بهترین افزونه های بکاپ گیری برای وردپرس

بکاپ گيري منظم از سیستم مدیریت محتوای وردپرس ، بهترين کار ممکن است که براي امنيت وبسايت خود مي توانيد انجام دهيد.بکاپ مي تواند خيال شما را ساده و بي دردسر کند و شما را شرايط فاجعه باري که ممکن است هر لحظه در هنگام هک سايت شما روي دهد خارج کند. پلاگين هاي رايگان فراواني براي بکاپ گيري از سیستم مدیریت محتوای وردپرس وجود دارد و نصب راه اندازي و استفاده از اغلب آنها بسيار آسان است. در نوشته اي که پيش روي شماست ما ۷ تا از بهترين پلاگين هاي بکاپ گيري در سیستم مدیریت محتوای وردپرس را به شما معرفي ميکنيم. نکته مهم: بسياري از شرکت هاي ارائه دهنده خدمات ميزباني وب ، خدمات تهيه بکاپ از اطلاعات شما را نيز ارائه مي دهند ولي اين بسيار مهم است که شما همواره به صورت مستقل از سايت اينترنتي خود بکاپ تهيه نماييد و به شرکت هاستينگ متکي نباشيد. اگر شما در حال حاضر از وبسايت خود بکاپ تهيه نمي نماييد بنابراين ضروري است يکي از پلاگين هايي که در نوشته اي که پيش روي شماست معرفي مي کنيم را انتخاب نماييد و آغاز به بکاپ گيري نماييد.

۱- BackupBuddy

پلاگين BackupBuddy
پلاگين BackupBuddy  پرطرفدار ترين پلاگين تجاري بکاپ گيري براي سیستم مدیریت محتوای وردپرس مي باشد. اين پلاگين به راحتي به شما امکان مي دهد برنامه زمان بندي براي بکاپ گيري به صورت روزانه، هفتگي و ماهانه تنظيم کنيد. و همينطور نسخه هاي بکاپ شما را به صورت خودکار در Dropbox, Amazon S3, Rackspace Cloud, FTP, Stash ذخيره مي کند و حتي برايتان ايميل مي کند! يکي از نکات مثبت پلاگين BackupBuddy اين است که شما نياز به پرداخت ماهانه براي استفاده از آن نداريد بلکه مي توانيد با پرداخت يکساله و يا مادام العمر آن را بر روي هر داد سايتي که در پلن ها اعلام شده استفاد کنيد. همينطور مي توانيد به فوروم هاي پشتيباني نيز دسترسي پيدا نماييد و آخرين آپديت ها را نيز دريافت کنيد. همينطورمي توانيد از ۱ گيگ فضايي که به رايگان در اختيار شما قرار مي گيرد براي نگهداري بکاپ ها استفاده کنيد. همچنين مي توانيد از اين پلاگين براي انتقال سايت خود و يا کپي گرفتن از آن و يا ري استور سايت خود نيز استفاده کنيد.

۲- UpdraftPlus

پلاگين UpdraftPlus
UpdraftPlus يک پلاگين بکاپ گيري رايگان براي سیستم مدیریت محتوای وردپرس است. اين پلاگين به شما اين امکان را مي دهد که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس خود بکاپ بگيريد و آن را دانلود نماييد و يا در فضاي وب ذخيره نماييد. امکان زمانبندي بکاپ هم وجود داردو همچنين مي توانيد انتخاب نماييد از چه فايل هايي بکاپ تهيه شود. اي پلاگين مي تواند بکاپ شما را به صورت خودکار بر روي Dropbox, Google Drive, S3, Rackspace, FTP, SFTP, email و يا هز سرويس ذخيره سازي ابري ديگري ذخيره نمايد. UpdraftPlus نسخه تجاري هم دارد که آپشن هاي براي کپي کردن سايت و يا انتقال سايت و نيز جستجو در جداول ديتابيس و جايگزين کردن آن ها را به شما مي دهد. با خريد نسخه تجاري شما به بخش پشتيباني ويژه نيز دسترسي خواهيد داشت.

۳- BackWPUp

پلاگين BackWPUp
BackWPUp  يک پلاگين بکاپ گيري رايگان سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که به شما امکان مي دهد بکاپ کاملي از سیستم مدیریت محتوای وردپرس خود تهيه کرده و آن را بر روي (Dropbox, Amazon S3, Rackspace, etc), FTP, email و يا کامپيوتر خود ذخيره کنيد. استفاده از اين پلاگين بسيار آسان است و شما مي توانيد تنظيمات لازم را براي تهيه بکاپ خودکار را نيز انجام دهيد. بازگرداني سايت وردپرسي از بکاپ نيز با اين پلاگين بسيار ساده خواهد بود. خريد نسخه تجاري نيز علاوه برا ارتقاء اولويت شما در دريافت پشتيباني، امکاناتي چون امکان ذخيره بکاپ بر روي Google Drive و برخي امکانات ديگر را فراهم مي کند

۴- BackUpWordPress

پلاگين backupwordpress
پلاگين backupwordpress  نيز يک پلاگين بکاپگيري کامل و رايگان براي سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که امکان تنظيم خودکار تهيه بکاپ را با تنظيمات دلخواه براي تيه بکاپ از فايل ها و يا ديتابيس به صورت مجزا را به شما مي دهد. تنها مشکل نسخه رايگان اين است که به شما امکان ذخيره سازي بکاپ را بر روي سرويس هاي ذخيره سازي ابري نمي دهد. اگر قصد ذخيره بکاپ خود بر روي Dropbox, Google Drive, FTP و غيره را داريد بايد امکان اضافي تجاري را براي هر يک از آن ها که نياز داريد خريد کنيد.آپشن براي هر سرويس به صورت مجزا وجود دارد و شما نيز مي توانيد هر کدام را که نياز داريد خريد کنيد.

۵- Duplicator

پلاگين duplicator
همانطور که از اسم اين پلاگين پيداست Duplicator براي انتقال يک سايت اينترنتي وردپرسي ساخته شده است ولي مي توان از آن براي بکاپ گيري هم استفاده کرد. اين پلاگين امکان زمان بندي براي تهيه خودکار بکاپ را به شما نمي دهد و به همين دليل نمي تواند گزينه خوبي براي نگهداري و بگاپ گيري منظم از سايت شما باشد.

۶- WP-DB-Backup

پلاگين WP-DB-Backup
WP-DB-Backup با بيش ۴۰۰۰۰۰ نصب فعال يکي از پلاگين هاي پرطرفدار سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شمار مي آيد، مهمترين مشکل اين پلاگين اين است که تنها از ديتابيس شما بکاپ تهيه مي کند! اين يعني شما براي تهه بکاپ از فايل هاي سايت خود بايد به صورت دستي بکاپ تهيه کنيد. در صورتي که شما سايت خود را به صورت مداوم و پشت سر هم آپديت نمي نماييد و يا فايلي به آن اضافه نمي نماييد اين پلاگين مي تواند گزينه خوبي باشد. WP-DB-Backup بکاپ گرفتن از ديتابيس را بسيار ساده مي کند و اين امکان را به شما مي دهد که از ديتابيس خود به صورت خودکار و زمانبندي شده بکاپ تهيه نماييد و نيز بکاپ خود را بازگرداني کنيد. اين براي کاربراني که دسترسي به phpMyAdmin براي تهه بکاپ دستي ندارند نيز بسيار سودمند است.

۷- VaultPress (به همراه Jetpack)

پلاگين vaultpress
يکي از مشهورترين پلاگين هاي تهيه نسخه پشتيبان اين پلاگين است. پلاگين VaultPress توسط Matt Mullenweg (سازنده وردپرس) و تيمش در شرکت Automattic تاسيس شده است. اين پلاگين اخيرا جزيي از محصول ديگر Automattic به نام JetPack شده است. شما بايد يک نوع خاص از پلن هاي JetPack را خريداري نماييد تا بتوانيد از VaultPress استفاده کنيد. قيمت پلن هاي مختلف بسته به نوع ويژگي هايي که ارائه مي دهند متفاوت است. پلاگين VaultPress يک نسخه زنده و در لحظه خودکار پشتيبان گيري با قيمت ۳٫۵ دلار ارائه مي دهد. تنظيم VaultPress و بازيابي نسخه هاي پشتيبان تنها به چند کليک نياز دارد. با بعضي از پکيج هاي اين پلاگين مي توانيد اسکن هاي امنيتي نيز انجام دهيد. استفاده از VaultPress معايبي نيز دارد. اول اين که در صورتي که شما چندين سايت سیستم مدیریت محتوای وردپرس داشته باشيد هزينه هاي نگهداري سايت شما بسيار بالا مي رود. دوم اين که براي استفاده از اين پلاگين بايد در JetPack ثبت نام نماييد و يک حساب WordPress.com بسازيد و پلاگين JetPack را در سايت خود نصب کنيد. در پايان بايد گفت که در طرح هاي اوليه فقط در آرشيو هاي سي روزه نسخه پشتيبان تهيه مي شود. در صورتي که مي خواهيد که آرشيو نسخه پشتيبان نا محدود داشته باشيد، بايد ماهيانه مبلغ ۲۹ دلار براي هر سايت اينترنتي پرداخت نماييد که براي تازه واردان مبلغ بسيار گزافي است.

جمع بندي

هر کدام از پلاگين هاي بالا معايب و مزايايي دارند، به عنوان پيشنهاد اول مي توان VaultPress  را پيشنهاد کرد چراکه استفاده از آن بسيار آسان مي باشد و نسخه پشتيبان در لحظه ارائه مي دهد. اين کار موجب مي شود به جاي اينکه به صورت ساعتي يا روزانه از سايت و فايل هاي شما پشتيبان تهيه شود، اين کار به صورت دقيقه اي انجام شود. براي سايت هاي بزرگ و فعال اين موضوع بسيار مفيد است به اين علت که موجب مي شود تا از منابع سرورهاي خود به خوبي استفاده کنند. اما در صورتي که شما يک سايت اينترنتي کوچک يا متوسط را اداره مي نماييد و از پرداخت ماهيانه پول متنفر هستيد، پلاگين BackupBuddy را به شما پيشنهاد مي کنيم. چرا؟ چون اين پلاگين فضاي ابري مخصوص به خودش را دارد يعني Stash که موجب مي شود تا مبتديان به سادگي و با چند کليک نسخه هاي پشتيبان خود را ذخيره کنند. هر کدام از اين پلاگين ها را که انتخاب کرديد؛ لطفا هرگز نسخه هاي پشتيبان خود را در سروري که سايت اينترنتي شما در آن قرار دارد ذخيره نکنيد. با اين کار شما تمام تخم مرغ هاي خود را در يک سبد قرار داده ايد. در صورتي که سخت افزار سرور شما از کار بيفتد يا از آن بدتر هک شد، شما ديگر هيچ نسخه پشتيباني نداريد که بتوانيد سايت اينترنتي خود را برگردانيد. به همين علت است که ما به شدت توصيه مي کنيم تا نسخه هاي پشتيبان خود را در يک سرويس ذخيره ابري مانند دراپ باکس، آمازون، گوگل درايو و غيره ذخيره کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *