هر آنچه باید از الگوریتم پنگوئن بدانید
هر آنچه باید از الگوریتم پنگوئن بدانید

همانطور که می‌دانید گوگل هر ساله برای ارتقای سطح کیفی وب‌سایت‌ها و بهتر شدن تجربه کاربری الگوریتم‌های خود رو بروزرسانی می‌کند که در این مقاله به معرفی و بروزرسانی الگوریتم پنگوئن می‌پردازیم.پس الگوریتم پنگوئن را یاد بگیرید.

در صورتی که کمی با دنیای سئو و دیجیتال آشنا باشید، می‌دانید که گوگل هر ساله از الگوریتم‌هایی برای سنجش و ارتقا وب‌سایت‌های خود استفاده می‌کند. از دیگر مهم‌ترین این الگوریتم‌ها، الگوریتم پنگوئن است که می‌تواند تا حد بسیار زیادی وب سایت‌های بی کیفیت و اسپم را شناسایی کند.

در صورتی که شما نیز دارای یک وب‌سایت در دنیای وسیع اینترنت هستید، خواندن این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید سطح کیفی آن را بالا ببرید.الگوریتم پنگوئن

چرا الگوریتم پنگوئن شکل گرفت؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، موتورهای جست و جو و گوگل همواره به دنبال آن هستند که سایت‌های با کیفیت و مناسب را در اختیار کاربران خود قرار دهند. تا سال‌ها پیش، روند شناسایی و انتخاب این سایت‌ها بر اساس تعداد کلمه کلیدی صورت می‌گرفت. به این معنی که گوگل سایت‌هایی را که کلمه کلیدی بیشتری در آن به کار رفته بوده را با کیفیت‌تر تشخیص داده و آن را در نتایج بالای جست و جو به کاربران نشان می‌داد.

این روش به زودی توسط افراد مورد سو‌استفاده قرار گرفت. به طوری که بسیاری از سایت‌ها بدون در نظر گرفتن کیفیت محتوا، اقدام به اضافه کردن بیش از حد کلمات کلیدی کرده تا رتبه‌های بالاتری در نتایج جست و جو پیدا کنند. برای رفع این مشکل از دیگر موسسان گوگل روش دیگری را برای رتبه بندی سایت‌ها طراحی و مورد استفاده قرار داد.

در روش جدید هر وب سایت بر اساس تعداد بک لینک‌های مختلف رتبه بندی شده و در جایگاه مناسب خود قرار می‌گرفت. در واقع هر بک لینک برای هر سایت به منزله یک برگه و رای تائید بود و هرچه آرای تائیدی برای یک سایت بیشتر می‌بود، سایت از طرف موتورهای جست و جو در جایگاه بالاتری قرار می‌گرفت. طولی نکشید که روش‌های دور زدن این روش نیز توسط هکرها شناسایی شده و مورد استفاده قرار گرفت.

کلیک کنید  مهم ترین الگوریتم گوگل مرغ مگس خوار

برای رفع این مشکل و اعتبار سنجی دقیق و مناسب به سایت ها، گوگل برای اولین بار از الگوریتمی به نام الگوریتم پنگوئن نام برد که می‌تواند به خوبی سایت‌های اسپم را از سایت‌هایی با کیفیت تشخیص داده و آن‌ها را اعتبار سنجی کند.

الگوریتم پنگوئن چیست و چگونه به وجود آمد؟

از دیگر مهم ترین علت‌های طراحی و استفاده از الگوریتم پنگوئن، شناسایی و جریمه سایت‌هایی است که روشهایی معروف به سئو سیاه قصد ارتقا رتبه سایت خود را دارند. الگوریتم پنگوئن با استفاده از روش‌هایی بسیار فنی و دقیق می‌تواند سایتهایی را که اقدام به خرید بک لینک‌های انبوه یا استفاده از کلمات کلیدی بیش از حد بدون در نظر گرفتن کیفیت محتوا کرده اند را شناسایی کرده و آن‌ها را جریمه کند.پس الگوریتم پنگوئن را یاد بگیرید.

همزمان با شناسایی و جریمه سایتهای بی کیفیت و اسپم، این الگوریتم سایت‌های قوی در هر زمینه را نیز شناسایی کرده و آن‌ها را در راس نتایج جست و جو قرار می‌دهد. بسیاری از کارشناسان الگوریتم پنگوئن را ورژن پیشرفته و بروزرسانی شده الگوریتم پاندا می‌دانند که توانسته است بسیاری از ایرادها و نواقص آن را حذف کند.

الگوریتم پنگوئن چرا بوجود آمد

الگوریتم پنگوئن از ورژن اولیه تا ورژن 4

الگوریتم پنگوئن، برای اولین بار در سال 2012 اولین فعالیت خود را در گوگل آغاز کرد و تنها می‌توانست 3 درصد از نتایج جست و جو را تحت تاثیر خود قرار دهد. با ورود این الگوریتم به دنیای اینترنت، متخصصان متوجه کارایی مناسب و بالای این الگوریتم شده و به دنبال بروزرسانی و ارتقا سطح کیفی آن برآمدند.

 • اولین ورژن بروزرسانی الگوریتم پنگوئن به نام پنگوئن 1.1 در 26 مارس همان سال انجام شد. در این بروزرسانی دامنه تاثیرات این الگوریتم افزایش پیدا کرده و اطلاعات مورد استفاده نیز بروزرسانی شد. هسته اصلی این الگوریتم در بروزرسانی بدون تغییر باقی ماند و پنگوئن تنها می‌توانست بر سایت‌های انگلیسی زبان تاثیر بگذارد.
کلیک کنید  سئو کردن سایت

 

 • به‌روز‌رسانی بعدی روی الگوریتم پنگوئن در 5 اکتبر سال 2012 صورت گرفت. با استفاده از این به‌روز‌رسانی الگوریتم پنگوئن 1.2 می‌توانست بر سایت‌های غیر انگلیسی زبان نیز تاثیر گذاشته و دامنه فعالیت خود را بسیار گسترده کند.

 

 • ورژن الگوریتم 2.0 در 22 می‌سال 2013 مورد استفاده قرار گرفت. این به‌روز‌رسانی بر خلاف موارد قبلی، شامل تغییراتی در هسته اصلی بوده و توانست بسیاری از کاستی‌های آن را برطرف کند.

 

 • از دیگر مهم ترین مزایای این ورژن در مقایسه با نسخه‌های پیشین آن بود که الگوریتم پنگوئن برخلاف نسخه‌های قبل که تنها صفحه اول هر سایت را بررسی می‌کرد، همه‌ی صفحه‌های آن را مورد بررسی قرار می‌داد.

 

 • ورژن 2.1 این الگوریتم، توانست سرعت عمل الگوریتم و شناسایی سایت‌های با کیفیت و اسپم را افزایش دهد. این ورژن در تاریخ 2 اکتبر 2013 معرفی شده و مورد استفاده قرار گرفت.

 

 • ورژن الگوریتم پنگوئن 3.0 در 17 اکتبر سال 2014، معرفی شده که شامل تغییراتی در بانک اطلاعاتی آن بود.

 

 • ورژن 4 جدیدترین ورژن به‌روز‌رسانی شده این الگوریتم است که تغییرات بسیاری نسبت به نسخه‌های پیشین داشته و می‌تواند با سرعت بسیار بالا، کار شناسایی وب سایت‌های مختلف در همه‌ی زبان‌ها و همه‌ی موضوعات را انجام دهد.

الگوریتم پنگوئن 4.0 آخرین ورژن بروزرسانی شده

آخرین ورژن بروزرسانی شده این الگوریتم در 23 سپتامبر سال 2016 مورد استفاده قرار گرفت. جالب است بدانید که گوگل این بار برای جلوگیری از سو‌استفاده و پیدا کردن روش‌های دور زدن این الگوریتم، جزئیات زیادی راجع به آن در اختیار کاربران خود قرار نداده است.

اطلاعات جامع و کلی راجع به این ورژن آن است که تمرکز اصلی این ورژن بیشتر بر پیدا کردن سایت‌های اسپم و بی کیفیت و بی اثر کردن آن‌ها است.

کلیک کنید  بهبود سئو با استراتژی بازاریابی محتوا

در سپتامبر 2016 گوگل، این الگوریتم را نه یک ساز و کار جداگانه، بلکه به عنوان یک بخش اصلی از هسته الگوریتم جست و جوی خود معرف کرد. این ورژن از الگوریتم پنگوئن به جای جریمه کردن وب سایت‌های اسپم، آن‌ها را شناسایی کرده و آن‌ها را بی اثر می‌کند.

از دیگر مهم ترین مزایای این ورژن نسبت به نسخه‌های پیشین و یا الگوریتم‌های پیشین گوگل، بدون درنگ بودن عملکرد آن است.

تا قبل از استفاده از این نسخه، بعد از جریمه شدن وب سایت، شما مجبور بودید هفته‌ها و گاهی ماه‌ها صبر کنید و در سایت خود فعالیت گسترده داشته باشید تا بتوانید مجددا در رتبه بندی گوگل قرار بگیرید.

شما برای بازگردانی رتبه سایت خود مجبور بودید بارها به گوگل درخواست دهید و زمان رسیدگی به این درخواست ماه‌ها طول می‌کشید.

در حال حاضر الگوریتم پنگوئن در کوتاه ترین زمان ممکن، درخواست و سایت شما را بررسی کرده و در صورت رفع ایراد آن را مجددا فعال خواهد کرد.

از دیگر ویژگی‌های مثبت ورژن جدید این الگوریتم آن است که جریمه تنها شامل همان صفحات خاطی خواهد شد. قبل از این الگوریتم، زمانی که گوگل اسپم بودن وب سایتی را تشخیص می‌داد، همه‌ی صفحات آن وب سایت را مجازات و حذف می‌کرد.

ورژن 4.0 الگوریتم پنگوئن این مشکل را نیز رفع کرده است. این الگوریتم در صورت دریافت خطا در صفحاتی از یک وب سایت، تنها آن‌ها را مجازات کرده و دیگر صفحات وب سایت در جایگاه مناسب خود باقی خواهند ماند.

این الگوریتم یک جز زنده در بدنه اصلی گوگل عمل می‌کند. به این معنا که نظام پاداش و جزا در آن بدون هیچ وقفه ای انجام خواهد شد. در صورتی که الگوریتم پنگوئن کیفیت بالای سایت و محتوایی را تشخیص دهد، رتبه آن را بالا برده و در صورتی که آن را اسپم بشناسد در زمان کوتاهی آن را جریمه خواهد کرد.

کلیک کنید  چرا بعضی ها از اسپم استفاده می‌کنند

پنگوئن چگونه یک سایت را بررسی می‌کند؟

بعد از آن که به صورت کلی با این الگوریتم، پیدایش و نسخه‌های مختلف آن آشنا شدید، بهتر است بدانید که الگوریتم پنگوئن چگونه یک سایت را بررسی کرده و چه فاکتورهایی برای آن مهم است.

محتوای کپی شده

از دیگر فاکتورهای مهمی که الگوریتم پنگوئن به آن حساسیت زیادی نشان می‌دهد، یونیک و خاص بودن محتوا است. الگوریتم پنگوئن می‌تواند به راحتی محتواهای کپی شده از سایت‌های دیگر را چه یک خط و چه یک صفحه شناسایی کرده و سایت خاطی را مجازات کند.

تعیین میزان مجازات بدون شک با میزان محتوای کپی شده متناسب است. به این معنا که هرچه میزان کپی بیشتر باشد، جریمه در نظر گرفته شده برای سایت نیز بیشتر خواهد بود.

جامع نبودن محتوا

الگوریتم پنگوئن علاوه بر سنجش فاکتورهای کمی، فاکتورهای کیفی را نیز برای سنجش یک سایت در نظر می‌گیرد. در واقع اگر شما برای یک موضوع مشخص یک سایت را باز کرده و نتوانید همه‌ی اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید، الگوریتم پنگوئن آن را تشخیص خواهد داد.

در صورتی که کاربر بعد از باز کردن سایت شما، تعداد زیادی سایت‌های مشابه دیگر را باز کند، یعنی نتوانسته پاسخ همه‌ی سوال‌های خود را از سایت شما پیدا کند.

تعداد کلمات کلیدی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، در گذشته هر چه تعداد کلمات کلیدی به کار رفته در یک سایت بیشتر بود، گوگل آن را معتبرتر تشخیص می‌داد. الگوریتم پنگوئن این فرضیه را به طور کامل رد کرد و تعداد قابل قبول و مشخصی را برای تعداد کلمه کلیدی در هر متن مورد بررسی قرار می‌دهد.

بنابراین تعداد کلمه کلیدی که در هر متن به کار می‌برید نباید از یک تعداد مشخص کم تر و حداکثر مجاز بیشتر باشد.

کلیک کنید  مهارت گرفتن بک‌لینک با کیفیت و رایگان

لینک سازی اسپم

هنوز از دیگر فاکتورهای مهم جهت سنجش اعتبار یک سایت، تعداد بک لینک‌هایی است که سایت دریافت می‌کند. بک لینک به معنای آن است که چه تعداد سایت‌های دیگر، سایت شما را معرفی کرده و چه تعداد کاربر از طریق آن به سایت شما وارد شده اند.

 در صورتی که شما از روش‌های غیر مجاز و لینک سازی سیاه، تعداد بک لینک‌های خود را افزایش دهید، الگوریتم پنگوئن آن را تشخیص داده و سایت شما را جریمه می‌کند.

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در تگ ها

تگ‌ها بر روی زیرعنوان‌های به کار رفته در یک متن اعمال شده تا میزان اهمیت آن‌ها در محتوا مشخص شود. در صورتی که در یک محتوا کلمه کلیدی در همه‌ی تگ‌ها از H1 تا H6 یا بیشتر آن‌ها به کار رود، الگوریتم پنگوئن آن را به عنوان خطا تشخیص داده و سایت را جریمه می‌کند.

چگونه از جریمه شدن توسط این الگوریتم جلوگیری کنیم؟

بعد از آن که در بخش‌های بالا به طور کامل با الگوریتم پنگوئن و سازوکار آن آشنا شدید، به راحتی می‌توانید با انجام راهکارهایی از جریمه شدن توسط آن جلوگیری کنید.

 • تحت هیچ شرایطی کپی نکنید!
 • به نام تصاویر و فایل‌هایی که آپلود می‌کنید، توجه کنید.
 • سعی کنید محتوایی جامع و کامل داشته باشید.
 • از لینک‌های تصادفی و یا رندوم برای سایت خود استفاده کنید.
 • به چگالی و نحوه استفاده از کلمات کلیدی توجه کنید.
 • از لینک سازی تقلبی و یا بک لینک گرفتن از سایت‌های بی کیفیت به شدت خودداری کنید.
 • تعداد لینک‌هایی که در هدر و فوتر سایت خود قرار می‌دهید را در اندازه استاندارد قرار دهید.
 • از سایت‌هایی با ترافیک بالا و مرتبط در حوزه فعالیت خود بک لینک بگیرید.
 • در استفاده از تگ‌ها دقت کافی به خرج دهید.
 • مراقب ایرادهای نگارشی و غلط‌های املایی در متن خود باشید.
کلیک کنید  بازاریابی در لینکدین

از کجا بفهمم که سایت من توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده است؟

برای آن که متوجه این مساله شوید می‌توانید عملکرد سایت خود را نسبت به قبل مقایسه کنید. اگر ترافیک سایت شما برای یک کلمه کلیدی افت بسیار زیادی پیدا کرده باشد، احتمال اسپم شناخته شدن توسط این الگوریتم وجود دارد.

در صورتی که یک یا چند صفحه خاص از سایت شما از ایندکس گوگل خارج شده باشد اما بقیه صفحات به عملکرد قدیمی خود ادامه دهند، ممکن است الگوریتم پنگوئن شما را خاطی تشخیص داده باشد.

شما همچنین می‌توانید وارد پنل سرچ کنسول و بخش اقدامات دستی شوید، اگر سایت شما پنالتی و یا حذف شده باشد، از طرف گوگل در این بخش با یک پیام مواجه خواهید شد.

بعد از جریمه شدن توسط گوگل چه کنیم؟

در صورتی که سایت شما توسط گوگل جریمه و پنالتی شود، باید بتوانید مجددا اعتماد آن را به دست آورید! شما بعد از جریمه شدن باید به طور ویژه روی سئوی داخلی و خارجی سایت خود کار کرده و مواردی که الگوریتم پنگوئن شما را به خاطر آن جریمه کرده است حذف کنید.

 • لینک‌های غیر طبیعی را حذف کنید.
 • لینک‌های Side Wide و لینک‌هایی که نمی‌توانید کنترل کنید، حذف کنید.
 • محتواهای خود را با رعایت اصول سئو بازنویسی کنید.
 • از پنل وب مستر خود حذف لینک‌های نامناسب را گزارش دهید.
 • درخواست تجدید نظر سایت خود را با کمک ابزار وب مستر ارائه کنید.

نگران نباشید، الگوریتم پنگوئن همان اندازه که سخت گیر است، بخشنده نیز هست! بعد از انجام کارهای بالا، در صورتی که گوگل متوجه تغییرات سایت شما شود، جریمه آن را حذف کرده و مجددا جایگاه آن را باز می‌گرداند. البته به این نکته توجه داشته باشید که روند بازبینی ممکن است از چند ساعت تا بیش از 2 ماه طول بکشد، بنابراین صبور باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *