نحوه ی استفاده از ویرایشگر بلوک جدید وردپرس (آموزش گوتنبرگ)

گوتنبرگ

دروردپرسِ ۵.۰ ويرايشگر محتوا کلاسيک با يک ويرايشگر بلوک جديد به نام گوتنبرگ جايگزين شد.

از اين رو، بسياري از مخاطبان از ما درخواست کردند که آموزش جامعي را درمورد نحوه ي استفاده از ويرايشگر بلوک گوتنبرگ در سیستم مدیریت محتوای وردپرس را ارائه دهيم. اين ويرايشگر روشي کاملا جديد و متفاوت براي ايجاد محتوا در سیستم مدیریت محتوای وردپرس است.

در اين آموزش، ما به شما نشان خواهيم داد که چگونه از ويرايشگر بلوک جديد سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کرده و در ايجاد نوشته ها و صفحات بصري جذاب و خيره کننده مهارت پيدا کنيد.

تفاوت ميان ويرايشگر بلوک وردپرس(گوتنبرگ) و ويرايشگر کلاسيک

پيش از اينکه به ويرايشگر جديد بپردازيم، بياييد ابتدا تفاوت هاي ميان ويرايشگر بلوک گوتنبرگ و ويرايشگر کلاسيک را مقايسه کرده و بشناسيم.  

همانطور که مشاهده مي کنيد اين دو ويرايشگر براي ايجاد محتوا در سیستم مدیریت محتوای وردپرس کاملا متفاوت هستند. ويرايشگر کلاسيک قديمي، ويرايشگري مبتني بر متن بوده که فرمت دکمه هاي آن شباهت بسياري به مايکروسافت ورد داشته است.

ويرايشگر جديد از يک رويکرد کاملا متفاوت با نام “بلوک ها” (علت نامگذاري ويرايشگر بلوک) استفاده مي کند. بلوک ها عناصر محتوايي هستند که شما براي ايجاد طراحي محتوا به صفحه ويرايش اضافه مي کنيد.

در حقيقت هر آيتمي که به نوشته يا صفحه خود اضافه مي کنيد يک بلوک است. شما مي توانيد به ازاي هر پاراگراف، تصوير، ويدئو، گالري، صدا، فهرست و غيره، يک بلوک اضافه نماييد. در اصل براي تمام عناصر با محتواي مشترک بلوک هايي وجود دارند و با استفاده از افزونه هاي سیستم مدیریت محتوای وردپرس مي توان موارد ديگري نيز اضافه کرد.

ويرايشگر بلوک جديد سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهتر است يا ويرايشگر کلاسيک؟

ويرايشگر بلوک جديد سیستم مدیریت محتوای وردپرس روش ساده اي را براي اضافه کردن انواع مختلف محتوا به نوشته ها و صفحات ارائه مي دهد. براي مثال، در گذشته در صورتي که قصد داشتيد يک جدول در محتواي خود اضافه کنيد، به يک افزونه جدول جداگانه نياز داشتيد.

با استفاده از ويرايشگر جديد، به راحتي مي توانيد يک بلوک جدول اضافه کنيد، ستون ها و رديف ها را انتخاب کرده و محتواي خود را وارد نماييد.   شما مي توانيد عناصر محتوا را به بالا و پايين ببريد، آنها را به صورت بلوک هاي جداگانه ويرايش نماييد و به راحتي محتواي غني از رسانه ايجاد کنيد.

مهمتر از همه، يادگيري و کار با ويرايشگر بلوک جديد سیستم مدیریت محتوای وردپرس بسيار آسان است. اين موضوع مزيت بزرگي براي آن دسته از مبتديان سیستم مدیریت محتوای وردپرس محسوب مي گردد که به تازگي وبلاگ خود را راه اندازي کرده اند يا يک وب سايت تجاري ساخته اند.

همانطور که گفته شد، بياييد براي ايجاد يک محتواي عالي، نگاهي به نحوه ي استفاده از ويرايشگر بلوک جديد سیستم مدیریت محتوای وردپرس بياندازيم. سر فصل هايي که در اين آموزش خواهيم آموخت در اينجا آورده شده است: آماده ايد؟ بنابراين بياييد آغاز کنيم.

استفاده از گوتنبرگ – ويرايشگر بلوک جديد وردپرس

ويرايشگر بلوک به صورت بصري و انعطاف پذير طراحي شده است. با اينکه با ويرايشگر قديمي سیستم مدیریت محتوای وردپرس متفاوت است ولي قابليت انجام تمام کارهايي را دارد که ويرايشگر کلاسيک نيز قادر به انجام آن است. بياييد در ابتدا با مواردي آغاز کنيم که قبلا در ويرايشگر کلاسيک قادر به انجام آن بوده ايد و نحوه ي انجام آن ها را در ويرايشگر جديد ببينيم

ايجاد يک پست يا صفحه وبلاگ جديد با استفاده از ويرايشگر بلوک

در ابتدا با ايجاد يک نوشته يا صفحه ي جديد در وبلاگ آغاز مي کنيم درست مانند چيزي که در بسیاری از موارد مي خواهيد. به راحتي در قسمت مديريت سیستم مدیریت محتوای وردپرس بر روي نوشته ها(Posts) > اضافه کردن منوي جديد(Add New ) کليک کنيد.

در صورتي که مي خواهيد يک صفحه ايجاد کنيد، بنابراين به مسير صفحات(Pages) > اضافه کردن صفحه ي جديد(Add New) برويد.   از اين طريق ويرايشگر بلوک جديد را راه اندازي مي کنيم.

نحوه اضافه کردن بلوک در گوتنبرگ

اولين بلوک هر نوشته يا صفحه، عنوان است. بنابراين از آن مي توانيد با استفاده از ماوس به زيرعنوان برويد يا کليد Tab را روي صفحه کليد فشار دهيد تا آغاز به نوشتن کنيد.   به صورت پيش فرض، بلوک بعدي يک بلوک پاراگراف است.

اين بلوک به کاربران امکان مي دهد که بلافاصله آغاز به نوشتن کنند. با اينحال، در صورتي که قصد داريد که چيز ديگري را اضافه کنيد، کافي است روي دکمه اضافه کردن بلوک در گوشه سمت چپ بالاي ويرايشگر، در زير بلوک موجود يا در سمت چپ بلوک کليک کنيد. 

با کليک روي اين دکمه، منوي افزودن بلوک به همراه نوار جستجو در بالا و بلوک هاي متداول در پايين نمايان مي شود. شما مي توانيد براي مرور سريع دسته بندي هاي بلوک بر روي زبانه ها کليک نماييد يا کلمه کليدي آن را تايپ نماييد تا جستجوي سريع تري داشته باشيد.

اگر تمايل به استفاده از ماوس براي کليک بر روي دکمه نداريد، مي توانيد با تايپ “/” از ميانبر صفحه کليد براي جستجو و اضافه کردن يک بلوک بهره ببريد.  

کار با بلوک ها در ويرايشگر جديد

هر بلوک نوار ابزار مخصوص به خود را داراست که در بالاي بلوک نمايان مي شود. دکمه هاي موجود در نوار ابزار هم با درنظر گرفتن بلوکي که ويرايش مي کنيد، متغيرند. براي مثال، در اين اسکرين شات، ما بلوک پاراگراف را باز کرده ايم که دکمه هاي فرمت اصلي مانند تراز بندي متن(text alignment)، بولد کردن(Bold)، ايتاليک کردن(Italic)، درج پيوند(insert-link) و دکمه هاي بازشو(strikethrough) را نشان مي دهد. 

جدا از نوار ابزار، هر بلوک مي تواند تنظيمات مخصوص به خود را داشته باشد که در ستون سمت راست صفحه ويرايش شما ظاهر مي شود.

مانند تصوير زير:   شما مي توانيد به راحتي با کشيدن و رها کردن(drag and drop) يا با کليک بر روي دکمه هاي بالا و پايين کنار هر بلوک، بلوک ها را به بالا و پايين حرکت دهيد.   ذخيره و استفاده مجدد از بلوک ها در گوتنبرگ يکي از مزاياي بلوک ها ذخيره و استفاده مجدد از آنها به صورت جداگانه است.

اين مزيت به ويژه براي وبلاگ نويساني که اغلب نياز به اضافه کردن محتواي بخصوصي به مقالات خود دارند،مفيد واقع مي شود. براي اين کار کافي است بر روي دکمه منو واقع در گوشه سمت راست نوار ابزار هر بلوک کليک کرده و از منو، گزينه “افزودن به بلوک هاي قابل استفاده مجدد” را انتخاب نماييد.   در اينجا بايد يک نام براي اين بلوک قابل استفاده مجدد وارد نموده و سپس بر روي دکمه ذخيره کليک کنيد. 

اکنون ويرايشگر بلوک آن را به عنوان يک بلوک قابل استفاده مجدد ذخيره مي کند. حال که يک بلوک را ذخيره کرديد، خواهيم ديد که چگونه مي توان بلوک قابل استفاده مجدد را به ساير نوشته ها و صفحات سیستم مدیریت محتوای وردپرس در سايت اضافه کرد. به راحتي مي توانيد نوشته يا صفحه اي را که مي خواهيد بلوک قابل استفاده مجدد را به آن اضافه نماييد، ويرايش کنيد.

کافي است که از صفحه ويرايش نوشته، بر روي دکمه “افزودن بلوک” کليک کرده و بلوک ذخيره شده ي خود را در زير تب “قابل استفاده مجدد” پيدا کنيد. همچنين مي توانيد با وارد کردن نام بلوک در نوار جستجو، آن را بيابيد.   براي مشاهده پيش نمايش سريع اين بلوک، مي توانيد ماوس خود را روي آن قرار داده و بر روي بلوک کليک نماييد تا به نوشته يا صفحه شما اضافه شود.

تمام بلوک هاي قابل استفاده مجدد در پايگاه داده سیستم مدیریت محتوای وردپرس شما ذخيره مي شوند و شما مي توانيد با کليک روي پيوند “مديريت همه بلوک هاي قابل استفاده مجدد” آنها را مديريت نماييد.  

از اين طريق وارد صفحه مديريت بلوک مي شويد. از اينجا، مي توانيد هر يک از بلوک هاي قابل استفاده مجدد خود را ويرايش يا حذف کنيد. همچنين مي توانيد بلوک هاي قابل استفاده مجدد را برون ريزي(export) کرده و در هر وب سايت سیستم مدیریت محتوای وردپرس ديگري از آنها استفاده کنيد.

انتشار و مديريت گزينه ها در ويرايشگر بلوک گوتنبرگ هر نوشته سیستم مدیریت محتوای وردپرس شامل ابرداده هاي(metadata) زيادي است. اين ابرداده ها شامل اطلاعاتي مانند تاريخ انتشار، دسته بندي ها و برچسب ها، تصاوير شاخص و غيره مي شوند. تمام اين گزينه ها در ستون سمت راست صفحه ويرايشگر قرار گرفته و مرتب شده اند.  

گزينه هاي افزونه در گوتنبرگ

افزونه هاي سیستم مدیریت محتوای وردپرس براي ادغام تنظيمات خود در صفحه ويرايش قادرند از API ويرايشگر بلوک بهره بگيرند. برخي از افزونه هاي محبوب، در حال حاضر به عنوان بلوک قابل دسترسي هستند. براي مثال، WPForms بهترين افزونه ي سازنده ي فرم وردپرس است که با استفاده از يک بلوک ابزارک امکان اضافه کردن فرم ها را به محتواي شما مي دهد.

در اينجا نحوه ي ويرايش تنظيمات سئو را توسط Yoast SEO در ويرايشگر جديد نمايش مي دهيم:   افزونه ووکامرس(WooCommerce) نيز داراي بلوک هاي ابزارک است که مي توانيد به راحتي به هر يک از نوشته ها و صفحات سیستم مدیریت محتوای وردپرس خود اضافه کنيد

اضافه کردن برخي از بلوک هاي رايج در گوتنبرگ

اضافه کردن برخي از بلوک هاي رايج در گوتنبرگ

اساسا، همه کارهايي را که ويرايشگر کلاسيک انجام مي داد، ويرايشگر جديد نيز مي تواند انجام دهد. با اين حال، با ويرايشگر جديد شما مي توانيد کارها را سريع تر و با ظرافت بيشتري انجام دهيد.

۱. افزودن تصوير در ويرايشگر جديد وردپرس

ويرايشگر جديد سیستم مدیریت محتوای وردپرس آماده ي استفاده از بلوک تصوير مي باشد. براي اين کار کافي است بلوک تصوير را اضافه کرده و سپس يک تصوير بارگذاري نماييد يا از کتابخانه رسانه انتخاب نماييد. 

روش ديگر اين است که تصاوير را از کامپيوتر کشيده و روي ويرايشگر سیستم مدیریت محتوای وردپرس رها کنيد. ويرايشگر به صورت خودکار يک بلوک تصوير براي آن ايجاد خواهد کرد. پس از افزودن تصوير، تنظيمات بلوک را مشاهده خواهيد کرد که در آن مي توانيد ابرداده اي مانند متن جايگزين تصوير(alt text)، اندازه و پيوندي را به تصوير اضافه کنيد.  

۲. افزودن پيوند در ويرايشگر بلوک

ويرايشگر بلوک داراي چندين بلوک است که مي توانيد به آنها متن اضافه کنيد. متداول ترين آنها بلوک پاراگراف است که همراه با دکمه درج پيوند در نوار ابزار قرار دارد. ساير بلوک هاي متداول ديگر نيز داراي دکمه پيوند در نوار ابزار هستند.

همچنين مي توانيد با استفاده از ميانبرهاي صفحه کليد که شامل Command + K براي مک و CTRL + K در کامپيوترهاي نسخه ويندوزي مي باشند، يک پيوند درج کنيد.

۳. اضافه کردن گالري تصوير در گوتنبرگ

بلوک گالري همانند بلوک تصوير کار مي کند. بايد اين بلوک را اضافه نماييد و سپس فايل هاي تصويري را بارگذاري يا انتخاب کنيد.  

۴. اضافه کردن کدهاي کوتاه در پست هاي سیستم مدیریت محتوای وردپرس با استفاده از گوتنبرگ

عملکرد تمام کدهاي کوتاه شما درست مانند ويرايشگر کلاسيک خواهد بود. شما مي توانيد به راحتي آنها را به بخشي از پاراگراف اضافه کرده يا از بلوک کد کوتاه استفاده کنيد.  

کاوش در برخي از بلوک هاي محتواي جديد در گوتنبرگ

کاوش در برخي از بلوک هاي محتواي جديد در گوتنبرگ

ويرايشگر گوتنبرگ وعده مي دهد که با معرفي تعدادي از بلوک هاي جديد، برخي از مشکلات قديمي موجود در ويرايشگر  سیستم مدیریت محتوای وردپرس را حل کند. برخي از ويژگي هاي برگزيده اين ويرايشگر که به کاربران کمک زيادي خواهند کرد در زير آمده است:

۱. اضافه کردن تصوير در کنار متن در وردپرس

همانطور که مي دانيد، در ويرايشگر قديمي نمي توانستيم عکس و متن را در کنار هم قرار دهيم. ولي اکنون در ويرايشگر گوتنبرگ مي توانيد اين کار را با استفاده از بلوک رسانه و متن انجام دهيد.

اين بلوک ساده با دو بلوک ديگر همراه است که اين امکان را براي شما فراهم مي آورد تا به راحتي يک تصوير را به همراه متني در کنار آن اضافه کنيد.

۲. اضافه کردن دکمه در پست ها و صفحات وردپرس

افزودن يک دکمه به نوشته ها يا صفحات وبلاگ خود مشکل ديگري در ويرايشگر کلاسيک است. شما مجبوريد يا از افزونه اي استفاده نماييد که يک کوتاه براي دکمه ايجاد کند يا به حالت HTML برويد و کد بنويسيد.

گوتنبرگ داراي يک بلوک دکمه مي باشد که به شما اين امکان را مي دهد که با سرعت بيشتري به هر نوشته يا صفحه دکمه اضافه کنيد.   مي توانيد براي دکمه خود پيوندي اضافه کنيد، رنگ ها را تغيير دهيد و از ميان سه سبک دکمه يکي را انتخاب نماييد.

۳.افزودن تصاوير کاور زيبا در پست هاي وبلاگ و صفحات فرود(Landing Pages):

 

يکي ديگر از ويژگي هاي جالب اين ويرايشگر که ممکن است بخواهيد آن را امتحان نماييد بلوک “کاور”  است. اين ويژگي امکان اضافه کردن تصاوير کاور را به نوشته ها و صفحات فراهم مي آورد. تصوير کاور، تصويري عريض است که اغلب به عنوان پوششي براي يک بخش جديد در يک صفحه يا آغاز يک داستان استفاده مي شود.

اين تصاوير ظاهري زيبا دارند و امکان ايجاد طرح هاي جذاب محتوا را براي شما فراهم مي سازند. براي اين کار کافي است که بلوک کاور را اضافه کرده و سپس تصوير مورد نظر خود را بارگذاري کنيد. شما مي توانيد براي کاور رنگ خاصي انتخاب نماييد يا آن را به يک تصوير بنابراين زمينه ثابت تبديل نماييد تا زماني که کاربران صفحه را بالا مي کشند، تاثيري پارادوکس ايجاد کنيد.

قرار دادن جدول در مقالات

ويرايشگر کلاسيک دکمه اي براي افزودن جداول در نوشته هاي وردپرس شما ندارد و براي ايجاد جدول شما مجبوريد از افزونه استفاده نماييد يا يک جدول نوشتاري سفارشي CSS و HTML ايجاد کنيد. ويرايشگر جديد گوتنبرگ داراي يک بلوک جدول پيش فرض است که امکان اضافه کردن جداول در نوشته ها و صفحات شما را آسان کرده است. کافي است که بلوک جدول را اضافه کرده و سپس تعداد ستون ها و رديف هايي را که مي خواهيد، انتخاب نماييد.  

اکنون مي توانيد به همين ترتيب پيش رفته و داده ها را به رديف هاي جدول اضافه کنيد. در صورت نياز هميشه قادر خواهيد بود که رديف ها و ستون هاي بيشتري را اضافه نماييد. دو گزينه سبک اصلي نيز براي جداول وجود دارد.

۵. ايجاد محتواي چند ستوني

ايجاد محتواي چند ستوني مسئله ديگري بود که در ويرايشگر کلاسيک به آن توجهي نشده بود. ويرايشگر بلوک امکان افزودن بلوک ستون ها را براي شما فراهم مي آورد که در اصل دو ستون از بلوک پاراگراف اضافه مي کند.

  اين بلوک ستون کاملا انعطاف پذير است. شما مي توانيد حداکثر ۶ ستون را در يک رديف اضافه کرده و حتي از بلوک هاي ديگري نيز در داخل هر ستون استفاده نماييد.

نکات اضافي براي استفاده از گوتنبرگ مانند يک حرفه اي (Pro)

با بررسي ويرايشگر بلوک جديد، ممکن است اين سؤال پيش بيايد که آيا شما براي افزودن و تنظيم بلوک زمان بيشتري صرف مي کنيد يا ايجاد محتواي واقعي؟ خب، ويرايشگر جديد سرعت بسيار بالايي دارد و حتي استفاده بسيار ابتدايي از آن ظرف چند دقيقه امکان اضافه کردن بلوک را فراهم مي کند. به زودي متوجه خواهيد شد که با اين رويکرد جديد، گردش کارتان چقدر سريع تر خواهد شد.

در اينجا چندين نکته کارآمد براي کاربران پيشرو وجود دارد که سرعت کار با ويرايشگر جديد سیستم مدیریت محتوای وردپرس را افزايش مي دهد:

۱. انتقال نوار ابزار بلوک به قسمت بالا

همانطور که در تصاوير مشاهده مي کنيد، نوار ابزاري در بالاي هر بلوک قرار دارد که شما مي توانيد آن را به بالاي ويرايشگر منتقل کنيد. کافي است بر روي دکمه سه نقطه اي که در گوشه سمت راست بالاي صفحه کليک کرده و سپس گزينه Top Toolbar را انتخاب نماييد.  

۲. استفاده از ميانبرهاي صفحه کليد

گوتنبرگ با چندين ميانبر کارآمد همراه است که موجب بهبود روند کار مي شود. اولين چيزي که بايد از آن استفاده کنيد، نماد “/” است. لازم است نماد “/” را وارد نماييد و سپس آغاز به تايپ نماييد، اين کار بلوک هاي مطابق متن شما را نشان مي دهد که مي توانيد بلافاصله اضافه کنيد.

براي ميانبرهاي بيشتر، روي منوي سه نقطه در گوشه سمت راست بالاي صفحه کليک نماييد و سپس گزينه “ميانبرهاي صفحه کليد” را انتخاب کنيد.   با اين کار فهرستي از ميانبرهاي صفحه کليد نمايش داده مي گردد که مي توانيد از آنها استفاده کنيد. در اين فهرست ميانبرهاي مختلفي براي کاربران ويندوز و مک قرار دارد.

۳. براي ايجاد خودکار بلوک هاي رسانه، رسانه را بکشيد و رها کنيد.

گوتنبرگ به شما اجازه مي دهد که فايل ها را در هر نقطه از صفحه بکشيد و رها نماييد تا به صورت خودکار بلوکي براي شما ايجاد شود. مي توانيد يک تصوير تنها يا فايل ويدئويي را بکشيد و رها کنيد، اين کار يک بلوک براي شما ايجاد خواهد کرد. همچنين مي توانيد چندين فايل تصوير را براي ايجاد يک بلوک گالري بکشيد و رها کنيد.  

۴. اضافه کردن يوتيوب، توييتر، فيس بوک، ويميو و غيره

گوتبرگ بلوک هاي جديد embed را به ويرايشگر بلاک معرفي مي کند. يک بلوک براي تمام انواع embed هاي پشتيباني شده اي چون يوتيوب، فيس بوک، توييتر و ديگر موارد وجود دارد.   در هر حال، شما تنها مي توانيد URL embed را در هر نقطه کپي و جايگزين نماييد که اين کار به صورت خودکار بلوکي را ايجاد خواهد کرد.

براي مثال، در صورتي که شما URL ويدئوي يوتيوب را اضافه نماييد، به صورت خودکار يک بلوک embed در يوتيوب ايجاد مي گردد و فيلم را نمايش مي دهد.  

اضافه کردن بلوک هاي بيشتر به ويرايشگر بلوک گوتنبرگ در وردپرس

 

ويرايشگر بلوک جديد در سیستم مدیریت محتوای وردپرس به سازندگان امکان ايجاد بلوک هاي خود را مي دهد. برخي از افزونه هاي عالي وردپرس، بلوک بسته هايي را براي ويرايشگر جديد ارائه مي دهند.

در اينجا تعدادي از آنها آورده شده است:

۱. Advanced Gutenberg – افزونه گوتنبرگ پيشرفته داراي چندين بلوک براي عناصر محتواي محبوب مانند کشوي محصولات ووکامرس، توضيحات، نقشه ها، پيشخوان، زبانه ها، آکاردئون ها و موارد ديگر است. همچنين کنترل پيشرفته اي را در اختيار شما قرار مي دهد که کاربران بتوانند با درنظر گرفتن نقش کاربري خود به بلوک ها دسترسي پيدا کنند. شما مي توانيد پروفايل هاي کاربري ايجاد نموده و بلوک هايي را که مي توانند اضافه کنند را انتخاب کنيد.

۲. Stackable – Gutenberg Blocks   Stackable – Gutenberg Blocks، مجموعه اي از بلوک هاي زيبا با طراحي گوتنبرگ است که مي توانيد در وب سايت خود از آنها استفاده کنيد. اين مجموعه شامل بلوک هايي براي کادر، نوشته ها، feature grid، آکاردئون، باکس تصوير، فهرست آيکون ها، فراخوان و غيره مي باشد.

۳. Editor Blocks   افزونه Editor Blocks مجموعه ديگري از بلوک هاي گوتنبرگ هستند که مي توانيد از آنها استفاده کنيد. اين مجموعه داراي بلوک هاي کارآمدي همچون پروفايل نويسنده، تصوير قهرمان، جدول قيمت گذاري، مارک ها، ويژگي ها و موارد ديگر است.

پرسش و پاسخ ها در آموزش گوتنبرگ در وردپرس

از زماني که گوتنبرگ به ويرايشگر جديد سیستم مدیریت محتوای وردپرس تبديل شد، سوالات بسياري پيش آمده است. در اينجا پاسخ برخي از سؤالات متداول درمورد گوتنبرگ آورده شده است:اضافه کردن بلوک به گوتنبرگ

۱. نوشته ها و صفحات قديمي چه مي شوند؟ آيا هنوز هم مي توان آنها را ويرايش کرد؟

نوشته ها و صفحات قديمي شما تحت تأثير گوتنبرگ قرار نگرفته و کاملا دست نخورده باقي خواهند ماند و هنوز هم امکان ويرايش آنها وجود دارد و گوتنبرگ، محتواي پيشين شما را به صورت خودکار در يک بلوک داراي ويرايشگر کلاسيک باز مي کند.  

شما مي توانيد آنها را درون ويرايشگر کلاسيک ويرايش نماييد و يا نوشته هاي قديمي تر را به بلوک تبديل کرده و از ويرايشگر بلوک جديد استفاده کنيد.

۲. آيا هنوز هم مي توان از ويرايشگر کلاسيک استفاده کرد؟

بله، شما همچنان مي توانيد از ويرايشگر کلاسيک استفاده کنيد. کافي است که افزونه ويرايشگر کلاسيک را نصب و فعال کنيد. پس از فعالسازي، ويرايشگر بلوک غيرفعال مي گردد و شما قادر به استفاده از ويرايشگر کلاسيک خواهيد بود.

لطفا توجه داشته باشيد که ويرايشگر کلاسيک فقط تا سال ۲۰۲۰ پشتيباني خواهد شد.

 

۳. در صورتي که ويرايشگر گوتنبرگ با تم و افزونه اي که استفاده مي کنيم کار نکرد، چه بايد کرد؟

پروژه گوتنبرگ براي مدت طولاني در دست ساخت بود. اين موضوع زمان زيادي را براي آزمايش سازگاري کدها توسط طراحان افزونه و تم فراهم آورد. با اين وجود، هنوز احتمال اين وجود دارد که برخي از افزونه ها و تم ها با اين ويرايشگر سازگار نباشند.

در اين حالت، مي توانيد افزونه ويرايشگر کلاسيک را نصب کرده و از طراحان بخواهيد که نسخه پشتيبان گوتنبرگ را اضافه کنند يا مي توانيد که يک افزونه يا تم جايگزين بيابيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *