيد.
  1. به بيشتر از ۱۵ نفر دايرکت ارسال نکنيد!

گاهي اوقات صفحات در اينستاگرام نياز به ارسال يک پست يا پيام به صورت گروهي هستند که اين کار به کمک دايرکت انجام مي شود! چنانچه شما هم نياز به ارسال گروهي پيام در دايرکت داريد، سعي کنيد پيام خود را به ۱۵ نفر بيشتر ارسال نکنيد يا چنانچه تعداد مخاطبان شما بيش از ۱۵ نفر است، چند گروه ايجاد کرده و پيام خود را ارسال کنيد. زيرا اينستاگرام معتقد است که چنانچه قصد ارسال پيام به بيش از ۱۵ نفر را داشته باشيد، حتماً هدفتان اسپم يا تبليغات بوده که خلاف قوانين اينستاگرام است.   همچنين تعداد کاراکتر پيام گروهي مهم است! شما چنانچه بيش از ۵۰۰ کاراکتر در پيام خود بنويسيد، تمام آن در دايرکت اينستاگرام ديده نمي شود. چنانچه پيام شما طولاني است، آن را به ۵۰۰ کاراکتر تقسيم بندي کنيد و در چندين پيام آن را براي کاربران ارسال کنيد.
  1. محدوديت هشتگ ها در پست اينستاگرام ۳۰ عدد است!

حتماً با هشتگ اينستاگرام آشنا هستيد و مي دانيد که به رشد صفحه کمک زيادي مي کنند. مهم ترين مزيت هشتگ هاي اينستاگرام، بيشتر ديده شدن در اينستاگرام است؛ زيرا باعث مي شود پست هاي شما در صفحه مربوط به هشتگ هايتان هم نمايش داده شوند و تعامل کاربران افزايش پيدا کند. شما تنها ۳۰ هشتگ را مي توانيد در پست خود قرار دهيد؛ البته ممکن است تجربه قرار دادن بيش از ۳۰ هشتگ را هم داشته باشيد ولی منظور ما اين است که اينستاگرام فقط ۳۰ هشتگ اول را مهم مي داند و به بقيه اهميت نمي دهد. مثلاً بسياري از کاربران ۳۰ هشتگ در کپشن قرار مي دهند و ۳۰ هشتگ ديگر را در اولين کامنت همان پست قرار مي دهند و فکر مي کنند پست مربوطه در تمام اين ۶۰ هشتگ نمايش داده مي شود! اين در حالي است که پست آن ها تنها در ۳۰ هشتگ اول (که در کپشن درج شده است) نمايش داده مي شود و هشتگ هاي بخش کامنت فايده اي براي آن صفحه نخواهند داشت.
  1. محدود تگ کردن کاربران در پست ها ۲۰ نفر است!

يکي ديگر از محدوديت هايي که اينستاگرام براي صفحات مختلف در نظر گرفته است، محدوديت تگ کردن کاربران در پست است. حتماً مي دانيد که هنگام پست گذاشتن مي توانيد تعدادي از کاربران را تگ کنيد! مثلاً چنانچه با دوست خود عکس گرفته ايد و مي خواهيد منتشر کنيد، مي توانيد صفحه آن کاربر را هم تگ کنيد تا فالوورهاي شما با کليک بر روي آن وارد صفحه دوستتان شوند. اينستاگرام محدوديت ۲۰ نفر را براي تگ کردن کاربران مشخص کرده است که نمي توانيد بيشتر از اين تعداد تگ کنيد. برخي از کاربران سعي دارند با منشن کردن دوستان خود در بخش کپشن اين محدوديت را از بين ببرند ولی توجه داشته باشيد که با اين کار احتمال شادوبن اينستاگرام شما تا حد زيادي افزايش پيدا مي کند؛ اين در حالي است که تگ کردن تعداد زيادي از کاربران تاثير پست را کم مي کند و از جذابيت آن مي کاهد. در بخش استوري اينستاگرام هم مي توانيد تنها ۱۰ نفر را تگ کنيد و اين محدوديت باعث مي شود تا بتوانيد کيفيت استوري هاي خود را افزايش دهيد.
  1. حساب کاربري خود را به آي پي هاي مختلف متصل نکنيد!

مدتي است که به دلايل مشخص استفاده از اپليکيشن هاي تغيير آي پي (پروکسي ها) افزايش پيدا کرده است. پروکسي‎ها آي پي شما را تغيير مي دهند و موبايل شما را به يک آي پي از کشور ديگري متصل مي کنند. اينستاگرام روي اين مورد بسيار حساس است! چنانچه شما روزانه با چندين آي پي مختف به اينستاگرام خود متصل شويد، اينستاگرام احتمال مي دهد که حساب کاربري شما مشکل داشته باشد که يکي از مشکلات ربات هاي مختلف اينستاگرام هم همين مورد است. بنابراين هنگام استفاده از اينستاگرام پروکسي هاي خود را خاموش کنيد و با آي پي اصلي خود وارد شويد تا توسط اينستاگرام بلاک يا شادوبن نشويد. دليل اينستاگرام هم منطقي است! کاربراني وجود دارند که روزانه چندين بار پروکسي خود را تغيير مي دهند و هر بار از يک کشور خاص متصل مي شوند! مثلاً الان از با آي پي ايران متصل مي شوند و بنابراين از يک ساعت با آي پي آمريکا! اين موارد غيرمنطقي است و از نظر اينستاگرام امري غيرقانوني در حال انجام است.

چگونه مي توانيم شادوبن اينستاگرام را رفع کنيم؟

عموماً شادوبن اينستاگرام محدوديتي است که تنها با گذر زمان رفع مي شود و ترفند خاصي براي آن وجود ندارد. مشکلي که در شادوبن اينستاگرام ديده مي شود اين است که معمولاً زمان آزاد شدن صفحه مشخص نيست و تنها بايد منتظر بمانيد و به صفحه خود استراحت بدهيد. با اين حال روشي وجود دارد که کاربران معتقدند در هنگام شادوبن اينستاگرام به رفع آن کمک زيادي مي کند.  

روش اول) تبديل صفحه تجاري اينستاگرام به صفحه شخصي به رفع شادوبن اينستاگرام کمک مي کند!

بسياري از کاربران معتقدند باتوجه به سياست هاي فيسبوک بنابراين از خريد اينستاگرام و همچنين ضعف الگوريتم هاي اينستاگرام در اين بخش مي توان با تبديل صفحه تجاري اينستاگرام به صفحه عمومي، به رفع شادوبن اينستاگرام کمک زيادي کرد. براي اين کار کافي است در صفحات تجاري وارد تنظيمات خود شويد و صفحه خود را از حالت تجاري خارج کنيد.

روش دوم) خروج از حساب کاربري موجود در دستگاه هاي ديگر به رفع شادوبن اينستاگرام کمک مي کند!

يکي ديگر از راه کارهايي که گاهي به رفع شادوبن کمک مي کند، خروج از دستگاه هاي فعال يا active sessions است. چنانچه به تنظيمات اينستاگرام مراجعه کنيد و سپس بخش Authorized Apps را ببينيد، تمام دستگاه هاي فعال را مشاهده خواهيد کرد. با خروج از اين دستگاه ها و سپس تغيير رمز حساب کاربري اينستاگرام خود مي توانيد شانس رفع شادوبن اينستاگرام را افزايش دهيد. البته بايد توجه داشته باشيد که دو روش بالا تضميني نيست و تنها براي برخي از کاربران جواب داده است. در صورتي که با مشکل شادوبن اينستاگرام مواجه هستيد، به راحتي مي توانيد شانس خود را با استفاده از روش هاي بالا امتحان کنيد.

نتيجه گيري

شادوبن اينستاگرام محدوديتي است براي صفحاتي که قوانين اينستاگرام را رعايت نمي کنند بوجود آمده است! در اصل صفحاتي که در حالت عادي صفحه خود را مديريت مي کنند و به دنبال رشد سريع نيستند، هيچ وقت با مشکل شادوبن اينستاگرام مواجه نمي شوند. بسياري از صفحات هم معتقدند صفحه اينستاگرام با درنظر گرفتن زياد بودن رقيبان رشد زيادي نمي کند و بايد روش هاي ديگري را امتحان کرد. بنابراين از روش هايي مانند فالو کردن و سپس آنفالو کردن يا استفاده از هشتگ هاي زياد استفاده مي کنند که خطر شادوبن براي آن ها تا حد زيادي افزايش پيدا مي کند. اکنون شما بگوييد! چنانچه مديريت صفحه کسب وکارتان را در اينستاگرام برعهده داريد، به نظرتان چه روش هايي براي رشد صفحه وجود دارد؟ در بخش نظرات، تجربيات خود را با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *