اپلیکیشن اندروید و آی او اس سایت شما را می سازیم

اپلیکیشن اندروید و آی او اس سایت شما را می سازیم

آيا مي دانستيد در حدود چندين بيليون کاربر با استفاده از تلفن همراه خود به سايتها مراجعه مي نمايند و به اين تعداد هر لحظه اضافه مي گردد!

در حدود ۲۰% از کاربران موبايل، سايت اينترنتي را از طريق موبايل خود مرور مي نمايند و اين دليل بسيار مناسبي مي باشد که مي بايست سايتي مخصوص مرورگر موبايل طراحي نماييد تا مرور سايت شما توسط مرورگر موبايل مناسب باشد.

شرکت هاي بزرگي نسخه موبايلي سايت خود را به همين دليل طراحي نموده اند. هم اکنون عده بسيار زيادي کاربر در اينترنت موجودند که توسط موبايل خود  سايت ها را مرور مي نمايند.

ولي تعداد خيلي کمي از سايت ها  هستند که نسخه سايت مناسب موبايل دارند به طوري که سايت آنها در موبايل به راحتي قابل رويت باشد.

کارهاي متفاوتي از سايت سازي معمولي مي بايست براي سايت سازي مناسب موبايل صورت گيرد. اين مطالب به شما در سايت سازي موبايل کمک خواهد نمود.

گام اول در سایت سازیِ موبایل

آن است که بدانيد چه کساني سايت شما را مشاهده مي نمايند. کاربران سايت اينترنتي هاي موبايل اشخاصي هستند که زمان کمي دارند و معمولا پشت ميز نيستند بنابراين مي بايست دسترسي و ظاهر آن به گونه اي طراحي گردد تا کاربر سريع مطلب مورد نظر خود را بيابد.

تفاوت مرور سايت از طريق کامپيوتر و تلفن همراه آن است که کاربري که سايت را از طريق موبايل رويت مي نمايد ممکن است در حال حرکت باشد.

اصول اوليه سايت سازي موبايل

بايد در نظر داشته باشيد سايتي که براي کامپيوتر طراحي مي گردد براي موبايل مناسب نيست، زيرا اصول و قواعد سايت سازي براي کامپيوتر بر مبناي استانداردهاي کامپيوترها مي باشد که به عنوان w3c شناخته مي شود.

مرورگرهاي موبايل براي رويت مطالب با حجم پايين ايجاد شده اند بنابراين در سايت سازي موبايل خود مي بايست به حجم صفحه و ميزان ديتاها دقت نماييد و سايت را در پايين ترين حجم ممکن طراحي نماييد

ساده ترين راه براي پياده سازي سايت اينترنتي موبايل استفاده از قالب سايت فعلي شما مي باشد که براي عرض و قالب موبايل طراحي شده باشد. در صورتي که قصد داريد اين کار را انجام دهيد مي بايست تغييرات تعداد زيادي در گرافيک و ساختار سايت خود دهيد.

اصول و قواعد سايت سازي موبايل

  • در ايجاد ساختار سايت از css استفاده نماييد و سايت را با استفاده از دايو طرح ريزي نماييد و سعي نماييد حتي الامکان از جداول استفاده ننماييد.
  • ساده تر است که کد نويسي سايت را بر مبناي XML يا XHTML انجام داده باشيد, براي کاراکتر ست از UTF-8 استفاده نماييد.
  • در نظر داشته باشيد که سايت صفحه موبايل ها نيز با يکديگر متفاوت مي باشند سايت را به گونه اي طراحي نماييد تا در نسخه هاي مختلف عرض موبايل به خوبي پياده سازي گردد و حتي المکان از عرض هاي ثابت استفاده ننماييد و عرض را به صورت درصدي مقدار دهيد.
  • در نظر داشته باشيد موارد مهم را حتي المکان در بالاي صفحه قرار دهيد. به دليل کوچک بودن ابعاد صفحه موبايل مرور يک سايت توسط موبايل ممکن است زمانبر باشد آيتم هاي موجود در صفحه را به گونه اي ساده در اختيار کاربر قرار دهيد.
  • براي انگشت طراحي نماييد. سايز لينک ها دست کم مي بايست ۳۰-۴۰ پيکسل باشد و فواصل بين کليد ها را براي انگشت انسان حتما رعايت نماييد.
  • زمان دانلود را در نظر داشته باشيد. از تصاوير بنابراين زمينه استفاده ننماييد… زيرا ممکن است خوانايي مطالب را از بين ببرد. از گرافيک هاي کوچک در سايت استفاده نماييد و حتي المکان گرافيک کمتري استفاده نماييد. سايز تمامي آيتم هاي صفحه خود را به دست کم برسانيد تا درخواست هاي http به دست کم برسد و سايت سريع تر بارگذاري شود.
  • فرم ها را از طريق text box (تکست باکس)انتخاب ننماييد و آن ها را از طريق radio (راديو) و check box (چک باکس)  طراحي نماييد. عناوين فيلدهاي فرم را بالاي فيلد کار نماييد و فرم را حتما به صورت تک ستوني طراحي نماييد. پر کردن فرم از طريق موبايل بسيار سخت مي باشد آن را هر چه مي توانيد ساده طراحي نماييد.
  • در طراحي فرم ها فيلدهاي فرم را دست کم طراحي نماييد و داده هاي ثبت شده کاربر را براي دفعه بعد در سيستم ثبت نماييد
  • اکثر مرورگرها از پلاگين ها و اکستنشن ها پشتيباني نمي نمايند.
  • در پايان براي سايت سازي موبايل اين مطلب را در ذهن داشته باشيد که کمتر بهتر است. سعي نماييد از گرافيک هاي بي مورد در سايت سازي خود استفاده ننماييد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما هیچ اطلاعاتی از شما ذخیره نمی‌کنیم. همچنین برای ارتباط با ما می‌توانید از تمامی شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی استفاده کنید.